הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הסתובבתי, ראיתי את פרננדס ונהייתי אדום"

אבירם ברוכיאן חווה קריירה גדושה באירועים, אבל לרגע הזה הוא לא ציפה. אקס בית"ר מספר על השיעור שקיבל מהמאמן הצרפתי הודות לקערת מרק שאכל ז'רום לרואה. 'סיפור לשישי', פינה חדשה

אלון אמסלם ודניאל מקדאואל  08.04.22 - 13:47

בית"ר ירושלים של עונת 2005/06 הייתה ללא ספק אחת הקבוצות המעניינות, ובעיקר צבעוניות, של המילניום הנוכחי. עם הגעתו של ארקדי גאידמק לבירה, החליט האוליגרך לקחת את הנושא המקצועי במועדון צעד אחד קדימה. אחרי קדנציה קצרה מהצפוי של טון קאנן על הקווים, החליט הבעלים הרוסי להנחית בבית וגן את לואיס פרננדס - אחד המאמנים הבכירים שהגיעו לארץ הקודש מאז ומעולם.

  • 'סיפור לשישי', סיפורי קאלט מהספורט הישראלי, בכל שישי

הצרפתי, שלימים אימן גם את נבחרת ישראל, עבר בין היתר במועדונים כמו פ.ס.ז', אתלטיק בילבאו ואספניול והגיע לבירה על תקן מי שאמור לקחת את המושכות ולהוביל את הצהובים-שחורים לעבר תואר אליפות ראשון מאז עונת 1997/98.

מי שיזכור לטובה את התקופה של פרננדס בבית"ר ירושלים הוא גם אחד מכוכביה הגדולים ביותר באותה התקופה, אבירם ברוכיאן. הקשר, שהיה באותם ימים בסך הכל בן 21, שיתף עם ערוץ הספורט את השיעור המשמעותי ביותר שקיבל מהאיש והסוכריה.

"כשלואיס פרננדס הגיע לבית"ר, לפני כל משחק היינו הולכים למלון. בבוקר הגענו לאימון בטדי, אחר הצהריים מגיעים למלון והולכים לאכול ארוחת צהריים", סיפר ברוכיאן, "בארוחה, כמו כל הישראלים, כולם היו מתנפלים על האורז והעוף. אני התיישבתי ליד השולחן ופתאום אחרי 3-4 שניות הרגשתי 'צ'יטולה' באוזן (בשפה הלא ירושלמית - "צ'פחה"). הרגשתי בום, חשבתי שמישהו רוצה לפגוע בי, פתאום אני רואה את לואיס פרננדס. נהייתי אדום. הוא לא מדבר אנגלית, רק צרפתית, לא הבנתי מה הוא רוצה, הייתי ילד אז", המשיך שחקן העבר, "באותו רגע קפץ המתורגמן יוני, חבר קרוב, שאלתי אותו 'מה כבר עשיתי?', ואז פרננדס הלך לפינה של חדר האוכל ואמר למתורגמן: 'שאבירם יבוא אליי מהר'".

ברוכיאן שיתף ברגעי האימה שחווה מול מאמנו. "הלכתי בפחד והוא אמר למתורגמן: 'שלא ידבר מילה ושיעשה בדיוק את מה שאני אומר - תגיד לו שאני רוצה שיסתכל רק על ז'רום לרואה למשך 10 דקות'", סיפר הקשר, שהתקשה להבין מה הצרפתי רוצה ממנו, "אמרתי טוב, אני רואה אותו שותה מרק, לאט, ברגוע, כשבמקביל הישראלים נלחמים על האורז והעוף. פרננדס אמר לי עם הסוכריה בפה - 'בזמן שכולם נלחמו על הכף של האורז, מה עשה לרואה? מזג לעצמו לבד מרק, הרגיע את התיאבון, כשסיים את המרק, כולם סיימו להלחם והוא מזג לעצמו בנחת'".

באותו הרגע, נחתה על ברוכיאן תובנה. "זה היה שיעור לכל החיים", סיפר הקשר בהתרגשות, "להתחיל קודם כל במרק, בנחת, ושאחרים יילחמו. פרננדס אמר לי לעשות שיעורי בית - לחכות 10 דקות עד שהוא ייסיים, להסתכל מה הוא עושה בסוף הארוחה ולהגיד לו. והוא בדק אותי", המשיך אגדת בית"ר, "לרואה סיים עם סלט פירות ואז באתי למתורגמן ואמרתי לו 'הוא כולה הלך לאכול פירות'. ככה עברתי את המבחן של פרננדס, הוא אמר לי שאם אני רוצה לשחק באירופה - אין דבר כזה להתנפל. וככה היה מאותו יום, הוא בדק אותי כל פעם כשהגענו לחדר אוכל, ותמיד הייתי מאחורי לרואה. ברגע שכולם היו מסיימים להילחם, אני והוא היינו מסיימים את המרק ומוזגים בנחת. זה סידר לי את כל החיים. הרגשתי את אירופה בבית"ר ירושלים".

ברוכיאן, כידוע, הפך בימים שאחרי עזיבת פרננדס לאחד הברגים המרכזיים ביותר ברצף שתי האליפויות של בית"ר ירושלים בעונות 2006/07 ו-2007/08. הוא ניסה את מזלו באירופה ב-2012, אז יצא למסע פחות מוצלח בפולוניה ורשה, כשלאחר מכן שב ארצה לעונה אחת במדי הפועל באר שבע. הקאמבק לבית וגן הושלם בעונת 2013/14, כשלאחר מכן בילה ארבע שנים בהפועל קטמון, כולל גיחות נוספות בהפועל ראשון לציון, הפועל "אדומים" אשדוד. הקשר המחונן פרש מכדורגל בעונה שעברה במדי בית"ר נורדיה ירושלים, כשאת השיעור שקיבל מפרננדס הוא לקח עימו לכל החיים.