$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זו לא תחרות יופי: מכבי תל אביב הטובה ביותר

לא עוד בכי ונהי, הצהובים ניצחו בצדק וגמרו את מאבק האליפות. וגם: התסכול של רפאלוב, עתידם של קין וזהבי, הצעד הראשון של ברק בכר, הטעויות של הפועל ת"א והתחנה הבאה של מסאי דגו. משה פרימו מסכם שבת שהכריעה עונה

משה פרימו
משה פרימו  12.05.24 - 12:35

החשש הגדול שלי בתקופה שבית הדין הוריד נקודות לקבוצות לא מעטות היה שהאליפות תוכרע רק בזכות הורדת נקודות, במקרה הזה למכבי חיפה מול היריבה מכבי ת"א. פער 5 הנקודות שהיה בין שתי הקבוצות ערב המשחק והאפשרות שירד לשתיים בלבד העסיק רבים. אחרי אתמול זה נגמר. לא עוד חשבונות והתחשבנויות, לא עוד בכי ונהי, מכבי ת"א באחד ממשחקיה הגדולים בשנים האחרונות, הגיע למבצר סמי עופר וניצחה בצדק 0:1. לא עם כדורגל גדול, לא עם יופי ולא במשחק התקפי מרשים, אלא רק בנחישות מטורפת ו"התאבדות" על כל כדור.

מאמן מכבי חיפה מסאי דגו אמר בסיום המשחק משפט אחד הכי נכון שמשקף הכל: "מכבי ת"א באה לכאן לזכות באליפות". כל מי שרוצה עכשיו לדבר מי טובה יותר? מי משחקת יפה יותר? ומי התקפית יותר? שידבר עם עצמו, מכבי ת"א העבירה אתמול את הכתר ממכבי חיפה אליה עם ניצחון במגרשה של האלופה היוצאת ואין מתוק מזה. כל השאר מתאים לתחרויות יופי או לוועדת קישוט בבית ספר יסודי, ודגו החמיא ואמר בצדק על מכבי ת"א "מי שבמקום הראשון היא הטובה ביותר". חד, חלק, מחמיא ואומר תמיד את אמת.

על מנת להיות כן, אני חייב להכניס אתכם לאיך אני ראיתי את המשחק עוד לפני שהתחיל. מכבי ת"א בתקופה ממש לא טובה. לא בהגנה, לא בקישור ולא בהתקפה. היא מגיעה למשחק אחרי תיקו 1:1 עם בני סכנין, שניים ממצטייני העונה פליסיו מילסון ויוריס ואן אובריים לא פותחים (ואן אובריים נכנס מחליף). בקיצור, בתקופה לא טובה לעומת מכבי חיפה שבשבועות האחרונים מצוינת. תוסיפו את האיצטדיון הביתי עם 27 אלף אוהדים לעומת 3,000 של מכבי ת"א. ואז גם מגיע ההרכב של רובי קין עם 1-4-5 זהיר מאוד, כשהקבוצה לא שיחקה כך כלל העונה והנה המתכונת להפסד למכבי חיפה, כשלהיפך ממכבי ת"א בתקופה מצוינת. כל זה היה טוב עד שריקת הפתיחה, שלמרות שמכבי חיפה פתחה חזק ב-20 הדקות הראשונות, מכבי ת"א הייתה נחושה וכל הזמן הייתה במשחק.

עוד לפני שריקת הפתיחה ראינו את הבעלים מיץ` גולדהאר ועוזרו ג`ק אנגלידיס על כר הדשא ואף ישבו על ספסל הקבוצה כאילו באו להגיד לשחקנים "אנחנו איתכם, היום אל תאכזבו אותנו". אולי זה היה סוג של תמריץ לשחקנים, אבל מסתבר ששחקני מכבי ת"א לא צריכים שום תמריץ. הם ראו רק אליפות מול העיניים, גם מול קבוצה שנמצאת עכשיו בכושר יותר טוב ועשו זאת בדרך הקשה והלא יפה. אבל את מי זה מעניין, זה היה אחד הניצחונות הגדולים של מכבי ת"א בשנים האחרונות.

