הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הבושה הכי גדולה: פרימו על אירועי סמי עופר

במקום לדאוג שכולם יגיעו הביתה בשלום, המשטרה שלחה אוהדים מדממים הביתה. לאן הגענו? וגם: השינוי שהביא שרי, שוב השופטים טועים ולמה מאבק האליפות עדיין פתוח. הטור של פרימו

משה פרימו
משה פרימו  22.02.22 - 10:37

הקרדיט לסרטון שייך ל- Ori_davidovitch ב-twitter

עוד לפני המשחק של מכבי חיפה נגד הפועל ת"א, אני רוצה לכתוב על שוטרי היס"מ שהיו אמש (שני) באיצטדיון סמי עופר. מנהלת הליגות בכדורגל עושה, מבחינתה, הכל לשמור על "המוצר". היא קונסת קבוצות ובעלי תפקידים ששותפים לאלימות במגרשים וכך גם בית הדין של ההתאחדות לכדורגל, שקונס קבוצות עקב "אחריות שילוחית" של קהלי האוהדים.

אני כותב את הטור הזה בשעה מאוחרת בלילה ולא נרגע מהצילומים שקיבלתי על התנהגות שוטרי היס"מ בסיום המשחק. טירוף, אין לי מילה אחרת לכתוב על התנהגות השוטרים. הם באו עם אש בעיניים להכות את כל מי שעמד בדרכם, אנשים מכל הגילאים, כן, מקטן ועד גדול שהוכו ללא הבחנה בצורה מזעזעת.

גם ככה הכדורגל שלנו סובל ואנחנו מתקשים לתקן אותו מכל ההיבטים, אבל משטרת ישראל שאמונה על החוק גורמת לנו, כאוהבי הכדורגל ואזרחים בכלל, לא להגיע למגרשי הכדורגל, ולא בגלל אלימות אוהדים, אלא בגלל אלימות שוטרים בצורה קיצונית.

תמונות של אנשים שהוכו שוכבים על הרצפה ושוטר שמגיע ממעלה המדרגות של היציע, מבלי לדעת מה קרה, בועט בצורה פראית באוהד השוכב. סליחה משטרה, זאת לא העבודה שלכם, אתם אמונים על שמירת הסדר, לגרום לאוהדים לצאת מהאיצטדיון בביטחה וכשיגיעו לביתם בשלום, אתמול אתם עשיתם את ההיפך. ליביתם, היכיתם ושלחתם אוהדי כדורגל צעירים לבית חולים או לביתם מדממים, אין בושה גדולה מזו.

אותם שוטרים שסרחו ולקחו את החוק יותר מדי לידיים שלהם, לא ראויים ללבוש יותר את מדי משטרת ישראל. המנהלת, חברי הכנסת וכל הגורמים הקשורים ורוצים להציל את הענף שנמצא עכשיו בשפל, אי אפשר עכשיו, אחרי מה שקרה אמש בסמי עופר, לעבור לסדר היום.

בשעה 1:30 בלילה כותב לי ליאור שאלתיאל: "אני סטודנט באוניברסיטת ת"א, לומד משפטים וכלכלה ובחיים שלי לא ראיתי דבר כזה. 18 שנים אני הולך לכדורגל והיום חטפתי מכות כמו שלא חטפתי בחיים שלי ובלי קשר לכדורגל. קיבלתי אגרוף לפנים ובעיטה לרגל שהעיפה אותי אחורה במדרגות, כל מה שעשיתי היה לצעוק לשוטרים שדחפו אותנו לעבר המדרגות שיזהרו כי הם דוחפים אנשים מבוגרים למדרגות, על זה קיבלתי מכות וכמוני עוד הרבה. התייחסו אלינו כמו עבריינים, אחרי שיצאנו כבר מהאיצטדיון".

באמת שאני רוצה לבכות, לאן הגענו, כל השוטרים האלימים אתמול באיצטדיון בחיפה לא מילאו פקודות וגרמו לאנשים לחזור לביתם מדממים ולשנוא את הדבר הכי אהוב עליהם, הכדורגל. תתביישו, אני מקווה מאד שימצו את הדין עם כל אחד ואחד מכם.

