$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מבט לאופק: מה מכבי תל אביב ראתה במליקה?

הייחוס המכביסטי, האתלטיות יוצאת הדופן ("היה אלוף הארץ בקפיצה לגובה ולרוחק") והאופי ה"משעמם" ("הקפצנו אותו שנתון והגיב באפטיות"). הכירו את שוער העתיד של הצהובים

אורי בבליקי  22.05.24 - 17:16
ה-4.4.2022 היה אחד הימים המרגשים בחייו של ירון מליקה, שוער העבר של מכבי תל אביב ואח של אקס צהובים נוסף, מאיר מליקה. לא רק שהוא חגג יום הולדת 50, באותו יום בדיוק הבן שלו, אופק, אותו הוא ליווה מגיל צעיר והגיע לכל אימון שלו, ערך בכורה בבוגרים בגיל 17 בלבד. הוא עמד בשער של הפועל רעננה, אז בלאומית, ועזר לה לגבור 1:2 על הפועל רמת גן, המועדון בו אופק את דרכו בכדורגל.

לא היה מדובר בהפתעה גדולה, שכן מליקה הצעיר סומן כשוער מבטיח ורשם הופעות בכל הנבחרות הצעירות של ישראל, כולל במונדיאליטו האחרון בו עזר לנבחרת להשיג את המקום השלישי. ארבעה ימים אותו יום מרגש, רעננה, שהיתה בעיצומו של מאבק על ההישרדות בליגה, יצאה למשחק חוץ חשוב בעפולה. המאמן אלי כהן התלבט לגבי עמדת השוער ובסופו של דבר החליט להחזיר את ברק לוי לשער. 

למרות שרעננה ספגה 2:1 באותו משחק, לוי עמד בשער עד לסיום העונה, והקבוצה, שהשיגה עוד שתי נקודות ב-5 המשחקים שנותרו עד לסיום העונה, ירדה ליגה. מליקה הצעיר עוד המשיך עונה נוספת ברעננה וזיגזג בין הנוער לבין הבוגרים, אבל בקיץ שעבר חתם במכבי פתח תקווה והיה החלק האחרון בפאזל של אחת האלופות המרשימות ביותר של ליגת העל לנוער.

"לא היו סבלניים איתו בבוגרים בליגה א` ברעננה, קצת מהר מידי אמרו עליו שהוא לא מוכן", מספר מאמן השוערים ומי שלקח אותו תחת חסותו בהפועל רעננה, גיא סולומון, "הוא עשה קפיצת מדרגה ענקית בשנתיים האחרונות, הוא עוד צריך לעבוד קשה ולא להרגיש נח עם המקום שלו".
אי אפשר לדעת מה היה קורה אם מליקה היה ממשיך לקבל הזדמנות ברעננה, אבל הירידה ההיא ככל הנראה סללה את דרכו למעבר למכבי תל אביב בקיץ הנוכחי. למרות שבמכבי פ"ת מאוד רצו שיישאר, הצהובים שילמו לשחקן 700 אלף ש"ח על כרטיסו והוא ימשיך את דרכו של אביו ויגיע כגיבוי לרועי משפתי. האם מכבי ת"א מצאה את השוער הבא של ישראל?

מבחינה פיזית, למליקה יש את כל החבילה. "הוא 1.88 מ` ואתלט ברמה מאוד גבוה. יש לו כוח רגליים, מהירות זריזות. הוא היה אלוף הארץ בקפיצה לרוחק ולגובה כנער", אומר סולומון, אבל מעבר לכך, כל מי שמדבר עליו מתרשם בעיקר מהאישיות שלו. מנהל מחלקת הנוער של מכבי פ"ת, אופיר לוזון, מספר: "הוא מאוד בוגר, אינטילגנטי. יש לו שקט נפשי וקור רוח שלא מאפיינים שוערים, אחד כזה שנותן את התחושה שאפשר לסמוך. הוא השוער הכי טוב בישראל לגילו".

מאמן הנוער של רעננה, דני בונדר, מחזק: "היתרון של אופק מליקה זו האישיות. הוא מאוד בוגר וברור שהוא בנוי לשחק בבוגרים כבר עכשיו, אפילו בליגת העל. הוא צריך לשפר את משחק הרגל, כמו הרבה שוערים ישראלים. הוא `משעמם`, בקטע הטוב של המילה, לא הליצן של חדר ההלבשה, אלא אחד שמאוד ממוקד בכדורגל ולא במסביב".

גם מנהל מחלקת הנוער ברעננה, עמי וזאנה, מספר על האישיות המיוחדת שלו, אך גם מוסיף השוואה מעניינת: "היתרון של מליקה זה השקט הנפשי, הוא מאוד יציב שנה אחרי שנה ומאוד מרוכז להתקדם. הקפצנו אותו שנתון מנערים ב` לנוער, הוא הגיב באפטיות מוחלטת, דבר שנתן לנו הרבה ביטחון לגביו. הוא הרבה יותר בוגר מילדים ונערים בגילו, שונה מהמנטליות הישראלית. ברמה האתלטית ומבנה, הוא מאוד מזכיר את לירן שטראובר, אבל ללא התגובות המוגזמות".
מליקה עוד התלבט אם להמשיך לקבוצה הבוגרת במכבי פתח תקווה או לעבור למכבי ת"א, אבל העובדה שאביו שחקן עבר במועדון הצהוב עזרה לו לקבל את ההחלטה. "החלטתי שאופק יצא דרך המעטפת של מכבי ת"א, מכיוון שאין לנו דרכון זר", אומר ירון, "מעבר לכך שהוא שוער טוב, הוא ילד מדהים והעתיד לפניו".

"אני חושב שאיתו אפשר ללכת להכי גבוה ואני לא מפחד מהמלחמות שיהיו ויגיעו. על הכל, על דעת הקהל, התקשורת, האוהדים על חדר ההלבשה על כל דבר", הוא ממשיך, "הוא בתהליך הנכון ובסבלנות הנכונה ושלא יסכמו לי אותו, יש תהליך ואופק יעשה את זה בתהליך הנכון".