כאמור, רובי קין החליט לשחק יותר הגנתי וזה הצליח לו. יתרה מכך, אתמול על הדשא בסמי עופר שיחקו 4 שחקנים שדי נמחקו בשבועות האחרונים - דן ביטון, מתן בלטקסה ועידן נחמיאס ודריק לוקאסן, שנכנסו כמחליפים למאמץ ההגנתי בסיום המשחק. הפעם זה הצליח לרובי קין, צריך לומר. מכבי ת"א כמעט לא זנחה העונה את ה-3-3-4. כמעט בכל משחקיה היא שיחקה כך. אם רובי קין גם היה חושב לשחק ככה בגומלין נגד אולימפיאקוס בשמינית גמר הקונפרסליג, אולי לא היה מובס 6:1 ועולה לרבע הגמר, אבל הוא החליט לשחק ככה אתמול וזה הצליח.

זה הצליח כי הוא מאוד חשש ממכבי חיפה ההתקפית, אבל למזלו, מכבי חיפה אתמול לא הייתה מספיק טובה ולא מספיק חדה והוא עשה ניצחון גדול, גם בגלל טעויות של מאמן מכבי חיפה מסאי דגו. קודם כל ההרכב. מבחינתי לא לראות בהרכב הראשון את שון גולדברג זאת הפתעה גמורה. עם כל הכבוד לשני הבלמים הזרים עבדולאי סק ולורנצו שימיץ`, גולדברג טוב ויציב מהם. יצא הגורל שאתמול השניים לא היו מספיק טובים ואף גרמו לשני פנדלים לזכות מכבי ת"א, וגם דניאל סונדגרן בהרכב אחרי עבירת משמעת. הם לא היו צריכים לפתוח לפני שון גולדברג הבלם הישראלי הטוב ביותר בארץ.

החלטה שניה היא בעניין ענאן חלאיילי. הבחור המוכשר חזר מפציעה, ההרכב בשבועות האחרונים היה טוב, הוא רץ יפה מאוד, למה לשנות ולהכניס אותו במקום עילאי חג`ג`? והחילופים? עד שליאור רפאלוב נכנס למשחק, הוא הוחלף ובכלל לסיים משחק עם גדי קינדה, קני סייף ומאור קנדיל? זה לא הרכב לנצח את מכבי ת"א. הפעם מסאי דגו טעה בגדול ואת זה ניצל עד תום רובי קין.

כאן זה הזמן להגיד לליאור רפאלוב, שלא כמו מסאי דגו לא ידע להחמיא למכבי ת"א ואמר בסיום המשחק "לא תמיד הטובים מנצחים", התשובה של דור פרץ הייתה "שיפסיקו להתרכז בנו" . האמת, צודק דור פרץ, כי מכבי חיפה לא מעט פעמים העונה התרכזה במכבי ת"א וזכורה גם האמירה של ליאור רפאלוב אחרי החזרת הנקודה למכבי ת"א "נראה שיש יד מכוונת". אז צריך לומר שרפאלוב יכול להגיד הכל, גם שמכבי חיפה טובה מריאל מדריד, אבל לדברים שלו צריך שתהיה הוכחה או עובדה. אני מבין את התסכול שלו. להגיע אחרי הרבה שנים מבלגיה למכבי חיפה ולא לזכות בשום תואר, אבל דווקא מרפאלוב אני מצפה עם כל הניסיון שלו לא ליפול לאמירות לא מתאימות.

