הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"מכבי חזרה שנים אחורה ומתנהלת כמו שוק פרוץ. מיץ' לא מודע לזה"

"הישראלים השתלטו על מכבי, והכל השתנה מימי ג'ורדי"; "הניהול מבוסס על נקמנות. זה גומר את המועדון"; "יצרו משבר יזום בקבוצת הנוער"; "פטריק גם בסכסוך משפטי על הפיצוי. הוא הזהיר אותי שיפטרו אותי כי אנחנו חברים". אחרי 14 שנים במכבי ת"א, אורי דוד, שרק לפני 3 חודשים צוין ע"י המועדון כמאמן מצטיין, חושף את מאחורי הקלעים שהובילו לפיטוריו

סהר דיין
סהר דיין  24.12.21 - 13:20

תגיות: אורי דוד

"יש חיסול חשבונות במכבי תל אביב. אני חרד לעתיד המועדון, קיימת מחנאות כמו במכבי של פעם, לפני 10 ו-15 שנים – קבוצת ברק יצחקי וקבוצת פטריק ואן לוון. מיץ' גולדהאר לא מודע להכל".

אתמול (חמישי) הצהובים הודיעו רשמית על פיטוריו של מאמן קבוצת הנוער אורי דוד. המאמן שהניף את גביע המדינה כעוזרו של ההולנדי לפני כחצי שנה וקודם בקיץ האחרון לתפקיד הבכיר במחלקת הנוער, פוטר באופן מפתיע אחרי 13 שנים בצהוב.

בראיון לערוץ הספורט, דוד מספר מה באמת קורה לטענתו במכבי ת"א. המעורבות של יצחקי, השינוי בתוך המועדון וסיפורים שלא סופרו. מבט לתוך הסערה בצהוב. ראיון בלעדי

אורי, הקבוצה שלך במקום הראשון בליגה יחד עם מ.ס. אשדוד, ספגתם הפסד אחד ב-16 משחקים, מה הסיבה שעזבת את המועדון בצורה כזו?
"תרבות הניהול השתנתה לגמרי במכבי תל אביב, בזמן האחרון זה לא המועדון שהכרתי. יש למכבי עניינים של תביעות מול פטריק על הפיצוי הכספי לאחר הפיטורים, אני חבר שלו ולכן פוטרתי. רואים אותנו ביחד וזה לא בא להם טוב בעין. הפוליטיקה השתלטה על מכבי ת"א ובגלל זה המועדון לא מצליח העונה בליגה ורחוק מהמקום הראשון".

כאיש שהגיע מתוך המערכת, איך ההבדל בהתנהלות בא לידי ביטוי?
הייתי בתקופות טובות ופחות טובות במכבי. בימים אפורים, כשהמועדון התנהל בצורה לא מקצועית עם מחנאות וגם בימים כשהכל פרח והתנהל ברמה הכי גבוהה שיש. בשנים האחרונות אנשי מקצוע זרים ניהלו את המועדון והנחילו דרך. ג'ורדי קרויף לעולם לא הסתכל על מקורבים וחברים, הוא ראה רק את הצלחת מכבי לנגד עיניו. פעם שום דבר לא היה דולף ממכבי והיום זה נראה כמו שוק פרוץ. היה סדר וארגון, כולם הלכו בדרך אחת, לצערי זה כבר לא קורה. עכשיו, כשמכבי מנוהלת על ידי ישראלים, הפוליטיקה והנקמנות שולטת".

אתה מתאר מציאות שונה לחלוטין מהתדמית שמכבי ת"א סיגלה לעצמה לאורך השנים האחרונות – כמועדון שונה בכדורגל הישראלי
"בשבוע שעבר, ישב הבעלים מיץ' גולדהאר במסיבת עיתונאים, בה הציגו את המאמן החדש מלאדן קרסטאיץ' ואמר שמכבי לא מחפשת מאמן כל עוד יש לה מאמן. כנראה שיש דברים שקורים במועדון שלו שגם הוא לא יודע".

"כבר לפני שבועיים מכבי דיברו עם מאמן כדי להחליף אותי. יצחקי הציע לעוזר המאמן פטר ואן דר ברג את התפקיד. יש לי עדויות על כך ועשו את כל זה לפני שימוע, לפני שנתנו לי להגיב על הטענות השקריות שלהם. בשביל זה יש לי קו פתוח עם גולדהאר וג'ק אנגלידיס ואני אעביר את זה הלאה".

