הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לכבוש את ההר: דין דוד מול רוקאביצה

מכבי חיפה או הפועל ב"ש, מי הרוויחה מהרכש בחוד? ניתוח

עידן גולדברג
עידן גולדברג  17.01.22 - 16:04

חלון ההעברות האחרון היה משונה בנוף של הכדורגל הישראלי. האלופה הטרייה, מכבי חיפה, החליטה לשחרר את מלך השערים של הליגה בשנתיים האחרונות ולהחליפו בדין דוד. מכבי ת"א רעננה את הסגל שלה והפועל ב"ש ביצעה מהפכה בקבוצה עם בואם של איתי שכטר, איתן טיבי, דור מיכה, ניקיטה רוקאביצה ואחרים. אך אף אחד לא דמיין עד כמה ההעברות האלו יהיו משמעותיות למאבק על האליפות. היום (שני) רגע לפני ששריקת הפתיחה של משחק העונה בין הפועל ב"ש למכבי חיפה נשמעת, בדקנו האם הירוקים עשו בחוכמה כשהחליטו להחליף את רוקאביצה בדוד והאם ב"ש החליטה נכון לשים את כל הז'יטונים שלה ולהחתים את החלוץ האוסטרלי.

  • משחק העונה, הפועל ב"ש מול מכבי חיפה ב-20:30 ב-5SPORT

את רוקאביצה אין אוהד כדורגל ישראלי שלא מכיר. כולנו ידענו שהוא סקורר, כולנו ידענו שהוא חיית רחבה ושיש לו אולי את אינטליגנציית המשחק הגבוהה ביותר שנראתה מחלוץ בשנים האחרונות. אך היו אחרים שלא הבינו למה רוני לוי בחר להחתימו עם אמירות כגון "הוא לא פגע בחצי עונה האחרונה" או "הוא כבר גמר את הסוס". לוי ידע בדיוק מה הוא מקבל. החלוץ התחיל להחזיר למאמן על האמון בו ושינוי המערך של הפועל ב"ש ל-5-3-2  גרם לכך שהדברים התחילו להסתדר בדיוק כמו שחלם. רוקאביצה כבש 8 שערים ב-15 הופעות באדום ובסך הכל 25 שערים ב-15 המשחקים שבהם החלוץ שותף בהפועל ב"ש. רוקאביצה מעורב ב- 22.5% מתוך הגולים והבישולים של הקבוצה. לוי הרוויח את מה שרצה.

באותו זמן, בכרמל התחילו לחשוש כאשר פתיחת הקדנציה של דוד לא הייתה זוהרת. לאט לאט החלוץ התחיל להיכנס לקצב של המכונה המשומנת שבנה ברק בכר ומאז הוא לא עוצר. הוא כבש עד כה 17 שערים ב-35 משחקים במדי הירוקים. איתו מכבי חיפה יודעת שתהיה לה את הרגל המסיימת כאשר בן שהר יפספס את הכדור בדקה ה-87 נגד מכבי ת"א או שאולי דוד יהיה שם לנגוח בכל החוזקה בדרבי כשהוא עומד לבד ברחבה. דוגמאות אלו מתארות לנו בדיוק את מה שבכר חיפש כאשר בחר להחתים את דוד. שחקן שלא "יפריע" לשרי ואצילי, שידע לעמוד איפה שצריך, שיכבוש גולים פשוטים אך חשובים. בחצי העונה האחרונה מכבי חיפה כבשה 77 שערים ב-35 המשחקים בהם דוד שותף והוא היה מעורב ב-14.4% מתוך הגולים ובישולים של הירוקים עד כה. לדוד יש חלק גדול ביכולת של מכבי חיפה העונה,  הוא קפץ ל-63 מאבקי ראש העונה והוא זוכה ב- 0.56 פעמים למשחק במאבק לעומת רוקאביצה שניסה רק 33 פעמים להיכנס למאבק ראש ומתוכם זוכה ב-0.35 מהמאבקים למשחק בכדור, המספרים מראים שהגנה החיפאית יכולה "להפיל" את הכדור על דוד ולשחרר את הלחץ מההגנה.

