הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ללמוד מהמצב של מכבי ת"א: שחר צריך לעשות הכל כדי להשאיר את בכר

מיליונים נזרקו לפח על מינויים תמוהים, ולמכבי חיפה אסור לטעות שוב: ההכרעה על עתידו של המאמן תשפיע על עתיד הכדורגל הישראלי, ולא רק על זה של האלופה. ניסן קניאס על הצעד שהוא חשוב בהרבה מהבאת אצילי, המצב של מכבי ת"א כלקח, והצעד המיידי הדרוש מנשיא הירוקים. טור דעה

ניסן קניאס
ניסן קניאס  29.11.21 - 18:05

תגיות: ברק בכר

מפקד טוב יודע לקבל החלטות טובות ובפרמטר הזה, נשיא מכבי חיפה, יעקב שחר, אגר מערום מכובד. מאז לקח את הבעלות בשנת 1992, מכבי חיפה התעצמה ומיצבה את עצמה לדעתי כמועדון הגדול והאהוד בישראל.

נכון, בתקופה של 30 שנה יש גם טעויות, ולא מעט, אבל יש כמה החלטות שמנצנצות באמצע, כאלה שאי אפשר לפספס אותן. ההחתמה של עומר אצילי בינואר לפני שנה בוהקת אי שם למעלה, מסנוורת את היריבות ומפריעה בעיניים בעיקר למכבי ת"א.

זו החלטה שהרבה בזכותה, האליפות חזרה לכרמל אחרי עשור, כזו שהחלישה יריבות אחרות לצמרת וקיבעה את מכבי חיפה עם הסגל האיכותי ביותר בליגה, ובפער.

ההקדמה הזו, כולה, היא רק כדי להמחיש עד כמה נחוצה החלטה מהירה גם הפעם. לא לגבי אצילי, שכבר חתום לטווח ארוך, אלא לגבי המאמן שלו, ברק בכר, שמסיים חוזה בקיץ ופתאום שמו עולה כמועמד לאימון הנבחרת.

לפני 20 שנה, שחר שחרר את אברהם גרנט לנבחרת אחרי שתי אליפויות. קראו לזה אז "ג'נטלמניות", אבל בעידן של זאבים כמו מיץ' ואלונה, צריך להיות אריה ולא כבש, אחרת יטרפו אותך.

כן, הכדורגל הישראלי בשנת 2021 הוא ג'ונגל. נחמדות וג'נטלמניות הן מנת חלקו של שחר בכל עסקיו, אבל רק הפעם הוא צריך לנהוג אחרת, לחרוג ממנהגו, ולהחתים כבר עכשיו את ברק בכר על חוזה ארוך טווח.

נבחרת? היא תקבל בסוף את בכר, זה רק עניין של זמן. המפקד צריך לקבל החלטות ולהניח עוד צל"ש בארון העיטורים. בכר הוא מפקד השטח הכי טוב שיש כרגע לשחר בנמצא. הוא מנהל את הקבוצה שלו בצורה כמעט מושלמת. לא בטוח שבכר יחכה עד אפריל או מאי, ומה שריאלי בחודש דצמבר ואולי טיפה יקר, עלול להיות בלתי אפשרי בחודש מאי ולא משנה כמה עמוק היד תיכנס לכיס. עדיף לשדרג מנהל מצליח מאשר למצוא אחד חדש, שעד שילמד את העסק, יעלה פי 3 מקודמו.

מכבי חיפה צריכה להתעסק בבניה, בהכנות לקמפיין אירופי, ולא בשאלה מי יאמן אותה. די לראות מה קורה כרגע במכבי ת"א כדי להבין כמה זה חשוב. בניגוד לצהובים, שחר לא צריך לחפש, המאמן הכי טוב בארץ כבר נמצא אצלו, הוא רק צריך להשאיר אותו בכפר גלים.

לטעמי, ההחלטה הזו תהיה בעלת השלכות ארוכות טווח, לא רק על מכבי חיפה, אלא על הכדורגל הישראלי כולו. לראשונה זה שנים, המניה של הירוקים עולה.

מגרף אדום של ירידה חדה ומתמשכת, סוף סוף החץ עלה למעלה ואולי העונה הזו תסתיים עם קצת כסף בקופה ולא במינוס הקבוע. אם מכבי חיפה היא מניה, אז ברק בכר "אשם" בהרצת מניות.

יש לו חלק גדול בהצלחה הכלכלית של המועדון. הכל קשור אחד בשני, כמו כל חוליה בשרשרת הפיקוד. הצלחה מקצועית שווה כסף. לא משנה כמה תשווק, אם השחקנים כושלים והקבוצה מקרטעת, החולצות יישארו על הקולב והמועדון יהיה מחוץ לאירופה, שם הכסף הגדול על השולחן.

מיליוני יורו נזרקו לפח כדי להביא את ההצלחה של השנה האחרונה. לפעמים גם לא צריך להיות גאון גדול. ליענקל'ה שחר יש את המספרים מולו והדו"חות כספיים, שיעשה חישוב כמה עלו לו תור קרלסן, מו אלאך, פרד רוטן, רנה מולנסטיין, אלכסנדר סטאנוייביץ' והצוותים שלהם. לא צריך לצלול פנימה, גם מעל המים רואים שהם עלו פי כמה מבכר. לא צריך לחוות עוד שנים של כישלון, פלייאוף תחתון ומיליונים שיורדים לטמיון כדי להבין שברק בכר חייב להישאר מאמן מכבי חיפה, ואם כבר מפקד, אז שיחתום קבע.

הכותב הינו פרשן ב"רדיו חיפה"