הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

דומיננטי יותר, מעורב יותר: בין אצילי של חיפה לזה של מכבי ת"א

מעוד שחקן במכונה של ולדימיר איביץ' בצהוב לכוכב הכי גדול והמנהיג של הקבוצה הדורסנית בליגה בדרך, אולי, לאליפות אישית רביעית ברצף. המספרים והדוגמאות מאחורי המהפך של הקשר. השוואה

עידן גולדברג
עידן גולדברג  03.01.22 - 14:18

בואו נלך רגע שנה ושבעה חודשים אחורה. מכבי תל אביב, הקבוצה האימתנית ביותר בישראל, בדרך לאליפות שנייה ברציפות בעוד מכבי חיפה מחפשת את עצמה ומסתפקת במרדף סרק אחריה. עומר אצילי היה אז גורם חשוב במכונה המשומנת והכמעט בלתי מנוצחת שבנה ולדימיר איביץ' לצד מספר כוכבים נוספים. מעט זמן לאחר מכן מגיע הרגע ששינה את הכל. קדימה לינואר 2022, אותו אצילי הוא הכוכב הגדול והבלתי מעורער של החבורה האימתנית בירוק והערב (שני, 20:30, ישיר ב-SPORT5) הוא יפגוש את אותה מכבי ת"א, שירדה מגדולתה. אז איך הקשר השתנה בתקופת הזמן הזו? ניסינו לבדוק.

  • 20:30, ישיר ב-5SPORT: מכבי חיפה מול מכבי ת"א

את עומר אצילי המוסר כמעט ולא יצא לנו לראות במדי הצהובים מתל אביב. אצילי תמיד היה (ויהיה) שחקן שדברים טובים קורים כאשר הכדור עובר דרכו, אך במכבי ת"א הוא כמעט ולא היה קיים מהבחינה הזאת. שימו לב לנתון הבא: במהלך שלוש השנים שלו במכבי ת"א שלח אצילי רק 50 מסירות מפתח, שמתוכן 32% הגיעו ליעד. במדי האלופה מהכרמל הדברים קצת שונים, אצילי מסר יותר מכפול מסירות מפתח בשנה אחת בלבד. אם להיות מדויקים, אז 103 מסירות מפתח כשהוא מדייק ב-54% מתוכן. כבר פה אנחנו רואים את השינוי בגישה של הקשר ואולי גם בשימוש של המאמנים בשחקן, נקודת למחשבה.

פה אפשר לראות את אצילי מקבל את הכדור. סטריין, שמסר, רץ לעומק וידע שאצילי ימצא אותו. המהלך אומנם לא נגמר ברשת אך כדור העומק של הקשר שבר את כל ההגנה הירושלמית.

גם כאן אנחנו יכולים לראות את אותה תבנית התקפה. מאיר עוקף על הקו ומושך את המגן של הקבוצה היריבה. אלא שהפעם אצילי "שבר" את קו ההגנה עם פס עומק ולא שלח את הכדור מעל ההגנה.

מוסר בחסד? את גירעון מסירות המפתח במכבי ת"א אפשר לראות בבירור בכמות הבישולים שיש לו במדי הקבוצה – 19 מתוך 94 משחקים, לא ככה אנחנו מכירים את אצילי, במיוחד שזאת מכבי ת"א שזכתה שנתיים ברציפות באליפות (אחת עם 31 נק' הפרש). בחיפה הוא רשם את אותה כמות בישולים (19) אף על פי ששותף רק ב-54 משחקים.

כאן אצילי בעוד מהלך שאופייני לו, מזהה את חזיזה רץ ומרים לו כדור אדיר בדרך לעוד בישול ענק.

