הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זהבי שלה: התלות של מכבי חיפה באצילי

כובש יותר מכולם, מוביל את טבלת הבישולים ומצטיין במסירות מפתח. בדומה להשפעה של כוכב פ.ס.וו כשנחת במכבי ת"א, כך אצילי הפך בשנה השניה למוציא לפועל העיקרי של הירוקים, כזה שהעליונות שלו גם מעלה תהיות לגבי המעורבות של חבריו להתקפה, שעדיין לא באים לידי ביטוי

אבי אטיאס
אבי אטיאס  30.11.21 - 14:21

לא מעט גבות הורמו כאשר מכבי חיפה החתימה בחודש ינואר הקודם את עומר אצילי. שחקן הכנף ששוחרר ממכבי תל אביב בעקבות "פרשת הקטינות" והוגלה לקפריסין, היה נראה כמי שהקריירה שלו הולכת בכיוון אחד, מטה. לצד הדיון המוסרי סביב החתמתו, התהייה הנוספת הייתה בשאלת נחיצותו המקצועית. חיפה באותם ימים הייתה מוליכת הטבלה, והחשש היה שהניסיון לשלב את אצילי יפגע במרקם העדין של הקבוצה אותו בנה ברק בכר.

כיום, כשאנחנו כמעט שנה אחרי צירופו, אפשר לומר בפה מלא - מכבי חיפה היא הקבוצה של עומר אצילי. זה בולט במיוחד לצד החולשה ההתקפית של שאר שחקני האלופה העונה. דומה שמאז ימיו הגדולים של ערן זהבי במכבי תל אביב (כמובן עם מספרים מרשימים יותר), לא ראינו בליגה שלנו שחקן כל כך משמעותי עבור הקבוצה שלו. לא בטוח שזה מצב בריא עבור ברק בכר.

כבר בעונה שעברה, אחרי התחלה קשה בחודשיים הראשונים, התחלנו לקבל מאצילי ניצוצות שהזכירו מדוע הוא נחשב לשובר שווין בליגה שלנו. בסופו של דבר, הוא סיים את 20/21 עם 4 שערים, אבל עם נתון מדהים של 10 בישולים בפחות מחצי עונה, יותר מכל אחד אחר בליגה. הוא היה חמישי באיומים לשער במדי חיפה, שלישי במסירות מפתח מדויקות ושלישי באיומים מחוץ למסגרת.

סיום העונה שעברה בהחלט היווה רמז למה שהיינו צפויים לקבל העונה, ועד כה אצילי עונה על כל הציפיות. הוא מלך השערים של הירוקים עם 7 שערים ומלך הבישולים ביחד עם צ'ירון שרי וגודסווי דוניו עם 2. הוא מוביל באיומים לשער עם 24 כאלו, במסירות מפתח עם 25, מסירות מפתח מדויקות (11) ובאיומים למסגרת (11). הוא ביצע הכי הרבה דריבלים מוצלחים, 22, ובאופן מפתיע מבצע גם הכי הרבה עבירות בחיפה, מה שגם מצביע כמובן על המעורבות והמוטיבציה הגבוהה איתה הגיעה לעונה.

אבל אי אפשר שלא לתהות, האם מכבי חיפה יכולה להיות כל כך תלויה בשחקן אחד? התרומה ההתקפית שלו בולטת בצל היכולת החלשה של בן שהר ודין דוד בחולייה ההתקפית. גם העובדה שאצילי בישל שני שערים בלבד ב-10 מחזורים, טמונה כמובן בחוסר הדיוק של שחקני החלק הקדמי. נכון לשלב זה של העונה, הירוקים חסרים מאוד את השערים של ניקיטה רוקאביצה, כאשר דויד, שהר ודוניו תרמו בסך הכל 3 שערים ביחד.

אם נחזור לדוגמאת ערן זהבי במכבי תל אביב, אחת הטענות הבולטות בכדורגל הישראלי, בעיקר בעונתו האחרונה של החלוץ הנפלא אצל הצהובים, הייתה שמכבי מפתחת בו "תלות בלתי נסבלת". דווקא ב-2015/16, העונה הכי גדולה של כדורגלן הישראלי בעשור האחרון, אותה סיים זהבי עם שיא של 35 שערים ו-10 בישולים, סיימה מכבי ללא תואר מקומי, ללמדנו שסופרסטאר אחד שזורח מעל כל הקבוצה, לא בהכרח מבטיח הצלחה.

עם סיום הקמפיין האירופי שלה בחודש הבא, מכבי חיפה תתפנה להתעסק אך ורק בליגה. היא הייתה וממשיכה להיות המועמדת המובילה לזכייה באליפות. למרות החולשה של יתר שחקני ההתקפה שלה, היא כבשה הכי הרבה שערים בליגה. עומר אצילי, כל עוד יישאר בריא, ימשיך להיות השחקן הטוב בליגה שלנו, זאת שבה אפשר לספור על כף יד אחת את מי שמסוגל לנצח משחקים בעצמו ולספק בעיטות ברמתו מחוץ לרחבה. כעת, המבחן של חיפה ובכר יהיה לדעת להמשיך להוציא את המקסימום מאצילי, אבל להוציא הרבה יותר מהמינימום מכל מי שמשחק לצידו בהתקפה.