הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ויטור סטייל: הכירו את בלם מכבי החדש

נוטה לפציעות חוזרות, בעל משחק ראש טוב ומעורב בהנעת הכדור. הבלם שבמגעים רוצה לסייע לצהובים ללחוץ על המוליכות, אבל יצטרך להישאר על המגרש בשביל זה. הכירו את ז'וסוואה סה

רועי ויינברג
רועי ויינברג  03.02.22 - 09:04

מכבי תל אביב הודיעה על רכש כפול ואחרי צירופו של ג'ורג'ה יובאנוביץ', גם ז'וסוואה סה בן ה-29 חתם בקבוצה עד לסיום העונה כמושאל מלודוגורץ. הבלם שיחק בעונה האחרונה עם מאוויס צ'יבוטה, אבל מי בעצם מגיע למכבי תל אביב לחצי העונה הקרובה? צפו בביצועיו למעלה >>

התשובה מורכבת. מצד אחד הוא נחשב לפוטנציאל גדול בגיל נוער, אבל מצד שני לא הצליח למצוא את מקומו במספר קבוצות לאורך השנים והושאל כמה פעמים. הייתה לו עונה נהדרת בליגה הספרדית השנייה, אבל מספר פציעות וחילופי מאמנים הובילו לכך שהוא עבר בין קבוצות שונות. כעת הוא מתחיל פרק חדש בקריירה.

היכולת: מה הוא נותן למכבי?
סה מזכיר בסגנון המשחק את מיגל ויטור, לפי האתר InStat. בדומה לויטור, גם סה נוטה לפציעות והפסיד בגללן זמן משמעותי במספר קבוצות, כולל בלודוגורץ. זה, אולי, מה שהוביל אותו החוצה מהקבוצה.

העיתונאי מטודי שמונוב סיפר בשיחה עם ערוץ הספורט: "כשהוא היה כשיר, הוא היה שחקן הרכב, אבל הוא מועד לפציעות והחמיץ לא מעט משחקים. יש ללודגורץ מאמן סלובני חדש והוא החתים בלם סלובני חדש שהוא אימן בעבר, ככה שהוא האופציה הראשונה שלו, וזה חלק מהסיבה שלודוגורץ הסכימה לשחרר אותו".

היכולות הפיזיות הן לא הדבר החזק ביותר אצל סה, שמאופיין במשחק גובה טוב. הוא הראה יכולת לא רעה בכלל בכדורים ארוכים ובבניית התקפות, הן מבחינת מסירות קצרות בחצי הכדור שלו והן מבחינת מסירות ארוכות.

בעונה בהוואסקה, הוא הרשים במיוחד בכל הקשור למסירות ארוכות מוצלחות והצטיין בעיקר בקרבות אוויריים, כאשר רוב הקרבות בהם זכה בכדור (2 מ-3.9) היו באוויר. דפוס זה אפיין אותו כל הקריירה, והיכולת להשתלט על הכדור באוויר נוכחת גם בצד השני של ההתקפה.

היכולת הזאת בולטת גם בהתקפה. הוא הבקיע 5 שערים ב-27 הופעות בליגה הבולגרית, נתון נהדר לבלם, רובם בזכות היכולת שלו להגיע למקום ולזמן הנכון בהתקפה. חוש המיקום הנהדר שימושי בשני הצדדים של המגרש, הוא לוחץ גבוה את החלוצים לרוב, ובגובה 1.87 מ' הוא יהיה נוכחות נוספת ברחבה הצהובה, בנוסף ליכולת המסירה והמעורבות שלו בהנעת הכדור. סידרנו לכם מקבץ של מסירות של סה, שימחישו עד כמה הוא מעורב בהנעת הכדור - בכדורים ארוכים, שלעיתים אף סידרו בישולים

 

 

רציתם הדגמה למשחק הראש הנהדר של סה, קבלו אותה: גם בהגנה,  וגם בהתקפה - הבלם מאוד דומיננטי, וגם בזה מזכיר מעט את מיגל ויטור

 

 

העבר: האקדמיה של ספורטינג ועליית ליגה בספרד
סה נחשב לכישרון גדול בגילאים הצעירים. הוא שיחק באקדמיה של ספורטינג ליסבון עד גיל 17, מאוחר יותר עבר לויטוריה דה גימארייש ואף שיחק במדי נבחרות פורטוגל הצעירות, ורשם שש הופעות במדי פורטוגל הצעירה, רובן במשחקי ידידות.

הוא מיעט לשחק במשך שנים בדה גימארייש והתמודד עם מספר פציעות ועם חוסר אמון מצד המאמן, שמיעט לתת לו משחקים בסגל. לכן הוא עבר ב-2017 לאנדרלכט והיה שחקן הרכב בעונה אחת, אחריה הושאל לקבוצות ברחבי אירופה. העונה הטובה ביותר של סה ככל הנראה הייתה בהוואסקה מהליגה הספרדית השנייה ב-2019/20. הוא פתח ב-26 משחקים עבור הוואסקה ועלה איתה לליגה הראשונה. הוואסקה לא בחרה להמשיך איתו, ולאחר מכן הוא עבר ללודוגורץ.

בשנתיים בלודוגורץ הוא לא הצליח למצוא מקום קבוע בהרכב, וכעת מושאל בפעם הרביעית בקריירה. בגיל 29 הבלם מוערך בכ-1.5 מיליון יורו לפי האתר "טרנספרמרקט", ומכבי מקווה שהוא יצליח לתפוס מקום בהרכב כמחליפו של לואיס הרננדס שעזב.

מעבר לצ'יבוטה, חברו הנוכחי לקבוצה נגדו סה צפוי לשחק בפלייאוף העליון, סה ישתף פעולה עם חבר מוכר לשעבר: סטיפה פריצה, איתו שיחק בקסימפסה ב-2019. השניים שיחקו בשבעה משחקים שונים ביחד בטורקיה לפני שיתוף הפעולה הנוכחי בתל אביב. סה שיחק בליגת האלופות עם אנדרלכט, והיה על המגרש בתבוסות 5:0 ו-4:0 לפריז סן ז'רמן ב-2017/18.

באנדרלכט ז'וסוואה סה התאמן אצל אחד הבלמים הגדולים בשנים האחרונות, וינסנט קומפאני. הוא התייחס בהרחבה לחוויה עם קומפאני, ששימש כשחקן-מאמן: "זה היה מוזר. קומפאני היה גם שחקן אבל אמר שטעות שלו היא כמו טעות שלנו. הרגיש מוזר להתחרות איתו על ההרכב, אבל האישיות שלו השפיעה לטובה. קשה לשחק לצד המאמן שלך, אבל הניסיון שלו הוסיף הרבה. בסופו של דבר החלטתי לעזוב בהחלטה משותפת. למדתי ממנו הרבה".

סה גם התאמן בעבר אצל סרז'יו קונסייסאו, מאמן פורטו כיום, והתייחס לחוויה המשותפת: "הייתי צריך לבלות איתו יותר זמן, הוא אפילו לקח אותנו לארוחת צהריים פעם. עברתי הרבה קבוצות במהלך הקריירה, הוא השפיע עליי מאוד והיה לי מעמד במועדון עוד לפני שהוא הגיע. עברתי הרבה מאמנים טובים בקריירה". עכשיו, כך נראה, מגיע הזמן של מלאדן קרסטאיץ'.