הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

סיום עגום: על הפיצוץ בין ליאני לאיגוד

אירועי העבר שלו ממשחקים, התנהלותו מחוץ למגרש, הדרישה הלא הגיונית והאכזבה של קולינה: כל הסיבות מדוע השופט הוותיק, שיפרוש בסיום העונה, לא ישפוט את גמר גביע המדינה השני שלו

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  14.04.22 - 18:46
סיום עגום לקריירה. ליאני (אלן שיבר)
סיום עגום לקריירה. ליאני (אלן שיבר)

תגיות: לירן ליאני

באיגוד השופטים היו בהלם היום (חמישי) מחשיפת ערוץ הספורט, לפיה לירן ליאני החליט שלא לשפוט את משחק חצי גמר הדרבי החיפאי ביום שלישי הקרוב בבלומפילד. ליאני לא חשף בפני ראשי האיגוד את הסיבות להחלטתו, אך להם ברור כי העובדה שהוא לא מתוכנן לנהל את גמר הגביע הובילה להחלטה.

בשיחות קודמות שלו, לטענת גורמים באיגוד, הוא טען כי הוא מצפה שבסוף העונה הזו, עונת הפרישה שלו, לאחר הגעתו לגיל 45, הוא יקבל לנהל בפעם השנייה בקריירה את גמר הגביע. זאת אחרי שלפני ארבע שנים הוא שפט את משחק הגמר בין הפועל חיפה ובית"ר ירושלים. מבחינת האיגוד, הסיבות לכך שלא נבחר לנהל את הגמר הן רבות.

מבחינת האיגוד, התנהלותו מחוץ למגרש ועליו, בטח בשנתיים האחרונות, לא מצדיקות את שיבוצו לגמר הגביע. באיגוד הזכירו שבעונה שעברה ליאני לא ראה חבטה בפניו של אלמוג כהן מצד ז'וסואה, שגרמה לדימום בפניו של שחקן מכבי נתניה לשעבר. על אף שנקרא על ידי שופט הוידאו לשנות את ההחלטה, ליאני תמך בגרסתו.

גם השנה ליאני היה מעורב באינספור טעויות קריטיות במשחקים. אי רישום דוח של כרטיסים צהובים הוביל לכך שעל רובי לבקוביץ', שחקנה של הפועל חדרה, נאסר לשחק בגביע. בנוסף, הרחקתו של חאטם עבד אלחמיד אחרי שלחץ את ידו בחוזקה בטדי, גרמה, בפעם הראשונה בהיסטוריה, לבית הדין שלא לקבל את דוח השופט המפורט ולא לזמן כלל את שחקן באר שבע לועדת משמעת.

אירוע נוסף שנזקף לחובתו של השופט הוותיק הגיע מהמחזור הראשון של העונה. איתי שכטר הוכשל בפנדל ברור, במשחק בין בית"ר ירושלים והפועל ב"ש, במה שהפך בהמשך לפרשת חשיפת הקלטת מערכת השמע, מצד אורן בורנשטיין ואלי חכמון. השניים קראו לו ל-VAR לשנות החלטתו, אבל ליאני הגיע למסך ואמר: "לא היה פה כלום כפרה". למעשה, היה מדובר בטעות קשה מבחינתו, שהובילה להשעייה הראשונה שלו העונה.

בעקבות הסיפורים האלו, הושעה ליאני מלנהל משחקים במשך תקופה, כשבאיגוד אף הזכירו את העימות בינו לבין גיל ברעם, מנכ"ל נוף הגליל, שהוביל לתביעות הדדיות מצד השניים, בבתי משפט חיצוניים ולהגשת תביעה של ליאני כנגד ברעם על לשון הרע.

באיגוד הפריכו את הטענה, לפיה שופט שמסיים קריירה צריך לקבל את הזכות לשפוט בגמר הגביע. אותם גורמים ציינו כי שופטים טובים מליאני, כמו מנשה משיח ואלון יפת, לא זכו לנהל את גמר הגביע בשנת הפרישה שלהם. באותה נשימה אף אמרו באיגוד כי ישנם שופטים שנמצאים בכושר טוב יותר, כמו דניאל בר נתן ויגאל פריד, שעדיין לא שפטו בגמר גביע המדינה. יש לציין שעבור בר נתן, בדיוק כמו ליאני, מדובר בעונת פרישה.

לבסוף, באיגוד הזכירו שלפני כמה שנים, ליאני החליט לוותר על התג הבינלאומי שלו ועל דעת עצמו ומבלי לעדכן איש, לא יצא לכנס של אופ"א. ההחלטה הזו גרמה לאחד משופטי העבר הגדולים, פיירלואיג'י קולינה, להביע בפני איגוד השופטים הישראלי את תחושתו החמוצה מההתנהלות של ליאני, שהחל מאותו היום, כבר לא שובץ לנהל משחקים באירופה.

התנהלותו גרמה לכך שבנקודת הזמן הנוכחית לא היה ניתן לאיגוד השופטים הישראלי לשבץ שופט בינלאומי אחר על חשבון התג שלו, מה שהוביל לכך שהתנהלותית, כמו גם מקצועית, ליאני פשוט לא עמד בציפיות של האיגוד.