כאן, אנו יכולים לראות את מכבי חיפה תקועה בלחץ של הפועל י-ם, דוד זוכה במאבק ומשחרר את הלחץ הירושלמי בדרך להתקפה ירוקה

לעומתו, אנו יכולים לראות את רוקאביצה לא מצליח לזכות בכדור הגובה ולשחרר את הפועל ב"ש מהלחץ הגבוהה של מכבי ת"א

חייבים להיות מפוקסים
שערים כובשים רק אם בועטים, ואת זה רוקאביצה יודע לעשות מעולה. החלוץ איים 30 פעמים ב-15 משחקים לכיוון שער היריבה ומתוכן דייק ב-68% מהבעיטות. מנגד, בצד הירוק, דוד בעט 58 פעמים ודייק ב-58% מהניסיונות בהם איים לשער. רוקאביצה ודוד לא מאיימים הרבה על השער, לרוב זה יהיה פעמיים\שלוש במשחק אך נתון זה מראה עד כמה הם חייבים להיות חדים, ממוקדים ולנצל כל הזדמנות שיש להם. בסוף העונה נזכור שני רגעים ששינו את העונה, האחד - דוד נמצא שם ברגע נכון לשים את השער הכי חשוב של מכבי חיפה העונה בדרך לאחד המשחקים היותר זכורים שיש לכדורגל הישראלי להציע, והשני אתם שואלים? חמישה ימים לאחר מכן, רוקאביצה במצב של אחד על אחד נגד דניאל פרץ כאשר לוח התוצאות מראה 0:0 וכל ההגנה הצהובה מצאה עצמה נופלת על הדשא בבלומפילד  ופרץ כמו פרץ פתח את הגוף, לקח את הכדור ואת התוצאה אנו יודעים. בעיטה אחת משמעותית שיכלה לגרום לכך שב"ש תמשיך בכושר הטוב רגע לפני שבוע קשוח שמתחיל עם מכבי ת"א ממשיך לגביע המדינה ומסתיים בטרנר נגד אלופת המדינה, בעיטה אחת שאולי הייתה יכולה לשנות עונה שלמה.

החמצה שתעלה באליפות?

שחקנים קבוצתיים?
לרוב, החלוצים הם אלה שמסיימים את המהלך, אך תפקידם הוא גם לבשל וליצור מצבים לקבוצתם. כאן, דוד עולה על רוקאביצה בכל פרמטר ועם 20 פעמים שייצר מצבים ב-35 משחקים לחברים בירוק הוא מראה שהוא מנסה לחפש את חבריו לעומתו של החלוץ האוסטרלי שיצר רק 6 מצבים אומנם ב-20 משחקים פחות. אך רוקאביצה כלל לא מנסה לשלוח מסירות -  החלוץ רשם רק 9 מסירות מפתח עד כה ומתוכן דייק ב-44%. מנגד, דוד מסר 23 מסירות מפתח ודייק ב-56%. נכון, תפקידו של החלוץ הוא לא להיות מוסר בחסד, אך ההבדל בין חלוץ טוב לחלוץ מעולה הוא בדברים הקטנים - הדאבל פס בדקה 80 שיכול להעמיד את הקיצוני מול שוער או המאבק ראש שכל תכליתו הוא "להחליק" אחורה את הכדור ואולי רק אולי יצא מזה מצב לשער. יש חלוצים רבים בליגה שלנו שכלל לא מנסים להיכנס למאבקים הלל,  למרות שהם אלו שמנצחים משחקים. דוד מעמיד סטטיסטיקה של 105 דקות לשער או בישול לעומת רוקאביצה שמבשל או כובש רק כל 122 דקות משחק, מה שמראה לנו על ההבדלים בין סגנון המשחק של הקבוצות.

סוף דבר
הרבה גבות הורמו כאשר מכבי חיפה בחרה להחליף את רוקאביצה בדין דוד. מחלוץ משמעותי בקבוצה שזכתה באליפות היא עברה לחלוץ שלא חווה הרבה בקריירה שלו ולא שיחק בקבוצה דומיננטית שמועמדת לאליפות.  דוד תפס את המקום בהרכב ביושר, הוא הגיע ביחד עם בן שהר שעשה דבר או שניים בכדרוגל הישראלי, לאט לאט התחיל לצבור ביטחון והוכיח לבכר שיש לו את מה שדרוש בשביל להיות בהרכב של מכבי חיפה. אין לדעת איך רוקאביצה היה משתלב העונה בחיפה ואין דרך לדעת איך מכבי חיפה הייתה נראית איתו. את התשובות לגבי המהלך של חיפה נדע רק בסוף העונה, כאשר נגלה מי אלופת המדינה.

*הסטטיסטיקה לא כוללת את שמינית גמר גביע המדינה