הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

פשוט תתביישו: הכתם השחור שהוטל על הליגה

הכל מתחיל ביחס המזלזל והמתנשא לקהל. אוהד חיפה על אירועי המושבה

תמיר אלחיאני
תמיר אלחיאני  17.05.22 - 09:27

הכדורגל הישראלי מדובר רבות בעת האחרונה בהקשר של "מוצר" - ועל כמה שהוא פגום, עד כמה האוהדים פוגעים באיכותו ועד כמה התמורה בעבורו נמוכה ביחס למחיר ועוד כהנה וכהנה. אז אחרי כל הפארסה של אתמול (שני), מסתבר שמי שפוגם במוצר יותר מכל הוא.. ובכן, המוצר עצמו. לפחות חלק ממנו.

להיות אוהד כדורגל בישראל, כזה שמלווה את הקבוצה שלו בכל זמן ומקום, זו מעמסה כספית וקלנדרית שגובה מחיר לא קטן. שלא תחשבו לרגע שאני מתלונן - זו הזכות שלי, זה הדבר שאני הכי אוהב לעשות וזה הזמן הכי טוב שלי בשבוע, גם בימים של כשלונות ובעונות אבודות. אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שזה כן מגיע על חשבון זמן עם המשפחה/זמן עבודה והמון המון כסף. מעבר למחיר כרטיס המשחק עצמו, שהוא לבדו יכול למלא מאמר שלם על עושק - הדלק, האוכל לפני/אחרי, שעות העבודה שיורדות לטמיון. וזה לא הולך ונהיה קל יותר עם השנים, להיפך.

הנה, רק אתמול עזבתי במהירות טקס קבלת ספר תורה בבית הספר של הבת שלי בבצת, שעתיים בערך מהמושבה, כדי לטוס ולראות את מכבי חיפה לוקחת רשמית אליפות. הזזתי את כל העולם, דחיתי כל התחייבות, כמו כל שבוע, רק כדי לשמוע ברדיו, שעה(!) לפני קיום משחק רשמי בליגה העליונה במדינה מודרנית, משחק רדיוס, יש לציין - שהוא מבוטל.

האמת? לא ברור למה נכנסתי לכזה הלם אתמול כשזה קרה. אולי זו היתה הטעות שלי לחשוב שדבר כזה לא יקרה. ככה זה, כשלחאלד דוכי, אבו יונס ובני סכנין כולה לא באמת אכפת, לא מהכדורגל ובטח לא מהזמן והאנרגיה שמשקיעים בו אוהדים, שלהם ושל הקבוצה היריבה. מבחינתם זה כנראה חוג, פעילות העשרה לשעות הפנאי, ובעיקר כר מרעה לעיגול פינות מתקדם. אני לא רואה סיבה אחרת להתנהלות שלהם, מלבד זילזול תהומי בעצמם כגוף ספורטיבי מקצועי, לכאורה, באוהדי הכדורגל ובבטחונם האישי ובכדורגל הישראלי כולו.

כבר מיום ראשון נודע שיש בלאגן גדול בכל הנוגע לסידורי אבטחה למשחק במושבה. מן הסתם, הבעיה הוצפה עוד לפני כן במקומות הרלוונטיים. זה, כמובן, לא הפריע לפרנסי בני סכנין לעלות תחת כל מיקרופון רענן ברדיו ובאתרים ולהכריז בזחיחות "אל תדאגו, יהיה בסדר, המשחק יתקיים". מה הסיפור, חשבו בטח לעצמם, אז יהיו חמישה, חמישים, מאה מאבטחים פחות. מי סופר? (מסתבר שהמשטרה) זה לא פרמיירליג פה, כולה כדורגל ישראלי, גם ככה הכל שכונה. יאללה, ניקח סיכון, לא יקרה שום דבר, וגם אם יקרה, מקסימום נחנטרש לתקשורת איזה משהו במכתב רשום בעברית מלוטשת ומסולסלת מבית מונדר חלאיילה, ונשחק על הג'וקר שיש לנו בחבילה - כולם גזענים! כי יהיה בסדר, תמיד בסדר בסוף, לא? חוץ ממתי שלא, אבל בקטנה.

זה אותו הלך הרוח שגרם לבני סכנין למכור כרטיסים באובר בוקינג במשחק בית מול בית"ר (דווקא מולם!!?), אותו דפוס מחשבה שגורם להם להרים עיניים לשמיים בחיפוש אחר גורם עליון להאשים בכל פעם שאבנים מוצאות את דרכן, באורח פלא ממש, ליציע האורחים בדוחא, אותה אווירה שגרמה להם להזניח ולהותיר ליקויים רבים מספור במגרש הבית שלהם ועוד כהנה וכהנה אירועי אלימות, כאוס ובושה.