ובמעבר חד, נדבר על משחק הכדורגל לעיני 30 אלף צופים. מבחינת מכבי חיפה, הכותרת שלי "עד שרי ומשרי". אין דרך אחרת לסכם את המשחק. מכבי חיפה לא במשחק טוב. שלטה אמנם בכדור, אבל התקשתה מאד מול 10 שחקני הפועל ת"א שבאו רק להתגונן.

המאמן ברק בכר, שיש לו את כל הקרדיט על הצלחת הקבוצה, ניסה לשחק מתוחכם וזה לא הצליח לו הפעם. היו שחקנים טובים על המגרש, אבל אף אחד מהם לא שחקן יצירתי מול הגנה צפופה כמו צ'ארון שרי. החילוף של שרי שינה את המשחק והביא לניצחון החשוב של האלופה ומוליכת הטבלה.

מכבי חיפה הגיעה למשחק די לחוצה בעקבות ההפסד במחזור הקודם בק"ש. היו שחשבו שהיא תתפוצץ על הפועל ת"א, אבל היה לה קשה כי מנגד עמדה קבוצה שמראש ויתרה על התקפה ורצתה רק לחזור לת"א בשלום. זה לא הלך כי עומר אצילי, השחקן הכי חם בקבוצה לא שיחק בתפקיד שלו, אצילי כקיצוני ימני הוא הטוב בארץ, אתמול השינוי לשים אותו כחלוץ ליד דין דוד לא צלח. שניהם לא היו טובים.

הקישור, עם נטע לביא, עלי מוחמד ואבו פאני, הוא קישור חזק ואגרסיבי, אבל אף אחד מהם הוא לא צ'ארון שרי. לא בחכמה, לא במסירה, לא בבעיטה ולא בהנאה שהוא מביא למשחק. אבל ברק בכר מכיר הכי טוב את קבוצתו והביא לשינוי בתחילת המחצית השניה ושם הכל הלך כמו שצריך.

השער הראשון לא היה צריך להיות מאושר בגלל טעות גדולה של קוון שלא ראה נבדל של חצי מטר של המגן החדש אלפונס. מהקרן שיצאה מהמהלך הייתה טעות קשה גם של השוער שטקוס (שהיה במשחק לא טוב והיה אשם גם בשער השני) והבלם קולו, והחלוץ דין דוד נגח פנימה מקרוב לא לפני שאמר לשניים תודה רבה. השער השני כבר היה תענוג, כשצ'רון שרי רץ לבד למעלה מ-50 מטרים ובסיום המיאוץ בעט לרשת מתחת לגופו של שטקוס.

הטעות בשער הראשון לא הייתה היחידה של צוות השיפוט, שממשיך עם התצוגות הנוראיות של כל השופטים, כי גם הגיע בוודאות כדור עונשין מ-11 מטרים להפועל ת"א על הכשלה ברורה של סאן מנחם על מרקו יאנקוביץ'. נכון, שתי טעויות קשות של צוות השיפוט, אבל שלא יובן לא נכון, המשחק היה לא כוחות ומכבי חיפה עדיפה בהרבה על הפועל ת"א.

לגבי האדומים, לא מובן לי מה רצה להשיג המאמן קובי רפואה מהמשחק הזה. ידוע לכל שאם אתה בא רק להתגונן נגד מכבי חיפה, בטוח תחטוף בשלב מסוים. קבוצות פחות טובות ממכבי חיפה שבאו לשחק וללחוץ ולא פחדו, לא הפסידו. כך ק"ש, כך הפועל ירושלים וכך מכבי נתניה. "מי שמאמין לא מפחד" והפועל ת"א, בגלל ההחלטות של קובי רפואה, לא האמינה.

