הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שאלת המיליון: על עתידו של ניקיטה רוקאביצה

עמוק בתוך הקיץ ומלך שערי ליגת העל עדיין מחפש קבוצה. הפוסט שהרגיז את אוהדי מכבי חיפה, הלחץ להישאר בארץ, ההצעה שחיפש, הליגות שמנסים לשדך לו והאם מכבי ת"א היא באמת אופציה. מה עובר על החלוץ?

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  04.07.21 - 15:03

בשבוע שעבר העלה ניקיטה רוקאביצה פוסט ברשת החברתית לצד אחיינו, המשחק באחד מבתי הספר לכדורגל שנמצאים תחת מכבי ת"א. הסמל שהתנוסס על חולצתו של האחיין הובילה לחרושת שמועות ברשת ומאות אוהדי מכבי חיפה ביקשו מהחלוץ האוסטרלי שלא לעבור ליריבה המיתולוגית. בעקבות אותו פוסט, אף החליט מקורבו של השחקן להוציא הבהרה ברשתות החברתיות שאין בתמונה רמיזה.

אין זה סוד שניקיטה רוקאביצה מחובר מאוד לחיפה, לשחקנים, לצוות המקצועי, להנהלה ובעיקר לאוהדים, שאף שרו לו באירוע שהתקיים בשבוע שעבר: "תישאר, תישאר", אך הוא קיבל החלטה שעליו לחשוב על העתיד הכלכלי של משפחתו. בגיל 34, הוא הבין שככל הנראה מדובר בחוזה המשמעותי האחרון שלו בקריירה ואחרי עונה אדירה, עליו למקסם את האפשרויות הכלכליות שלו.

עוד בתחילת העונה שעברה דרש רוקאביצה ממכבי חיפה חוזה משודרג לשנתיים והצדדים סיכמו לדון בנושא בתום העונה. את 20/21 פתח החלוץ בכושר שיא. בחצי העונה הראשונה הוא היה מהסקוררים הבולטים באירופה, אך הקורונה הביאה לירידה תלולה ביכולת שלו, ורק במחזורי הסיום הוא הצליח להתאושש.

בסביבתו של החלוץ מבינים את חיפה, שקיבלה החלטה שלא להמתין להחלטה שלו אם להמשיך והחתימה את בן שהר ודין דוד. רוקאביצה תרם רבות למכבי חיפה והיה אחד מהגורמים הבולטים להשבת תואר האליפות לאחר עשור, אך לצדדים היה ברור שדרכיהם נפרדות.

במכבי חיפה היו רוצים שרוקאביצה ימשיך, אך עוד לפני הכניסה למו"מ, הבינו לאן נושבת הרוח מבחינתו של החלוץ ומהן דרישותיו. בישראל, אין כיום קבוצות שמסוגלות לשלם משכורת שנתית בשבע ספרות, ביורו או דולר. משפחתו של רוקאביצה תומכת בהחלטה ולמרות שילדותיו גדלו כישראליות, לא מן הנמנע כי הן יעתיקו את מקום מושבן עפ"י ההצעה שיקבל.

רוקאביצה מצוי בקשר עם סוכן אוסטרלי שבוחן עבורו הצעות בעיקר בסין, יפן ודרום קוריאה. בנוסף, מספר סוכנים מנסים לספק לו הצעות אטרקטיביות מהמפרץ או מהמזרח. אחת האופציות היא הליגה ההודית, שמשכה בעבר את אלסנדרו דל פיירו, דוד טרזגה, דייגו פורלאן ורובר פירס. על פי דיווחים באוסטרליה, לרוקאביצה אף יש הצעה משם.

ויש גם את השאלה סביב מכבי ת"א. כפי שפורסם בערוץ הספורט, הצהובים בהחלט מעוניינים לצרף את ניקיטה רוקאביצה, אבל הצעה רשמית בנושא עדיין לא הוגשה. מבחינת האוסטרלי הוא בראש ובראשונה מעדיף לעבור לקבוצה בחו"ל, ולכן מכבי ת"א היא לא אופציה מועדפת עליו. יחד עם זאת, רק אם וכאשר הצעה משביעת רצון מחו"ל לא תגיע, אופציית המעבר לצהובים יכולה להפוך לרלוונטית.

זו לא הפעם הראשונה שסקורר בולט עוזב את מכבי חיפה. עפ"י היסטוריון הספורט החיפאי, יצחק הברמן, זאהי ארמלי היה הראשון כשמצא את עצמו בהפועל ירושלים. לאחר האליפות ב-1993/4, אלון מזרחי החליט לפרוש כנפיים וחתם במכבי ת"א, משם למכבי עירוני אשדוד וכשניסה לשוב לכרמל, התקנון מנע זאת ממנו. חיים רביבו ושלומי ארבייטמן ניצלו את העונות הטובות שלהם ועברו לאירופה (סלטה ויגו וגנט). ההערכה היא שרוקאביצה ילך בדרכם ולא בזו של זאהי ארמלי ואלון מזרחי.

בשבוע שעבר כתב רוקאביצה באותיות ירוקות: "אף אחד לא יכול לדבר על העתיד שלי, רק אני". בינתיים, בעוד הוא מנסה לדאוג לעתיד הכלכלי שלו ושל משפחתו ימשיכו הספקולציות הקושרות אותו לקבוצה בישראל. איך זה ייגמר? הזמן יגיד.