הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הזהבי שלה: אצילי - הדובדבן בקצפת של חיפה

שנים לא הייתה פה התקפה דורסנית וקבוצה מאומנת כ"כ, ואצילי הוא הדובדבן שבקצפת. לב"ש לא היה סיכוי. עכשיו רק נותר לראות האם בכר ישבור את השיא של קשטן ושווייצר. פרימו מסכם

משה פרימו
משה פרימו  18.01.22 - 14:22

שום דבר לא הפתיע אותי אמש (שלישי) במשחק העונה באיצטדיון טרנר. הקבוצה הטובה בארץ בפור גדול, מכבי חיפה, ניצחה גם  את הפועל באר שבע בחוץ. למרות שהיה מדובר במפגש בין שתי הראשונות, ואולי מכבי חיפה תתקשה במשחק חוץ קשה, שטויות - על פי המחצית הראשונה לא היו כוחות בכלל. זאת מחצית של 0:4 בקלות של מכבי חיפה.

אבל משחק הכדורגל מלמד אותנו פעם אחר פעם כמה הוא נזיל ובלתי צפוי. אחרי 0:2 קליל, ג'וש כהן טועה וזה רק 1:2 ועם העלייה למחצית השניה מכבי חיפה עם עשרה שחקנים בעקבות ההרחקה של רז מאיר בזמן הפסקת המחצית. אז במקום 0:4 אנחנו פתאום רק עם 1:2 ועם שחקן פחות ונראה שהכל פתוח.

זה בדיוק ההבדל הכי גדול בין מכבי חיפה להפועל ב"ש. תנו למכבי חיפה עכשיו קבוצה בבית עם 10 שחקנים וזה יכול להגמר גם עם שישה שערים. הפועל ב"ש לא מספיק טובה התקפית, בטח לא כמו מכבי חיפה כדי לדרוס את היריבה. בהתמודדות בין התקפה דורסנית להגנה לא רעה בכלל, ההתקפה מנצחת וכך היה.

הפועל ב"ש לא מספיק טובה התקפית גם כשהיא עם יתרון מספרי, על מנת להפוך את התוצאה. הבעלים אלונה ברקת חזרה השנה בגדול, היא לא חסכה שקל אחד עבור הקבוצה שלה, אבל כל זה טוב עד מכבי חיפה. כמה כסף שהייתה נותנת אלונה לרוני לוי, היא לא יכלה להביא שחקנים בסדר הגודל של מכבי חיפה.

אין היום בארץ קישור כמו אבו פאני, שרי ועלי מוחמד הנהדר ואין התקפה כמו דין דוד, דולב חזיזה ובמיוחד עומר אצילי, אז למרות הרצון הגדול לחזור ולזכות שוב באליפות, כמו שעשתה 3 פעמים ברציפות עם ברק בכר, אין לה ולרוני לוי את האפשרות למצוא שחקנים כאלה.

באליפויות הקודמות של הפועל ב"ש בהחלט היו לה שחקנים שאם הם היו היום, הם היו נותנים פייט גדול יותר. קשרים כמו אוגו והובאן והתקפה כמו וואקמה, מליקסון, ברדה ובוזגלו. היו שנים מצוינות למכבי ת"א, היו כאלה להפועל ב"ש ועכשיו הבמה כולה של מכבי חיפה. שנים לא הייתה בכדורגל הישראלי התקפה דורסנית כזאת וקבוצה מאומנת כל כך. השילוב הקטלני הזה של מאמן גדול ושחקנים מצוינים, מביא את מכבי חיפה לרמת כדורגל מאד מאד גבוהה.

אם אנחנו משווים את שני המאמנים, רוני לוי מול ברק בכר, הדבר הכי בולט בין השניים שברק בכר מעמיד קבוצה מאד הרפתקנית עם חופש מוחלט לשחקני ההתקפה ושם יש את הכי הרבה כישרון בארץ. בכר כמובן לא פוסח על המשמעת הטקטית וזה ברור ונראה לעין, אבל גם המאמן הטוב בארץ לא רוצה "להתערב" ברצונות של שרי, חזיזה ועומר אצילי. רוני לוי יותר נותן דגש על משמעת טקטית. אין לי ספק שהוא ידע יותר טוב מכולם שאין לו חלק קדמי כמו לברק בכר ולכן המשמעת הטקטית מאד חשובה.

קחו למשל את עומר אצילי בצד ימין עם רגל שמאל קטלנית. למישהו יש ספק בכלל שרוני לוי לא עבד שעות נוספות על הסגירה על עומר אצילי? עבד ועבד והסביר והסביר וכבר בתחילת המשחק, שני שחקני ההגנה מהטובים בישראל - גם אלחמיד וגם איתן טיבי לא היו יכולים לסגור את הבעיטה המושלמת שלו לחיבורים הרחוקים. אין חובב כדורגל אחד שצופה באצילי שלא יודע שזה המקום הכי קטלני שלו ובכל זאת ב"ש סופגת ממנו שער גדול כבר בפתיחה, מה שעירער מאד את כל הקבוצה.