"במכבי אמרו שאני מדבר בצורה בוטה לשופטים וזה מצחיק כי מימי לא קיבלתי צהוב ולא אדום במהלך משחק. טענו שאני לא מקשיב למנהל המקצועי. אף אחד לא יכול לערער על המקצועיות שלי. רק לפני שלושה חודשים ציינו אותי כמאמן מצטיין כדי שאקבל מלגה מעיריית תל אביב. בכל עונה שלי כמאמן זכיתי באליפות או גביע. עשרות שחקנים שהתאמנו תחתי הגיעו לנבחרת ישראל, אבל ברגע שפטריק פוטר, כל היחס אליי הפך למכוער. אני חודשיים רק סובל. מתנכלים אליי מתוך המועדון. אנשים במכבי רצו ליצור משבר יזום בקבוצת הנוער. זו בעיה לעשות את זה מול מאמן שעומד על שלו".

אנשים בתוך מכבי ת"א רצו בכישלון קבוצת הנוער רק כדי שאתה תעזוב?
"בוא תשמע סיפור, לפני חודש הפסדנו 3:2 בדרבי נוער להפועל ת"א. לפני המשחק ההנהלה סגרה לכל השחקנים והצוות אירוח בבית מלון כדי להתכונן בצורה מקסימלית למשחק. בדקה ה-90 ביטלו את השהייה במלון ופגעו בהכנה של הקבוצה בלי לספק הסברים, נראה לך הגיוני שדבר כזה יקרה במכבי ת"א? במחלקת הנוער המובילה במדינה? אני חי במועדון הזה יומיום ואלו דברים שלא קורים. יש לי ביקורת עצמית מאוד גבוהה ואני יודע להודות בטעויות, אבל אני יודע שאני מאמן מעולה ואף אחד לא ייקח את זה ממני. אתה צריך לראות הודעות משחקנים ומאמנים במחלקה, הם בהלם. תורת האימון שלי ברמה גבוהה וכל איש מקצוע או שחקן שעבר איתי יעיד על כך. ההנהלה של מכבי סוגרת חשבונות אישיים ופוגעת במועדון".

"בדיוק מהסיבות האלה הקבוצה הבוגרת לא מצליחה העונה כי הניהול לא טוב ולא מקצועי, הוא מבוסס על יחסי נקמנות ואי אפשר להתמודד עם זה. אלו דברים שגומרים מועדון. אחרי שפטריק פוטר, יצחקי הפך ליריב שלו. צילמו אותי ואת ואן לוון יחד במשחק של נבחרת הנוער ופרסמו את זה. ישר פטריק אמר לי: 'תתכונן' אתה תפוטר, אתה לא תישאר במכבי'. האינטואיציה שלו חזקה. אני כל החיים שלי במכבי ת"א ואף אחד שם לא יכול לספר לי מה זה מכבי – זה חלק ממני. כואב לי שהמועדון הגדול בישראל מנוהל בצורה כזאת ורואים את התוצאות של זה על הדשא".

מה המעורבות של יצחקי במחלקת הנוער?
"ברק מעורב מאוד בכל מה שקורה במחלקת הנוער, אימונים משחקים, הכל. בטח כשהוא היה מאמן זה היה קצת פחות בסדר העניינים שלו, אבל הוא שולט במה שקורה. מנהל מקצועי ומאמן רוצים להיות בשליטה מלאה על המערכת וכל אחד רוצה סביבו את אנשי האמון שלו. לברק יש את העבודה שלו וגם המאמן צריך לראות שהשחקנים איתו וחדר ההלבשה בריא ולא תוסס – זה חלק מהעניין".

"אני אמנם הייתי מאמן של קבוצת הנוער, אבל אני מאוד מערכתי ודואג לכל קבוצות הגיל. עזרתי להם במערכי אימון ורואה את ההתדרדרות בסדר ובארגון וזה גומר אותי. אני מסתכל קודם כל בעיניים של אוהד ולא כשכיר חרב. קבוצת נערים א' נמצאת שתי נקודות מהקו האדום, זה אף פעם לא קרה".