הקבוצות האחרות בליגת העל אולי אינן צחות כשלג, כשמדובר בהתנהלות, אבל אף אחת לא מפגינה את עוצמת הזילזול, ממש מהמקפצה, באופן כל כך סיסטמטי ומתמשך כמו בני סכנין. אתם יכולים לבכות על גזענות עד שהשמש תכבה, כל אדם עם עיניים בראשו וחוש סביר להיגיון רואה את האמת - אתם לא אוהבים ולא מכבדים את הענף שאתם חלק משמעותי מהליגה הבכירה שלו, ואף נמצאים בו כמייצגים של חלק ענק באוכלוסייה בישראל. אף אדם שבאמת אוהב כדורגל, ומבין לנפשו של אוהד, לא היה מזניח בצורה כזו פושעת קיום של משחק אליפות(!) ומרשה לעצמו להותיר סידורי אבטחה לאירוע המוני כל כך בצורה כל כך חסרה ולקויה.

הלו הלו, מר ארז כלפון, גברת מנהלת, בואו נירגע רגע. כן כן, אני רואה שמיהרתם לקפוץ על עגלת המאשימים עם בקשת סליחה מפוקפקת ולהפנות את האצבע לסכנין עם "נו נו נו" גדול ומפחיד. אבל בואו לא נתבלבל - אתם אשמים באותה המידה כמוהם בכל הפארסה המביכה הזו. סליחה, טעיתי. אתם אשמים הרבה יותר מהם.

בסוף, זו המנהלת וההתאחדות שמעלימים עין ומסתפקים בפליק קטן על היד בכל פעם שסכנין מפשלת, מתוך פחד בלתי ברור שמא יואשמו בגזענות אם חלילה יטילו את העונש המגיע על קבוצה כל כך סוררת וחובבנית בהתנהלותה. כשהעונשים על עבירות כל כך חמורות והפקרה סדרתית של בטחון האוהדים המגיעים לדוחא הם כל כך מצחיקים, מה הפלא שעסקני סכנין מאמינים שאין שום בעיה בלעשות שכונה מאבטחת משחק רדיוס?

מה לנו כי נלין על סכנין, כשהזילזול שמפגינים במנהלת ובהתאחדות באוהדי הכדורגל בישראל, בקניינם, ברגשותיהם ובזמנם הוא כל כך גדול, מובהק ועקבי? אתם באמת חושבים שהתיוג של אוהדי כדורגל נורמטיביים כפושעים, הענישה הקולקטיבית, סגירות היציעים והרדיוסים לא משפיעים על הלך הרוח של סכנין? הרי אם לגוף המנהל של הכדורגל הישראלי יש אפס כבוד לאוהדים שלו והוא נוהג בהם כעדר ילדים שוטים ועבריינים שאין שום חשיבות לזמן ולכסף שלו, אין שום סיבה שלבני סכנין תהיה איזושהי שארית כבוד אליהם.

אם הענישה כאן היא ספורדית, חסרת איזון ואבסורדית מבחינה ספורטיבית - מה הפלא שסכנין מרגישה שהיא יכולה לעשות הכל ולצאת כמעט ללא פגע. הכל, בסופו של דבר, נובע מאותו שורש מורעל של יחס מזלזל, מתנשא ומקטין לדבר הכי טוב שיש ב"מוצר" הנקרא כדורגל ישראלי, במקרים רבים טוב בהרבה מהמוצר עצמו - קהל האוהדים בישראל. אז כן, אין ספק שבני סכנין ראויה לעונש צורב במיוחד, למען יראו וייראו. אבל לפטור את כל הסיפור רק בסכנין, מבלי להבין את כל המארג, יהיה חטא גדול לאמת.

אתמול היה רגע מחפיר, כתם שחור על הכדורגל הישראלי, ויידרשו לא מעט מאמצים ומעשים למחות אותו. נדרש כאן מעשה שיחצה את התנהלות הקבוצות והמנהלת מאותו הרגע לאחריו. הפחתת נקודות וקנס יהיו בגדר פרס. בני סכנין, על כל משוגותיה, לא צריכה להיות חלק מהליגה העליונה בישראל. ענף שנלחם על תדמיתו לא יכול להרשות לעצמו קבוצה שעושה ממנו שכונה פעם אחר פעם. ואגב, מי שתרוויח מהסיפור הזה תהיה קבוצה אחרת מהמגזר, אז גם את תירוץ הגזענות אתם יכולים לאפסן יפה.

בינתיים, לכל אלו שהיו מעורבים, לכל מי שמנהל כאן את הכדורגל הישראלי ומיהר למצוא שעיר לעזאזל ולהתנער מאחריות שרובצת על כתפיו לפארסה הזו, על הזמן והכסף שאבד (תגידו יפה שלום ל-70 שקל על הכרטיס אתמול, בחלום תראו אותם), על הזכות שגזלתם מאיתנו להיות שם בעבור הקבוצה שלנו ביום חגה, על דמעות של כל ילד שחזר הביתה מאוכזב, על הפקרת בטחוננו, על זלזול והתנשאות שאנחנו חווים מעסקנים שאין בהם שום אהבה לענף שהם מנהלים. על כל אלו, אני מבקש מכם דבר אחד היום - תתביישו.