מהצד השני העמיד רוני לוי את השלישייה המסוכנת שלו - ספורי, שכטר ורואקביצה, אבל הם בהתקפה רק שלושה וההצטרפות מאחור היא פחותה לעומת מכבי חיפה. מהצד השני זה תמיד לפחות שישה בקרבת הרחבה, על החלק ההתקפי של שתי הקבוצות אין הרבה מה להסביר, יתרון גדול למכבי חיפה. השחקנים הגדולים חייבים להגיע למשחק גדול, למשחק עונה ולהשפיע, לצערה של הפועל ב"ש, לא שהשחקנים לא הגיעו, הם פשוט פחות טובים משמעותית ממכבי חיפה ועובדה שמחצית שלמה מול עשרה שחקנים ולמרות לחץ גדול בדקות הסיום, הם לא הצליחו לכבוש אפילו שער אחד.

אין מה לעשות, הכישרון הגדול של מכבי חיפה בהתקפה, עם תוספת בקישור של עלי מוחמד, אבו פאני ושרי, גדולים על הליגה בכמה מספרים וגם על הראשונה בטבלה עד לפני שני משחקים. מכאן והלאה רק נצטרך לנחש בכמה הפרש מכבי חיפה תזכה באליפות והאם השניה בטבלה תהיה הפועל ב"ש או מכבי ת"א.

לפני שנה היינו עסוקים באחד הסיפורים הכי גדולים של הכדורגל הישראלי עם החתמתו של עומר אצילי במכבי חיפה אחרי שנזרק ממכבי ת"א. לא נחזור לדעות שהושמעו בסיפור הזה לכאן ולכאן, דבר אחד עובדתי ואין עליו חולק, הבעלים יעקב שחר והמאמן ברק בכר האמינו שאצילי הוא השחקן בזמן הנכון ובמקום הנכון, משם אפשר רק להתפעל מביצועיו ולמרות שיש לידו שחקנים נהדרים, הוא הדובדבן שבקצפת והתוצאה במספר השערים שלו ולא פחות במספר הבישולים שלו. היום אפשר להגיד בוודאות שאצילי למכבי חיפה הוא כמו ערן זהבי למכבי ת"א ודוד סולארי להפועל ק"ש.

בסיום המשחק כולנו ראינו את החיבוק של עומר אצילי ודור מיכה. גם מיכה כמו אצילי נזרק ממכבי ת"א עקב סיפור הנערות. איזה הבדל בין שני השחקנים שפרחו והצטיינו במכבי ת"א, אצילי בשיאו, דור מיכה לא מורגש מתחילת העונה. נכון, גם מאמנו רוני לוי מתחילת העונה לא נותן לו את המקום בהרכב בגלל היכולת של רמזי ספורי, אבל אני לא בטוח שהפועל ב"ש היא בית טוב עבור דור מיכה.

אם שחקן כזה, שחוזר מאד ע"י אלונה ברקת ומקבל שכר גבוה מאד, לא מוצא את מקומו בהרכב של הפועל ב"ש, מקומו לא שם. כי באמת אנחנו לא יודעים איך היה משחק מיכה אם היה שחקן הרכב קבוע. יכול להיות שהשיטה לא מתאימה לו, יכול להיות בגלל רמזי ספורי וגם יכול להיות שהוא לא מספיק טוב באימונים, בשורה התחתונה, אם שחקן שהיה מצוין באליפויות של מכבי ת"א, עם מסירות נדירות וגם שחקן העונה לא נספר להרכב הראשון של הפועל ב"ש, מקומו לא שם.

ואגב רמזי ספורי, בפיגור 2:1, רוני לוי לא היה צריך להחליף אותו. כשהמשחק צפוף ברחבת מכבי חיפה והלחץ לקראת סיום המשחק הולך וגובר, לא מוציאים את השחקן שבועט הכי טוב בקבוצה מחוץ לרחבה. יש לו קרנות וכדורים חופשיים מצוינים וזה יכול היה לעזור יותר להפועל ב"ש, וגם עם דור מיכה על המגרש. כי בפיגור, במשחק בית, במשחק עונה הולכים על כל הקופה ואין מה להפסיד.

לסיכום, ההצלחה של מכבי חיפה מסחררת, היא משחקת נהדר, פשוט תענוג לעיניים, היא לא מפסיקה ללחוץ ולדרוס, היא מאומנת להפליא, יש לה בעלים שלא שבע ולא מתעייף, קהל גדול בכל איצטדיון, כל מה שקבוצה גדולה צריכה בשביל אליפות וכן, גם לבזבז זמן כשצריך. זה לא שמור רק לקבוצות קטנות שבאים אליהן בטענות. כל האמצעים כשרים לנצח גם כשמדובר במכבי חיפה. אז מבחינת אליפות, לדעתי זה הסתיים, נותרו עדיין פתוחים מקומות שני ושלישי, מי תזכה בגביע, מי ירדו ליגה ומי יכנסו לפליאוף העליון וגם לא פחות חשוב, אחרי שהתבשרנו על הארכת החוזה שלו, האם ברק בכר ישבור את שיא האליפויות של דרור קשטן ודוד שוויצר ז"ל. לדעתי, כן.