$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בור ללא כיסוי: הנתונים המדאיגים של התקפת מכבי חיפה

כשמכבי חיפה בנתה את חוליית החוד שלה לעונה הקרובה, היא עשתה זאת במטרה לכסות את החלל שהותיר אחריו ניקיטה רוקאביצה, אבל המספרים מראים: נכון לרגע זה, שלישיית השפיץ הירוקה - יחדיו - רחוקה שנות אור מתרומת האוסטרלי. הנתונים המדאיגים של התקפת האלופה

דניאל מקדאואל
דניאל מקדאואל  21.09.21 - 20:50

כשמדברים על חלון ההעברות האחרון של מכבי חיפה, הקונוטציות העיקריות שיישמעו יהיו חיוביות. האלופה, בניגוד לכל יריבותיה בצמרת ובליגה בכלל, "נעלה" את הסגל שלה כבר במחנה האימונים כשברק בכר והצוות שלו הנחיתו, על הנייר, תחליפים הולמים לכל העוזבים, עמדו ביעדים שהציבו לעצמם והחלו את העונה האירופית והמקומית עם הקאדר שאמור לרוץ עד לסיום העונה. אך עושה רושם כי בעמדה מסוימת קיים מצב בו הירוקים עשויים להכות על חטא באשר להתנהלותם המהירה.

אם לכל עמדה במגרש הובא תחליף בודד (ע"ע טאלב טוואטחה-שון גולדברג, ארנסט מאבוקה-ראיין סטריין, אפשרות עזיבתם של מוחמד אבו פאני/נטע לביא-עלי מוחמד, אעיד חבשי-אורי דהן וכו'), נראה כי דווקא במקומו של ניקיטה רוקאביצה, בחרו הירוקים להנחית שני שחקנים - בן שהר ודין דוד. חשוב לציין, האחרון מתפקד גם כשחקן כנף והובא במקביל כמחליפו של יאניק ווילדסחוט.

עזיבתו של האוסטרלי הותירה חלל עצום בחוד של האלופה, על זאת קשה להתווכח. כזכור, בשנתיים האחרונות מצא רוקאביצה את הרשת 41 פעמים במסגרת הליגה וסיים פעמיים ברציפות כמלך השערים. בקיץ האחרון, סגר 5 שנים מוצלחות בכרמל ועזב את הירוקים עם תום חוזהו. אל סיום דרכו של רוקאביצה יש לצרף את מעברו של מוחמד עוואד שהושאל למכבי פתח תקווה וכבר הספיק למצוא את הרשת במדי המלאבסים.

כשבוחנים את הנתונים של השניים שעזבו, קל להבין מדוע נפער בור משמעותי בחוד ההתקפה של האלופה. בהיעדרו האוסטרלי, כשתופקד כחלוץ היה מעורב בשער אחת ל-89 דקות בליגת העל, בתוספת מוחמד עוואד שעשה זאת כל 152 דקות, נראה כי העתודות הירוקות שקיימות לא מצליחות למלא את החסר בשלב זה.

עם גודסוואי דוניו (מעורבות בשער כל 400 דקות העונה, וכל 164 דקות לאורך הקריירה) שכבר היה חלק מהסגל בעונה שעברה, בתוספת בן שהר (כל 92 דקות העונה ואחת ל-164 דקות לאורך הקריירה) ודין דוד (מעורבות בשער כל 134 דקות העונה ואחת ל-198 דקות לאורך הקריירה) שהצטרפו לקאדר הירוק הקיץ, התחושה היא שהחלל טרם התמלא.

עם זאת, חשוב לציין כי למעט בן שהר שתפקודו אכן זהה לזה של רוקאביצה, דוניו ובעיקר דוד נותנים לברק בכר אפשרות נוספת מהאגף, ולכן התרומה המספרית שלהם בכל הנוגע לכיבושים עשויה להיפגע מעט כשהם מוסתים מעמדת השפיץ. מבין השלושה, דוד זכה לקרדיט הרב ביותר מבכר מבחינת דקות משחק (668), כשדוניו (400) ושהר (276) אחריו. האחרון, חשוב לציין, נעדר בשבועיים האחרונים עקב פציעה.

עומרי אלטמן, שעל פי פרסומים מנהל מו"מ עם הירוקים, שיחק את מרבית הקריירה שלו באגף שמאל, כשלעיתים הוא מוסת לעמדת החלוץ השני. הרכש המיועד של האלופה מעורב בשער אחת ל-264 דקות במהלך הקריירה שלו, אך בשנתיים האחרונות במדים האדומים שיפר במעט את האספקט הזה כשעלה על הלוח עם שער או בישול כל 207 דקות.

אך נראה כי גם במידה ועומרי אלטמן יחזק את החלק הקדמי של הירוקים, יש נתון משמעותי אחד ששם אור על הבעיה המרכזית בכל הנוגע למוציאים לפועל של מכבי חיפה העונה. ב-13 המשחקים שלה העונה בכל המסגרות, כבשה האלופה 27 פעמים, כשהתרומה ההתקפית של דוד, שהר ודוניו יחדיו מסתכמת ב-5 שערים - 18.5% מהסך הכולל של הקבוצה. לצורך ההשוואה, חוליית הקישור של הירוקים עשתה זאת 18 פעמים (66.6% משערי הקבוצה), כששחקני ההגנה עושה זאת בשלושה מקרים (11.1%).

עכשיו זה הופך למעניין. בעונה שעברה מצאו הירוקים את הרשת 89 פעמים בכל המסגרות, כשחוליית ההתקפה שהורכבה בעיקר מניקיטה רוקאביצה וגודסוואי דוניו (מוחמד עוואד כזכור הצטרף בינואר, מיעט לקבל דקות וכבש 3 שערים) רשמה בסך הכל 35 כיבושים יחדיו (39.3%) - מעל לכפול מהתרומה בעונה הנוכחית. האוסטרלי אגב, אחראי ל-23 מהשערים הללו (25.8% מכל הקבוצה) חוליית הקישור מצאה את הרשת 41 פעמים (46%) שערים וההגנה עשתה זאת 10 פעמים (11.2%).

בשורה התחתונה, כשהיא תורמת פחות ממחצית מזו של העונה שעברה, חוליית החוד הירוקה מתקשה מאוד למלא את החלל שנותר עם עזיבתו של מלך השערים של ליגת העל בשנתיים האחרונות. לאלופה, שאיבדה שחקן שכבש מעל לרבע משעריה בעונה שעברה, נותרו מספיק משחקים על מנת לייצר פתרונות בנושא. בכל מקרה, בשלב זה דוד, שהר ודוניו יחדיו תורמים פחות כיבושים באופן יחסי ממה שהאוסטרלי עשה לבדו.