בהקשר של חיבור הנוער לקבוצה הבוגרת, המון אוהדי מכבי ת"א היו רוצים לראות את אוסקר גלוך מקבל הזדמנות בעונה כזו, שחקן צעיר וכשרוני על חשבון שחקני רכש שהגיעו לחוליית הקישור ולא מספקים קבלות. האם ההתנהלות שעליה דיברת מונעת את זה?
"דווקא בעניין הזה הכל נעשה בחכמה ונעשית עבודה מעולה במועדון. הפיתוח של השחקנים וההחלטות לקדם אותם לבוגרים או לבית"ר ת"א בת ים, הכל בצורה מקצועית. אני הייתי אחראי על העתיד של מכבי וברק על ההווה, אבל פה כל ההחלטות היו טובות והזמן של אוסקר וצעירים נוספים עוד יגיע".

המחנאות שתיארת מורגשת גם בקבוצה הבוגרת?
"ממש לא. השחקנים בקבוצה מקצוענים, הם בטח לא הבעיה במכבי. יש שחקנים בוגרים וצעירים שעושים הכל אבל הכל כדי לדחוף את הקבוצה קדימה. הם עובדים קשה יום יום באימונים ועושים את המקסימום במשחקים, אבל יש תקופות שדברים פחות הולכים וזה טבעי".

מה תגיד לאנשים שיגידו שאתה מדבר ככה רק כי פוטרת?
"אתה צריך להבין, אני לא עובד של מכבי תל אביב, זה בדם שלי. המצב הזה כואב לי כמכביסט.. זה פשוט לא הגיוני, זה הבית שלי וזרקו אותי ממנו. נלחמתי בשביל החולצה הצהובה על אמת ולא בשביל הכסף, אני קודם כל אוהד מכבי. בשנה שעברה, כשהייתי מאמן נערים א', ביקשו ממני לעזור בקבוצה הבוגרת ועשיתי הכל בהתנדבות, בלי לקבל שקל. שעות על גבי שעות. חצי שנה עבדתי מסביב לשעון בשביל המועדון בלי לקחת אפילו חצי שעה של חופש".

"אחרי פיטורי יורגוס דוניס, הייתי חלק מהריצה של הקבוצה, נלחמנו על האליפות עד המחזור האחרון, זכינו בגביע המדינה וקידמו אותי מקצועית. זה מה שמגיע לי אחרי 13 שנה במועדון?! אחרי כל מה שנתתי?! ברגע שפיטרו את ואן לוון ידעתי שזה עלול לקרות, אבל לא האמנתי שזה יבוא כל כך מהר בגלל ההצלחה המקצועית. חשבתי שבמכבי יחשבו על טובת המועדון. גם פיטורי אליעזר בן אהרון מבית"ר ת"א בת ים לא היו קורים כל עוד פטריק היה במכבי. בסופו של דבר, שנינו היינו עוזרים שלו בעונה שעברה והיום שנינו בחוץ".

פרקליטו של אורי דוד, עו"ד שי טל, מסר לערוץ הספורט: "מכבי ת"א פעלה בחוסר תום לב קיצוני. היא בחרה לזמן את אורי להליך שימוע ריק מתוכן כשמשרתו הוצעה קודם לכן לפטר ואן דר ברג.  מכבי ת"א פגעו במוניטין ובשם הטוב של אורי ובחרה לפטרו ממניעים פסולים ולא מקצועיים. אין מנוס מהגשת תביעה נגד המועדון. ממועדון בסדר גודל של מכבי ת"א היה מצופה לפעול בתום לב ובדרך מקובלת ולהעדיף את טובת המועדון על פני שיקולים אחרים".

ממכבי ת"א נמסר בתגובה: "לא תופסים אדם בשעת צערו אולם מדובר באוסף של בדיות והמצאות. ההחלטה לפטר את אורי דוד היא של מנהלה המקצועי של מחלקת הנוער, קלאודיו בראגה, עקב התנהגות בלתי הולמת של אורי דוד וזאת בלשון המעטה. גם קלאודיו וגם פטר ואן דן ברג הם אנשי מקצוע מצויינים שהובאו למכבי ת"א בהמלצתו של פטריק ואן לוון. די בכך כדי לשמוט את כל טענותיו של אורי דוד וגם די באמור בכתבה זו על מנת להבין מדוע אורי דוד אינו מתאים לעבוד במכבי תל אביב".