אסור להשאיר אותו פנוי
אחת המעלות הבולטות של עומר אצילי היא הדיוק בבעיטות מחוץ לרחבה, אך ישנו פער בין התקופה בצהוב לבין השנה בירוק. תחת ברק בכר אצילי איים 144 פעמים לכיוון השער, 43% מתוכן מחוץ לרחבה, קרוב לחצי מהבעיטות שלו במדי הירוקים מגיעות כשהוא "מתגנב" בין קו ההגנה לקו הקישור (מזכיר איזה שחקן אלמוני, ערן זהבי שמו). במצב כזה, לרוב הקשר יקבל את הכדור כשאין שחקן קרוב אליו והוא כבר ידאג להרשית.

אפשר לראות כאן את אצילי עומד חופשי בין קוי ההגנה לבין קו הקישור של ב"ש, משתלט על הכדור בחופשיות ומאיים באוטומטיות על השער של הרוש.

בשלוש השנים בצהוב הקשר שלח 246 בעיטות לשער, 63.8% מתוכן מחוץ לרחבה, הפרש של יותר מ-20% בין חיפה לת"א. את הפער הזה אפשר להשליך על שינוי סגנון ו"בגרות" המשחק של אצילי, אפשר להשליך זאת גם על המאמנים ששיחק תחתם ודרשו ממנו לבצע פעולות כאלו ואחרות במשחק ואולי אלו השחקנים שלצידם הוא שיחק/משחק (דור מיכה וצ'ארון שרי). אגב, העונה עומר אצילי מוביל את הליגה באיומים למסגרת מתוך הרחבה.

כאן רואים את אצילי עושה תנועה לעומק, שרי יכל למצוא אותו בקלות אך בחר לאיים על השער.

רוצים עוד אחד? קבלו

איומים לחוד ומספרים לחוד
אצילי כבש במדי הירוקים 23 שערים (מלך השערים הזמני של הליגה עם 11 שערים עד כה) והעמיד סטטיסטיקה של 101 דקות לשער או בישול, ואיתו מכבי חיפה כבשה 111 שערים ב-54 משחקים. את הדומיננטיות שלו אצל החבורה מהכרמל אנו יכולים לראות בנתון הבא - אצילי מעורב ב- 22.4% מתוך הגולים והבישולים של מכבי חיפה ב-54 המשחקים ששותף. במכבי ת"א אצילי כבש 33 שערים וכל 124 דקות הבקיע או בישל גול, אך היה מעורב רק ב- 9.4% מתוך הגולים והבישולים של מכבי ת"א. המספרים מדברים בעד עצמם.

ועכשיו לחלק האומנותי: מצבים נייחים
בכר והצוות שלו ידועים כמומחי מצבים נייחים, אבל עד כמה אצילי חשוב לשיטת הנייחים של בכר אתם שואלים? הוא לקח 202 מצבים נייחים בכל התקופה שלו במדי הירוקים ובישל 5 שערים, בשלוש השנים במכבי ת"א הוא לקח 380 מצבים נייחים, קרוב לכפול מהכמות אותה לקח בשנה במכבי חיפה אך בישל רק 4 שערים.

פה אפשר להבחין באצילי מחפש את המצ'אפ על פלאניץ' וגם מצא אותו. אולי זה יקרה גם מול מכבי ת"א.

ההשפעה של עומר אצילי על מכבי חיפה היא מעבר למספרים  היא נמצאת בבטחון שהוא משרה לשחקנים סביבו, הרוגע שהוא מעניק לברק בכר והצוות המקצועי ומעל הכל על ההכנה למשחק של הקבוצות היריבות. מאמני קבוצות הליגה מכינים את השחקנים כל השבוע על פי אצילי. כמה הוא בועט מרחוק, כמה מתוך הרחבה, כמה בימין וכמה בשמאל... אולם כל זה לא באמת עוזר להם ברגע ששריקת הפתיחה נשמעת. הקשר מודע לכך שהוא ישפיע על המשחק, וכמה בכר צריך אותו בכושר. האם הוא יעזור לחיפה לעבור את המחסום המנטלי בליגה? או שמכבי ת"א תוריד את הפער מהאלופה לחד ספרתי? לא מעט תלוי בו