הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מיץ' החליט מצוין, והפך את מכבי חיפה לחזקה ביותר

הבעלים של מכבי ת"א עשה צעד ששינה את פני הכדורגל וגרם למועדון שלו להיות הגדול ביותר בישראל, אך לירוקים עדיין אין יריב בליגה בדרך הבטוחה לאליפות נוספת. פרימו מנתח

משה פרימו
משה פרימו  06.12.21 - 09:45

אני משוכנע ואין לי בכלל ספק, שרבים מאוהדי מכבי ת"א צופים היום באלופה, מכבי חיפה, ורואים את העליונות שלה בליגה. הצהובים מביטים ביריבה בדרך לאליפות נוספת בזכות הכוכב הגדול של הליגה, עומר אצילי, ואומרים: "חבל שהוא לא אצלנו, אם היה ממשיך במכבי ת"א, אנחנו היינו האלופים".

מבחינה מקצועית זה נכון, אבל מועדון כדורגל גדול הוא הרבה מעבר ליכולת הקבוצה הבוגרת, יש לו עוד הרבה מרכיבים וההחלטה המצוינת של הבעלים, מיץ' גולדהאר, זה צעד שמשנה את פני הכדורגל הישראלי. בזכות אצילי מכבי חיפה היא הקבוצה הטובה בישראל, אבל בזכות גולדהאר מכבי ת"א הוא המועדון הגדול בישראל. אפשר להתווכח, אפשר לא להסכים, מבחינתי זאת עובדה ולא דעה.

אתמול (ראשון) שיחקו 3 הקבוצות הגדולות בישראל. אחת, הטובה ביותר, ניצחה בקלות בנוף הגליל ועלתה למקום הראשון (לפחות עד הערב, כשהפועל ב"ש תשחק) ולדעתי תזכה באליפות גם העונה - אין לה מתחרות ראויות נכון לרגע זה כמובן. השניה, מכבי ת"א, שעדיין מחפשת את עצמה בליגה, כמו גם מאמן. והשלישית, בית"ר ירושלים, שרק רוצה לשרוד כלכלית ומקצועית.

המשחק בטדי אמש היה טוב, קצבי ומעניין לכל אורכו. למרות ששחקני סגנית האלופה מאד רגועים מהבחינה הכלכלית, זאת לעומת השחקנים מהבירה, לא ראינו הבדלים על המגרש. היה משחק שקול שכל תוצאה בו הייתה יכולה להתקבל. ההבדל הגדול היה הפעם במכבי ת"א, שם לעומת המשחק האחרון נגד נוף הגליל, היה ניתן לשים לב לרצון של השחקנים. בהגנה, ראינו את אותן טעויות, אבל לעומת המשחק הקודם, אז נראה היה ששחקני הצהובים עושים טובה שהם משחקים וכאילו אומרים "יהיה מה שיהיה", אתמול מול בית"ר הם נתנו הרבה יותר והרבה יותר רצו (בשני המובנים).

בכדורגל רוב השערים נכבשים בגלל טעויות, אתמול בית"ר עשתה שתיים גדולות וזה עלה לה בהפסד, לא הייתה יותר מדי יכולת בהתקפה של ברק יצחקי פרט לברנדלי קובאס המצוין, וזה הספיק בגלל השגיאה גדולה של אופיר קריאף, שפרט לטעות זו היה טוב מאוד ונתן הרבה עבור הקבוצה. הטעות השניה הייתה היציאה הגרועה של איתמר ניצן לכדור גובה, מה שיצר את המשוואה - שתי טעויות, שני גולים שהכריעו את המשחק. בסיום ההתמודדות אמר יצחקי: "מהיום הראשון הצהרנו שירדתי לקווים זמנית, זה לוקח יותר זמן משציפינו, אבל אני מקווה שיהיו לנו חדשות בקרוב".

פעם ראשונה שאני שומע את המאמן הזמני מתבטא על "חדשות בקרוב", אחרי כמעט חודש וחצי באף ראיון הוא לא אמר את זה. שנית, צריך לומר, המאזן שלו על הקווים הוא נהדר - 11 נק' מתוך 15 זה מאזן של אלופים, שלושה ניצחונות חוץ ושתי תוצאות תיקו בבית, לא בטוח שמאמן אחר היה עושה מאזן כזה בליגה.

