הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כך ב"ש ניצלה את משבר הקורונה לטובתה

קיצוץ דרסטי של הנאמן? הכיס נפתח אחרי הסערה. דעה

יניב פרנקו
יניב פרנקו  04.09.21 - 09:28

הרוחות בעולם העסקים סערו השבוע. חברות עסקיות שבזמן המשבר הגדול ביותר בעולם העסקי מזה עשרות שנים קיבלו מענקים מהמדינה, החליטו בנקודת ההתאוששות לשלם מענקים לבעלים ולבכירים.

הטור לא על זה, אני בכלל לא יכול בטור קצר לבנות את התזה הנכונה למה צריך לעשות במשבר חברתי וכלכלי בסדר הגודל של המגיפה הנוכחית, עסקים שמעסיקים מאות ואלפים עמדו על סף קריסה ולכן קיבלו עזרה. בהמשך הדרך דברים קרו וזה טיבו של עולם.

בכדורגל הישראלי בנקודת הזמן של פרוץ המגפה הענף כולו היה במשבר עמוק. ההכנסות מקהל מהוות בכל קבוצה חלק אחר בתקציב, כענף הן מהוות כ-20-25% תלוי בשנה. זה המון לכל עסק, אבל הכדורגל הישראלי בבסיסו הוא ענף הפסדי, כלומר בניגוד לעולם העסקי שם חברה עברה מלהרוויח אחוזים בודדים להפסד הכנסות בהיקפים דומים, בכדורגל חלק לא מבוטל מהקבוצות עברו מהפסד של איקס אחוזים להכפלת גודל ההפסד.

וזו דרמה – זו דרמה כאשר עסק שמנוהל בתפישה עסקית טהורה עובר להפסד וזו דרמה כאשר גוף סמי פילנטרופי סמי תחביבי עובר להפסד כפול.

מאחר שסעיף ההוצאה המרכזי בענף הכדורגל הוא משכורות שחקנים, היה ברור שלשם ילכו הקבוצות: הן ביקשו קיצוצים משמעותיים. כמובן לקראת העונה הקודמת בחרו בתוכניות התייעלויות וביניהן כל חוזה חדש היה חוזה נמוך יחסית בהתאמה לרוב הדברים.

הפועל באר שבע עשתה יותר מזה: היא הודיעה שהבעלים עוזב, דבר שלא קרה במגזר העסקי. הבעלים מינה נאמן שהפך ל"איש הרע" והפעיל תכנית קיצוץ אגרסיבית. באר שבע שהגיעה לקורונה אחרי השיא של שנות הזהב הייתה מועדון כדורגל בבעיה, היא החזיקה שכר שחקנים עצום כולל חוזים ארוכי טווח לשחקנים שהענף ידע שהם תומחרו גבוה מדי, היקף ההתחייבויות שלה היה גבוה לא בשנה אחת אלא במכפלות של כמה שנים.

יצחק יונגר הנאמן עשה עבודה מעולה – הוא קיצץ וקיצץ, הוא ידע לקבל את כל המענקים שהמדינה נתנה ואלוהי הכדורגל חייכו אליה עם הזכיה בגביע והעפלה לשלב בתים, שהכניסה סכומים שיונגר והבעלים לא בנו עליהם. באר שבע נכנסה לקורונה במשבר מקצועי וכלכלי ויצאה ממנו חזקה.

אז הנאמן הלך והבעלים חזרה והכיס נפתח – זה התחיל בחלון ינואר עם אלחמיד ויחזקאל והפך למבול החתמות סופר יקרות במונחי ענף ומועדון שלפני שנה וחצי היה במשבר. באר שבע קנתה והחתימה שחקנים מכל המועדונים בליגה – שחקנים שלא קיבלו במקומות אחרים הצעות מספיק טובות , מקבלים בבאר שבע הצעות טובות יותר ולתקופה ארוכה יותר.

למשל, שכטר וטיבי שהגיעו ממכבי ת"א, שהיא לא בדיוק מועדון עני אבל כן מועדון שהבעלים שלו לא הלך לשום מקום בקורונה ולא ניהל מו"מ במיקור חוץ. מיץ' גם לא חותם על הוצאות בלי לראות שיש הכנסות, אז מכבי לא נתנה את מה שנתנה באר שבע, גם לא חיפה ואשדוד, הפועל ומי לא.

באר שבע בנתה קבוצת כדורגל מצוינת בקיץ הזה אבל היא לדעתי עושה את זה כשהיא דורסת כל אמירה של הבעלים והנאמן רק לפני שנה וחצי. היא חזרה 4-5 שנים אחורה לשנים המצוינות וניצלה את הסיטואציה בצורה מעולה לטובתה.

פ.צ ישרוטל.

הכותב הינו חבר פאנל בפודקאסט "צבע אדום", פודקאסט אוהדי הפועל ת"א