הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

גול זה לא הכל: האם צ'ארון שרי באמת בירידה?

מבקיע פחות, אבל עושה הרבה יותר עבודה שלא בהכרח מגובה בסטטיסטיקה: כוכב מכבי חיפה על שולחן הניתוחים. השינוי בתפקוד, יצירת המצבים, התנועה שמבצע ללא כדור, הדרך בה מסייע לעומר אצילי ומה בכל זאת טעון שיפור? רץ לעומק - לקראת המשחק הקריטי של הירוקים מול מכבי ת"א

אבירן גרין
אבירן גרין  03.01.22 - 11:56

ה-0:6 המוחץ של מכבי חיפה על בני סכנין בשבוע שעבר היה מיצג נוסף לקייס של אלה המשוכנעים שהיא משחקת את הכדורגל הטוב ביותר שנראה בישראל זאת תקופה ארוכה. עבור אחד הוא היה הזדמנות לענות למבקרים. "כולם יודעים מה אני נותן לקבוצה, אני לא מודאג", הכריז צ'ארון שרי כשנשאל על ה"ירידה ביכולת" העונה. "אם אני צריך להסביר עדיין מה אני עושה על המגרש, אז אני צריך ללכת למקום אחר". אז נכון, ההולנדי בהחלט לא צריך להסביר בעצמו את התרומה שהוא נותן לאלופה, אבל למה שאנחנו לא ננסה?

  • 20:30, ישיר ב-5SPORT: מכבי חיפה מול מכבי ת"א

ונתחיל עם המספרים היבשים. 15 משחקים שיחקה עד כה מכבי חיפה בליגת העל, בהם צ'ארון שרי הבקיע שלושה שערים והוסיף ארבעה בישולים (בישול לעומר אצילי ב-1:3 על הפועל תל אביב לא נכלל בספירת חברת הסטטיסטיקה ולא במנהלת). מה היו המספרים שלו בדיוק באותו פרק הזמן בעונה הקודמת אתם שואלים? ובכן, לא ממש שונים: חמישה שערים וארבעה בישולים היו לו בדיוק באותה תקופת הזמן. עם זאת, יש לציין שהעונה הירוקים הבקיעו תשעה שערים יותר נכון למחזור ה-15 מה שאומר שעד כה הוא מעורב ב-15 אחוזים מהגולים לעומת 30 אחוזים באותו פרק הזמן בעונה שעברה. בדיוק פי שניים.

שערים ובישולים הם נתוני תכל'ס שנובעים מהרבה משתנים ולא מעידים לבד על מה ואיך שמספר 10 בירוק עושה על כר הדשא. אחד הדברים שצריכים לקחת בחשבון הוא השינוי בתפקוד שלו על המגרש והעובדה שבעונה הנוכחית הפך לחלק משלישיית הקישור. שרי מקבל את הכדור ומנהל את ההתקפות של הירוקים מעמדה נמוכה יותר על המגרש, ויחד עם זאת דואג למצוא שטח פנוי בין קו הקישור להגנה של היריבה על מנת לקבל בו את הכדור ולהפוך לאיום.

מה זה אומר? שההולנדי מבצע הרבה תנועה ללא כדור - מהמרכז, לאגף הימני, בחזרה למרכז ולאגף השמאלי - ומצליח לקבל את הכדור באיזורים בהם יוכל להיות יעיל יותר ולייצר מצבים לחבריו. ופה נכנס נתון מעניין נוסף: נכון למחזור ה-15 שרי ייצר 21 מצבים, רק עשר פחות מסך המצבים שייצר לאורך כל העונה שעברה (34 משחקים בהם לקח חלק). שרי גם נמצא במקום הרביעי בליגה בנסיון למסירות מפתח עם ממוצע של 3 למשחק והוא אפילו מנסה לכדרר הרבה פחות (30 דריבלים לעומת 47 בעונה שעברה באותו פרק זמן). בשורה התחתונה: שרי הוא יותר הפליימייקר מאשר הגו-טו-גאי שהיה בעונת האליפות.

ויש גם דברים שלא רואים בסטטיסטיקה כמו הווידאו הראשון שלנו: שרי מקבל כדור במרכז המגרש כחלק מהתקפה מתפרצת ושולח כדור עומק מצוין לדין דוד, אבל החלוץ לא מצליח להשתלט עליו מה שמונע מצב גדול לשער. זה, אגב, אפילו לא נחשב ע"י חברת הסטטיסטיקה (InStat) לנסיון למסירת מפתח.

