הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כאן ועכשיו: רוקאביצה יעזור למכבי חיפה

האוסטרלי מגיע במעמד שונה, אבל יכול לעשות את ההבדל. הטור של קניאס

ניסן קניאס
ניסן קניאס  22.06.22 - 14:02

ניקיטה רוקאביצה חוזר למכבי חיפה בגיל 35. כדורגלן הוא לא פוליטיקאי, שהגיל והניסיון רק הופכים אותו לטוב יותר. בכדורגל, מה לעשות, הגיל הולך קדימה והיכולת לאחור, כך שהפעם האוסטרלי מגיע במעמד שונה לאלופת המדינה. הוא מגיע בשכר מופחת ובידיעה שהוא לא בהכרח החלוץ הראשון בהיררכיה, בטח כאשר חלוץ זר נוסף אמור להגיע ודין דוד אחרי עונה חלומית מבחינתו (15 שערי ליגה ו-25 בכל המסגרות).

יש שחקנים שבגיל 35 הרבה יותר קל לדבר עליהם במונחים של עבר, אבל רוקאביצה הוא לא אחד מהם. גם מכבי ת"א רוצה להחזיר את ערן זהבי בגיל הזה ואחרי שתי פציעות בעונה האחרונה. אלא שניגוד לזהבי, אף אחד במכבי חיפה לא בונה על רוקאביצה כמי שיביא את רוב המספרים על הדשא ובחנות המזכרות. יהיו משחקים שהחלוץ הוותיק יתרום יותר מהספסל. הוא זה שיצטרך להחזיר את הרכבת למסלול ברגעים שהכל הולך עקום. האם מדובר בשחקן שבנוי לכך? הזמן יגיד.

בטווח המיידי, רוקאביצה נותן למכבי חיפה עוד קצת אוויר לבלון החמצן. בזמן שזרים איכותיים לא ממהרים לחתום בישראל ומי שיגיע יצטרך זמן התאקלמות, החלוץ, שכבש 74 שערים בקדנציה הקודמת שלו בכרמל, הוא מה שצריך להצלחה מיידית. את האוויר רוקאביצה ייתן לא רק למועדון, אלא גם לשחקן שאמור להוביל את ההתקפה בעונה הקרובה.

בטווח הרחוק יותר, במכבי חיפה צריכים לקחת בחשבון את הפציעות שלו בשנתיים האחרונות ואת העובדה שהגוף לא נהיה חזק יותר. חוסר הסבלנות של רוני לוי כלפי החלוץ שלו בב"ש, הביא לפציעות מצד אחד, אבל השאירו אותו במאבק האליפות מהצד השני. למעשה, מכבי חיפה מחזירה לשורותיה את הסיבה העיקרית שבגינה היא לא לקחה אליפות כבר בחורף. בחיפה לא תהיה עליו האחריות הזו. בצוות של ברק בכר לא בונים על ריצה עם החלוץ הוותיק ל-90 דקות בכל המפעלים. יודעים שם שהוא צריך מנוחה ורוטציה, אבל במשחק הראשון באירופה מול אולימפיאקוס הוא יכול להיות זה שיעשה את ההבדל. הרי מה צריך ממנו מלבד שער אחד קטן בשני המשחקים מול היוונים? זה שער אחד שיכול להיות שווה מיליונים עבור מכבי חיפה.

זו אמורה להיות קדנציה רגועה עבור רוקאביצה. זה לא יהיה סיזיפי כמו ריצת מרתון, אלא יותר כמו מירוץ שליחים. העניין הוא, שרוקאביצה יצטרך להיות יעיל בפעמים שהוא יקבל את החולצה. אף אחד לא מצפה ממנו ל-30 שערים בכל המסגרות כמו שנתן לפני שנתיים, וגם אם היו מצפים, הוא מספיק קר רוח כדי לעמוד בזה. אנשים אולי שכחו, אבל בשנים הקודמות שלו בחיפה, רוקאביצה לא ערך עם הקבוצה את אימוני טרום העונה או יצא למחנה האימונים. הפעם הוא מגיע בזמן ובגילו יש להכנה והעבודה על הגוף חשיבות יוצאת דופן. יש לו חודש בדיוק להתבשל עד למשחק הראשון מול אולימפיאקוס, זה מספיק זמן לברק בכר כדי להגיש אותו לוהט.