עכשיו כשהאליפות כמעט סגורה, 8 הפרש עם 9 בקופה ואף אחת לא תמנע ממכבי ת"א להניף את הצלחת, צריך להסתכל על העתיד כי אין לי ספק שגם בעונה הבאה שתי היריבות המושבעות ימשיכו להיאבק על הכתר. כשנשאל אחרי המשחק לגבי עתידו במכבי ת"א, שוב רובי קין לא היה מוכן להשיב. די תמוה. ראיתי גם את החיבוק הגדול שקיבל אחרי המשחק מהבוס שלו מיץ` גולדהאר. כנראה שיש עדיין דברים לא פתורים בין השניים, כי כשגולדהאר מגיע לישראל, הוא לא מגיע רק לצפות במשחק, אלא הרבה מעבר וזה גם הזמן להתכונן לעונה הבאה.

עם כל הניצחון הגדול אמש על מכבי חיפה, אני עדיין לא "נעול" על רובי קין. יותר מדי עליות וירידות, בלא מעט משחקים הוא לא הגיב, ההשפלה מול אולימפיאקוס. כל זה צריך לקחת בחשבון והכי חשוב, עדיין לא שמענו מהמאמן האירי האם הוא מוכן להמשיך עונה נוספת עקב המצב הביטחוני במדינה.

לעומת חוסר הוודאות אצל רובי קין, במכבי חיפה ברק בכר כבר עובד על העונה הבאה. סך הכל הסגל מצוין להתמודד על האליפות עם שינויים קטנים. נראה שכדאי לחשוב על זרים חדשים, ובמיוחד עבדולאי סק, שחושב שהוא פרנץ בקנבאואר ונראה שהוא לא סופר אף אחד במכבי חיפה. לעומתם מחמוד ג׳אבר זה חתיכת שחקן, קשר ברמה גבוהה, שיחד עם עלי מוחמד הם הלב של הקבוצה וחייב ברק בכר לעשות הכל שהשניים ימשיכו.

לגבי ערן זהבי, שהיה במשחק בינוני אתמול אבל סחט את הפנדל וגם הבקיע אותו מה שניצח את המשחק, זה כבר לא אותו ערן זהבי. על מהירות אין על מה לדבר, לא פיזי מספיק גם העייפות וגם הגיל נותנים את אותותיהם ולא רק בגלל הפציעה בכתף שיכולה להשבית אותו להרבה זמן. זה בדיוק הזמן לשקול את המשך הדרך. אני בוודאי שלא אייעץ לו לפרוש, כי זה רק שלו וזה שהוא שחקן גדול זה גם רק שלו, אבל אם באמת הוא כבר מרגיש ירידה ביכולת ובפיזיות, חשוף לפציעות עקב גילו. כדאי לשקול פרישה אחרי האליפות הקרובה.

אני יודע שמבחינת אוהדי מכבי ת"א היה אתמול דאבל יחד עם ירידת הליגה של הפועל ת"א. פרט לאוהדי מכבי ת"א, לקהל הרחב במדינה הפועל ת"א תהיה חסרה. זה מועדון ענק, למרות שבשנים האחרונות זה קהל עם מועדון ולא להיפך. הדרבי הגדול יחסר, הקהל העצום יחסר, אלא אם יגיע בהמוניו לבלומפילד גם בליגה הלאומית. הפועל ת"א לא ירדה בגלל ההפסד לאשדוד. קבוצה שיורדת ליגה זאת קבוצה שבמשך עונה שלמה לא היו לה שחקנים מספיק טובים, לא היה לה צוות מקצועי מספיק טוב ולא היה לה ניהול. בפעמיים האחרונות כשירדה ליגה, היא עלתה מיד אחרי עונה אחת. לבעלים החדשים, אם יגיעו בסופו של דבר צריך להגיד, תבחרו את האנשים המתאימים, כי הפועל ת"א ירדה העונה ליגה בגלל אנשים לא מתאימים. ואם הזכרתי פה גם את המאמן מסאי דגו וגם את הפועל ת"א, זה יכול להיות חיבור מצוין.