היה מביך לראות בסיום המשחק את אושר דוידה, אחד משחקני ההתקפה הטובים בליגה אומר "היינו בונקר 20 מטר מהשער שלנו", וזה מסביר הכל. הפועל ת"א, מועדון גדול עם קהל עצום, לא יכול להתבטל ככה מול שום קבוצה ולא חשוב באיזה מקום היא בטבלה, על אחת כמה וכמה אחרי 3 הפסדים רצופים כשהפלייאוף העליון בסכנה.

הגענו למצב שהליגה שלנו מאד מאד מעניינת שלושה משחקים לסיום הליגה הרגילה. כל משחק קשור או לצמרת או לתחתית או לכניסה לפלייאוף העליון. הפועל ת"א אמורה להתמודד עם עוד ארבע קבוצות כשרק שלוש מהחמש יכנסו לפלייאוף וזאת אחרי שהייתה במרבית העונה בפליאוף העליון, אבל ארבעה הפסדים ברציפות יכולים למנוע מהם לבסוף הכנסה יפה של כמה מיליונים.

מכבי חיפה עדיין הקבוצה הטובה בארץ. נכון, אני חש ירידה קטנה ביכולת בחודש האחרון וזאת אולי סיבה לדאגה לברק בכר ושחקניו, אבל אם הקבוצה הזאת תלחץ על הגז ותשחזר את רוב משחקיה העונה היא כמובן תזכה באליפות שנה שניה ברציפות.

במכבי ת"א, שאף פעם לא מוותרת, יש שינוי ויש שיפור מאז בואו של המאמן מלאדן קרסטאיץ'. קודם כל, מאמן שלא רואה בעיניים מהבחינה שרק ניצחון מעניין אותו ורואים את ההרכבים ההתקפיים שהוא מעלה. אם לא הולך אז משנה, ורק מי שטוב משחק. יש לו סגל טוב מאד, עדיין פחות טוב ממכבי חיפה, אבל אני כבר למדתי מהניסיון ששום דבר לא מסתיים עד שהוא לא מסתיים ובטח כשמדובר במכבי ת"א.

השינוי הכי גדול של הקבוצה הוא כבר המחשבה על העונה הבאה ובניית הסגל על מנת להחזיר את האליפות לקרית שלום. מיץ' גולדהאר לא מתייאש. ברגע שהביא חלוץ ב-2 מיליון יורו הוא אומר לכולם "אני פה", וזאת הבשורה הכי טובה למועדון ולקהל אוהדיה. נכון לעכשיו שמונה נקודות ממכבי חיפה, זה כמעט בלתי אפשרי, אבל הסיכוי קיים.

לא באותה נשימה אני כותב את הדברים על הפועל ב"ש, שרק ארבע נקודות מהמוליכה. לה יש לא מעט בעיות כשהגדולה מכולן היא חוסר האמון של האוהדים בקבוצה ובמאמן. פעם אחת ולתמיד, להפועל ב"ש אין שחקנים בסגל כמו למכבי חיפה שיגרמו לאוהדים להנות, פשוט אין. יש לה שחקנים טובים כמו רמזי ספורי למשל, אבל ספורי הוא לא כמו שרי, כשכל נגיעה שלו בכדור היא תענוג. לספורי יש בעיטה מעולה, קרנות וכדורים חופשיים ומהם הוא מייצר גולים, שרי דריבליסט נהדר עם מגע קטיפה בכדור, את זה אין להפועל ב"ש.

הבעיה של הקבוצה היא כשהם לא היו טובים אבל הביאו נקודות רבות כמו בתחילת העונה הכל היה שקט, אבל גם איבוד נקודות וגם משחקים לא טובים זה כבר יותר מדי עבור האוהדים שאין משחק שלא שורקים בוז. האווירה שנוצרה סביב הקבוצה לא יכולה להביא לה אליפות העונה. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, וזה תלוי כמובן רק במכבי חיפה עצמה, אז הפועל ב"ש ומכבי ת"א צריכות יהיו לעשות הכל במפעל הגביע. הבעיה שגם במפעל זה הכל תלוי במכבי חיפה. בהצלחה לכולן.