הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עשור של שושלות: מי הגדולה מכולן?

המועדון שבנה ג'ורדי קרויף בת"א, ב"ש של ברק בכר, הקבוצה הדורסנית של ולדימיר איביץ' ומכבי חיפה הנוכחית. השוואה בין 4 השושלות האחרונות של הכדורגל הישראלי. הצביעו בסקר

רועי ויינברג
רועי ויינברג  02.05.22 - 13:27

גדולה, בספורט, היא דבר מורכב. בפרט גדולה של שושלות, קבוצות שזכו בכמה אליפויות. ראינו הרבה כאלה בכדורגל הישראלי: מאז האליפות ההיא של קריית שמונה ב-2011/12, כל אלופה זכתה לפחות פעמיים.

מכבי תל אביב בעידן זהבי זכתה שלוש פעמים רצוף עם מאמנים שונים, ואז הגיעה הפועל באר שבע של ברק בכר שזכתה 3 פעמים רצוף. אחריה מכבי של איביץ' הייתה רמה מעל הליגה וזכתה פעמיים, ומכבי חיפה, שתשחק היום (שני, 20:30) מול הפועל תל אביב, בדרך לאליפות שנייה ברציפות ותהפוך גם לאחת מהן.

לכן מתבקש דיון בשאלה מי הגדולה מכולן, לפחות מבין הארבעה של המילניום הנוכחי. אין תשובה נכונה אחת. כל אחד מסתכל על כדורגל באופן שונה, ולכן כל אחד מודד גדולה של קבוצת כדורגל באופן שונה. אנחנו נציע מספר מדדים שונים, ובסיום אתם, גולשי אתר ערוץ הספורט, תוכלו להצביע ולבחור את הטובה מבחינתכם. בואו נתחיל.

גדולה בליגה: איביץ' מעל כולם
הקבוצה עם המספרים המרשימים ביותר בליגה, ללא ספק, הייתה מכבי תל אביב של ולדימיר איביץ'. הצהובים לקחו אליפות עם כמות נקודות גבוהה יותר מכל אחת אחרת בעשור האחרון (89 באליפות הראשונה ו-87 בשנייה), כאשר בפעם הראשונה הם עושים את זה בהפרש מדהים של 31 נקודות.

הם ספגו 27 שערים בשנתיים, כאשר לשם השוואה מכבי חיפה בשנה שעברה ספגה 33. הם הקבוצה שזכתה באליפות במחזור המוקדם ביותר, ובעוד הקבוצות האחרות היו דומיננטיות גם הן, המספרים מדברים בעד עצמם.

מכבי ת"א של איביץ' זכתה באליפות אחת במחזור ה-33 ובאחת במחזור ה-28. חיפה של בכר הבטיחה אליפות במחזור ה-36 ועשויה להבטיח אחת ב-33. ב"ש של בכר הבטיחה במחזורים ה-34, 33 ו-36 בעוד מכבי ברצף הראשון זכתה במחזורים ה-34, 33 ו-32.

פה זה לא אירופה?
ההישגים המרשימים בליגה אמנם נותנים יתרון ברור למכבי תל אביב של איביץ'. אך הקבוצה המרשימה שבנה המאמן לא הצליחה לעבור מפגש נוקאאוט אחד באירופה. הם הפסידו פעמיים מול היריבה הראשונה, מה שאפשר להם להתרכז בליגה ובמפעלים המקומיים בארץ. כאשר קבוצה יכולה לעלות עם ההרכב החזק שלה בליגה, מבלי העומס במקביל, היא תראה בה טוב יותר.

ההישגים הגדולים ביותר באירופה שייכים לבאר שבע של ברק בכר. הקבוצה הגיעה לשלב בתים אירופי פעמיים, כולל הקמפיין הבלתי נשכח ב-2016/17 בו ניצחה פעמיים את אינטר, ראתה את מאור בוזגלו מבקיע מול וירג'יל ואן דייק והודחה מול בשיקטאש בשלב 32 הגדולות. שנה לאחר מכן הם הגיעו לשלב הבתים באירופית.

מכבי חיפה של בכר נותנת מאבק נאה: בשנה אחת הם הודחו מול טוטנהאם בפלייאוף הליגה האירופית, והשנה הגיעו להגרלה קשה בקונפרנס ליג. שתי הקבוצות שעלו מהבית של חיפה, פיינורד וסלביה פראג, הגיעו לרבע גמר המפעל (בו שיחקו קבוצות שנשרו מהליגה האירופית). ייתכן שמול הגרלה קלה יותר היינו רואים אותן מגיעות רחוק יותר.

גביע
למכבי חיפה יש הזדמנות לזכות בקוואדרופל השנה, אם אכן יזכו באליפות ויגברו על הפועל באר שבע בגמר הגביע. הישג זה טרם נעשה, אך ראינו כבר טרבל בעבר (בשנה בה לא היה את אלוף האלופים). מכבי תל אביב של פאקו אייסטראן עשתה זאת ב-2014/15.

יש למכבי חיפה של העונה הזדמנות לזכות בתואר המרובע, אך היא יכולה לעשות הישג מרשים לא פחות: להיות הקבוצה הישראלית השנייה (יחד עם הפועל תל אביב ב-2009/10) שזוכה בדאבל בעונה בה התחרתה בשלב בתים אירופי.

אף אחת מהקבוצות האחרות שזכו ביותר מאליפות אחת בשנים האחרונות לא עשתה זאת, וגם הפועל תל אביב ב-2009/10 שיחקה פחות משחקים בעונה: מכבי חיפה תגיע ל-57 השנה, בעוד הפועל הגיעה ל-50 משחקים לפי Transfermarkt. אם אכן תשלים את התואר המרובע, ייתכן שזאת העונה הבודדת הטובה ביותר של קבוצה בישראל. במיוחד קבוצה שמגיעה אחרי זכייה באליפות.

אז מי הגדולה ביותר?
אין תשובה אחת. מכבי חיפה של ברק בכר עשויה להיות בדרכה לעונה השלמה ביותר של קבוצה אחת, מכבי תל אביב של איביץ' הייתה קבוצת הליגה הטובה ביותר והפועל באר שבע של ברק בכר הגיעה להישגים הגדולים ביותר באירופה. כל אחד מהטיעונים האלה עשוי להספיק.

למכבי תל אביב בעידן ערן זהבי יש טיעונים חזקים בזכות עצמה: היא זכתה באליפויות עם 3 מאמנים שונים, משהו שאף אחת מהאחרות לא עשתה, ונהנתה מכל העולמות. בשנה אחת היא קפצה מהמקום השישי למקום הראשון, באחרת רשמה קמפיין אירופי מרשים והגיעה לשלב הנוק-אאוט של האירופית ובשלישי זכתה בטרבל. אולי הקבוצה הזאת, הראשונה שלקחה 3 אליפויות רצוף בישראל מאז מכבי חיפה של רוני לוי, היא בכלל הגדולה ביותר.

אפשר להתווכח על כך שעות, ואתם יותר ממוזמנים לעשות זאת כאן בתגובות או ברשתות החברתיות השונות. הצביעו בסקר >>