לשרי יש גם חלק חשוב ביציאה המהירה של האלופה להתקפות מעבר. את מה שההולנדי יודע לעשות עם הכדור ברגל הספקנו לראות ולהכיר ולמרות שהוא דריבליסט בחסד הוא גם יודע לשלוח את הכדור ליעד בלי להתמהמה יותר מדי. כמו בווידאו הזה, בו הוא מתנער מאופיר קריאף ושולח כדור עומק לגודסוויי דוניו, מה שלא נגמר באיום.

 

אחת הסיבות לתפקוד של שרי היא שיש למכבי חיפה גו-טו-גאי אחר. זוכרים שהשוונו מוקדם יותר את 15 המחזורים הראשונים של שרי בעונה שעברה לבין העונה הזו? אז אחד ההבדלים הללו הוא בחור בשם עומר אצילי. על ההשפעה של הקשר שחזר ארצה מקפריסין ה"רחוקה והקרה" דובר וידובר רבות וככל שהזמן מתקדם הוא ממצב את עצמו בתור הכוכב הגדול של הקבוצה, זה שהכל עובר דרכו. מתברר שגם לשרי יש חלק בהשפעה הזו.

שימו לב לווידאו הזה. התקפה עומדת, שרי בורח לשטח שבין האגף למרכז כדי למשוך איתו את אביאל זרגרי. הפעולה הזו מפנה נתיב מסירה היישר לאצילי, שמנצל את הרפיון ההגנתי של בית"ר ירושלים ומבשל לדין דוד:

או לווידאו הזה שמעיד על שיתוף הפעולה של שרי עם שני השחקנים החשובים של מכבי חיפה: אצילי מבצע לחץ על הכדור וחוטף, עלי מוחמד קולט ושרי שולח את הכדור בדיוק לאן שצריך לשלוח אותו. לרוע מזלו, זה שוב לא הופך לבישול, אבל מראה שלפעמים הנתונים משקרים.

אז מה בכל זאת פחות עובד לשרי? הבעיטות. רק שחקן אחד בליגת העל בעט יותר מההולנדי של מכבי חיפה - שחקן מכבי חיפה אחר, כמובן, אצילי. 42 פעמים הוא ניסה לאיים על שערן של היריבות, רק 13 מהבעיטות נשלחו למסגרת, ורק שלוש מהן גם הפכו לשערים. מדובר ביחס המרה רע אותו אפשר להסביר בקלות: הקשר הירוק לוקח המון בעיטות בעלות סיכויי הבקעה נמוכים עד קלושים.

כדי להבין עד כמה הבעיה עמוקה, נבדקו כל 42 הבעיטות של שרי (טוב, לא כולן, שתי בעיטות חופשיות ירדו מהמשוואה) ומהבדיקה עלה הנתון הבא: כ-62 אחוזים מהן נלקחו כאשר הקשר הירוק עמד מול שניים או יותר קווי הגנה. חלק גדול מהבעיטות הללו גם נשלחו מחוץ לרחבה. אם נרחיק לרגע למחוזות הכדורסל אפשר להשוות את זה לזריקת שלשה עם יד על הפרצוף. בעונה שעברה, לצורך השוואה, כל 12 השערים שהבקיע שרי בליגה בעונה שעברה הגיעו מבעיטות מתוך הרחבה או ממש על סף הרחבה, כולן מול קו הגנה אחד או כתוצאה מקבלת כדור אחרי הסתננות מוצלחת לרחבה בלי שמירה.

כי מה הסיכוי שייצא משהו מסוכן מסיטואציה בה עומדים חמישה - שישה שחקני יריבה צמודים וקריאף אחד שלא עוזב אותך?

הרי זה ידוע שבארסנל של שרי הבעיטות מרחוק הן חלק בלתי נפרד, אבל הן הופכות לאיום רציני רק כאשר הוא מקבל שטח להראות זאת. וכשזה קורה, גם הקסם קורה.

גם עם הקוף על הגב בן למעלה מחמש השנים, אין ספק שלמשחק מול מכבי תל אביב מגיעה מכבי חיפה בתור פייבוריטית מובהקת. לא מעט שחקנים בסגל האלופה יכולים לעשות כאב ראש לקבוצה המתגבשת בצהוב, ועבור שרי זו תהיה הזדמנות נוספת לענות לאלה המשוכנעים שהוא בירידה חדה. אשרי המאמין.