נכון, מכבי ת"א פישלה בגדול מול לינץ האוסטרית בהפסד בבלומפילד ואיבדה את המקום הראשון בבית בקונפרס ליג, אבל לי באופן אישי אין רבע טענה למאמן הזמני עצמו גם אם היה מפסיד 5 משחקי ליגה מתוך 5, רק משום שהוא לא אימן מעולם לפני כן. לאמן את מכבי ת"א זה לא "לקבל צ'אנס" כמו שעושה איזי שירצקי למשל בק"ש, או לקבל את בית"ר ת"א/בת ים.

במכבי ת"א יש חובת הצלחה, אין דבר כזה דשדוש, ולשם הגיע יצחקי מבלי שאימן יום אחד. אילו היה ולדימיר איביץ', פטר בוס או פאולו סוזה זה היה אחרת, הוא עדיין לא שם. בכל מקרה, יש כאן בעיה שלדעתי אפילו גולדהאר וג'ק אנגלידיס לא האמינו שיגיעו אליה. זה מועדון שחרט על דיגלו רק מאמנים בכירים מאירופה, ועכשיו יש שם את יצחקי על הקווים, גם אם זה לזמן קצוב.

נושא המאמן זו בעיה נקודתית, נכון שזאת "פאשלה", אבל אי אפשר לקחת מהמועדון הזה את המקצועיות והמקצוענות על כל אגפיו ואנשיו. כרגע הקבוצה מרוחקת ממכבי חיפה 8 נקודות, זה הרבה, אבל ניתן למחיקה - היו דברים מעולם. למרות שיש למכבי ת"א סגל טוב ויהיו עוד שינויים בחלון ההעברות הקרוב, עדיין הכל תלוי באלופה המכהנת.

צריך למשל לקחת בחשבון ששתי הקבוצות עוד יאבדו נקודות ויהיו 3 משחקים בין השתיים. אמנם לא זכור מתי מכבי חיפה ניצחה את מכבי ת"א, אבל עדיין אני חושב שזה לא המקרה העונה הזאת, הירוקים טובים בהרבה מיתר 13 הקבוצות בליגה, מה שבשום אופן לא ניתן להגיד על היריבה בצהוב.

אין לי ספק ששחקני מכבי ת"א, ברק יצחקי וההנהלה הם מהסוג הווינרי שמעולם לא מרימים ידיים, אולם הפעם זה שונה. קבוצה שקיבלה גולים מכל הליגה פרט מהפועל ירושלים (האחרונה בטבלה עם 6 כיבושים בלבד) לא תצליח אם לא תשפר בצורה דרסטית את משחק ההגנה ובמיוחד את עמדת הבלמים. היא ספגה יותר מדי שערים מאמצע הרחבה, ממש ליד שני הבלמים וזה קרה גם אתמול מול בית"ר ירושלים.

לעומת מכבי ת"א ומכבי חיפה, להן יש צרות של עשירים, הירושלמים נקלעו לצרות של עניים. מעבר לזה שמקצועית אף אחד בבית"ר לא רוצה לשמוע את שתי המילים "ירידת ליגה", יש בעיה כלכלית חמורה מאז מעצרו של משה חוגג. כמו שזה נראה כרגע, אם לא יגיע פתאום אדם אמיד מאד שירכוש את הקבוצה, לא ברור איך היא תסיים את העונה ללא חובות לעובדי המועדון ולשחקנים. גם אם ימכרו מספר שחקנים בינואר הקרוב כדי לנסות לסיים את העונה ללא חובות, המצב הזה לא יכול להימשך ללא בעלים שמסובך מעל הראש, בזמן שאין שום תשובה לאן הקבוצה הולכת מכאן.

שלושה מועדונים גדולים, שלוש משאלות שונות, לבטח אנחנו יודעים ששתי הבכירות מחיפה ומת"א ישרדו וימשיכו את המאבק ביניהן בשנים הקרובות ,לעומתן בית"ר ירושלים, אני רק מקווה שתשרוד מכל הבחינות לטובת אוהדיה הרבים (רק הטובים) בכל הארץ ולטובת הצבע שהיא מספקת לכדורגל שלנו.