הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הרכבת נסעה: מכבי חיפה בחרה נכון כשנפרדה מרוקאביצה

הוא התמהמה, נתן לאלופה להכין את הקרקע וגם גילו ומצבו הבריאותי לא תרמו. ברק בכר אולי יפסיד כמה שערים בעקבות עזיבתו של החלוץ, אבל ירוויח חבורה צעירה שיכולה לשרת את הירוקים שנים קדימה. ניסן קניאס נפרד ומסביר איך הקבוצה מהכרמל נמנעה מ"מדיניות ב"ש"

ניסן קניאס
ניסן קניאס  13.07.21 - 16:34

על מנת לעשות סדר בכל סוגיית ניקיטה רוקביצה במכבי חיפה, צריך לחזור לאחור, לחודש ינואר. אז במועדון העריכו מקצועית את החלוץ והחליטו לנהל מו"מ על המשך דרכו לשנתיים נוספות, בשכר משודרג, כל זאת למרות שעבר פציעה לא קלה ובקושי שיחק והתאמן מינואר. ברק בכר החליט להמשיך עם החלוץ שלו, והקו המנחה היה לעבות את הסגל עם חלוץ נוסף. יחד עם גודסוואי דוניו, מכבי חיפה יכולה הייתה לעמוד בציפיות המקצועיות שלה: אליפות נוספת ושלב בתים באירופה.

אלא שניקיטה סירב לנהל מו"מ גם בינואר, וגם בסוף העונה, וימים יגידו אם זאת הייתה קבלת החלטות מוטעית שלו. כמאמן מנוסה, בכר הבין שאם ימתין, הוא עלול להישאר עם מחליפים לא ראויים לשחקן איכותי ומשמעותי כמו ניקיטה. בן שהר, שהיה על סף סיכום בהפועל תל אביב, הוחתם כשחקן חופשי, למרות משקעים עם ההנהלה. בכר רצה, יענקל'ה סלח והחלוץ חתם תוך כדי ידיעה כי יקבל הזדמנויות לשחק ולהוכיח את יכולתיו.

וזה לא מסתיים כאן. אם ניקיטה היה מודיע להנהלה שהחליט לחתום במכבי חיפה, גם לאחר החתמת בן שהר זה היה יוצא לפועל. אלא שזה לא קרה, ובכר החליט להמר על העתיד. המאמן וגל אלברמן היו תמימי דעים כי דין דוד הוא שחקן העתיד של הכדורגל הישראלי, שחר השתכנע, שלף את פנקס השיקים ונרשמה המחאה על סכום מכובד של 4.5 מיליון ש"ח. החלוץ בן ה-25 נרכש ממועדון ספורט אשדוד והבין שבונים עליו גם בתור חלוץ מוביל, וגם כשחקן כנף.

אישית, אין לי ספק שמכבי חיפה של ימי מולנסטיין, קרלסן וגיא לוזון מחתימה היום את רוקאביצה, ואולי משחררת את דוניו או את שהר שימצאו קבוצה בקלות. אך זו לא דרך מקצועית נכונה, ומאז שברק בכר הגיע למכבי חיפה, שימו לב לממוצע הגיל הצעיר יחסית של השחקנים שהוחתמו: עומר אצילי, עלי מוחמד, בוגדן פלאניץ', חוסה רודריגס, דין דוד ואורי דהן - ממוצע גילים של 26-27.

מכבי חיפה בונה סגל עוצמתי לעשור קדימה, ולא לעונה. לכן, עם כל הכבוד לניקיטה (ויש הרבה כבוד), במכבי חיפה התקדמו. לפעמים את הדרך הנכונה מוצאים אחרי קשיים, והמו"מ שלא התקיים עם רוקאביצה פתח את האופקים לקו חשיבה אחר. אין ספק כי בעונה הקרובה ניקיטה יכול לתרום עדיין למכבי חיפה, אך אם מודדים לשנים הקרובות, דין דוד הוא העתיד והעולם שייך לצעירים. לכן, מכבי חיפה חייבת לחשוב על העתיד גם אם העבר היה מתוק.

אני מסתכל על הפועל באר שבע, שמחתימה שחקנים בגיל ממוצע של 34, כאלה שלא התאימו מקצועית למכבי תל אביב, כמו איתי שכטר ואיתן טיבי. אז מה בעצם עושה ברק יצחקי במחלקת הסקאוטינג במכבי תל אביב? על פי הדיווחים בתקשורת, לכוון את המועדון שלו להחתים שחקן בן 34, אחרי פציעה לא קלה. כמו שזה נראה, את הטעויות שמכבי חיפה עשתה בעבר, עושה עכשיו באר שבע ואולי גם מכבי תל אביב בדרך לשם.

המציאות השתנתה. אחרי עשור של אינספור טעויות, שהסתיים באליפות אדירה, מכבי חיפה מודל 2021 נמנעה מטעות כמו להחתים כיום את רוקאביצה. קבוצה מנצחת צריכה לקבל החלטות נטולות רגש. זה נכון שבמועדון והאוהדים אוהבים ומעריכים את רוקאביצה שתרם המון לקבוצה, אבל לכל דבר טוב יש סוף, וצריך לדעת לקבוע אותו בזמן הנכון.

אחרי החתמתם של דוד (כישרון עתידי), שהר (דו ספרתי בממוצע בליגת העל) ודוניו, מכבי חיפה השלימה חוד חדש ורענן, ועל זה מגיע קרדיט גדול לבכר ולשחר על קבלת החלטות נכונה, ביניהן הפרידה מניקיטה רוקאביצה.