עם שוער ענק וללא חמדי סליחי. הכירו את אלבניה

מאמן גאון הוביל סגל אלמוני להישג היסטורי. החלום ימשיך גם ביורו?

מור רכס  31.05.16 - 19:35

תגיות: אלבניהיורו 2016

תחילת כתבה

(בווידאו: חגיגות ההעפלה של אלבניה)

הידעת: מי שסיים כמלך השערים בליגה האלבנית בעונה החולפת הוא לא אחר מאשר מיודענו חמדי סליחי. אקס הפועל עכו והפועל חיפה סיים עם 28 כיבושים שלצערו, לא עזרו לו להיכלל בסגל נבחרתו לטורניר היורו הראשון בתולדותיה.

השלד: ענק בן הקורות, שיאן הופעות וליגיונר גרמני
אם בעבר כל ישראלי הכיר את אלבניה בגלל האיש, האגדה וזריקת הנעל - ויקטור פאצ'ה, כיום מדובר בנבחרת המפתיעה ביותר באירופה. הנשרים שהדהימו את כולם כשעלו מבית מוות שכלל את פורטוגל, דנמרק וסרביה, מציגים סגל מסקרן מאוד שכולל לא פחות מ-6 ליגיונרים מאיטליה, 2 מגרמניה ועוד 2 מצרפת. מי שייגן של שערם של האדומים שחורים מבית א' יהיה אטריט בארישה. שוערה של לאציו אולי מתנשא לגובה עצום של של 196 ס"מ, אך מדובר באחד השוערים האתלטים והחתוליים ביבשת.

את חוליית ההגנה יוביל עמוד הטווח של הכדורגל האלבני ושיאן ההופעות - לוריק סאנה. הקפטן בן ה-33, שכיום משחק בנאנט, כיכב בחלוף השנים בליגות הטובות בעולם ונחשב לאחד מגדולי השחקנים שיצאו מנבחרת הנשרים. אך עם כל הכבוד לקדנציות הנפלאות בפ.ס.ז', מארסיי, סנדרלנד ולאציו, כעת הוא ניצב בפני המשימה החשובה בחייו - לשמור על כבודה של נבחרתו.

ליגיונר נוסף שיעזור לסאנה הוא מארגים מבראיי שמשחק כיום בקלן הגרמנית. מארגים אומנם גדל והתחנך בגרמניה ואף שיחק בנבחרות הנוער שלה, אך לבסוף החליט כמו הרבה מחבריו לסגל הנבחרת, לבחור בשורשיו הבלקנים.

בקישור האלבנים יתבססו בעיקר על אמיר אברשי מפרייבורג וארמיר לניאני מנאנט ובחוד יוצב ככל הנראה שקאלזן גאשי. החלוץ האלבני שכמו רבים מחבריו, נולד ושיחק בנבחרתה הצעירה של שוויץ, אך כשהגיעה הפניה המרגשת ממולדת אבותיו הוא לא חשב פעמיים.

שימו לב ל: דרבי האחים שאקה
הפעם בפינה זאת לא נציג בפניכם שחקן מסוים, אלא משחק שבהחלט יהפוך לאחד המפגשים המרתקים ביורו הקרוב. ב-11 ליוני האלבנים יפגשו למשחקם הראשון אי פעם באליפות אירופה את שוויץ. מי שלא יודע, למעלה מחצי מסגל הנשרים שיחק/משחק בליגה השוויצרית, רבים מהם גם לבשו את מדי הנבחרת השוויצרית בנבחרות הצעירות. קרב פיקנטי שבהחלט שווה לשים לב אליו יפגיש בין האחים לבית משפחת שאקה. האח הבכור טאולנט מהצד האלבני מול גרניט מהצד השוויצרי.
  
הצעיר בחבורה: אלסייד היסאי - מנאפולי באהבה 
כשמאוריציו סארי עזב את אמפולי בחודש יוני 2015 הוא צירף אליו שחקן אלמוני העונה לשם אלסייד היסאי לקבוצתו החדשה, נאפולי. להפתעת יושבי הסאן פאולו, המגן הימני בן ה-22 הפך מהרגע הראשון לאחד מאהובי הקורבה. היסאי, השכיח לחלוטין את כריסטיאן מאגיו וחואן זוניגה הוותיקים והשתלט לחלוטין על האגף הימני בשורות החמורים הקטנים.

בניגוד למרבית חבריו ששיחקו בעיקר בנבחרות הנוער של שוויץ גרמניה, היסאי בחר לשחק מהרגע הראשון במדי הנשרים, ולמרות גילו הצעיר הוא נחשב לאחד מהמנהיגים הגדולים ביותר של האלבנים, בעיקר, בזכות בחירותו האמיצה.

המאמן: ג'ובאני דה ביאזי - הסקאוט שהרכיב את הפאזל האלבני
ג'ובאני דה ביאזי הוא ללא ספק אחד המאמנים המרתקים שנראו לאחרונה בכדורגל העולמי. האיטלקי שקדנציות האימון שלו עד לפני 5 שנים הסתכמו בתקופות בינוניות בטורינו וירידת ליגה צורמת עם לבאנטה, לקח את הנבחרת האלבנית, והפך את אחת מהנבחרות החלשות באירופה עד להישג הגדול ביותר שלה בכל הזמנים.

ג'ובאני לא רק לקח על עצמו את שרביט האימון, אלא את תפקיד הסקאוט והפסיכולוג. במשך 5 השנים האחרונות האיטלקי בן ה-60 ערך שיחות מוטיבציה לשחקנים ממוצא אלבני שהיגרו בילדותם למדינות שונות ושכנע אותם לחזור לשחק עבור מולדתם. לאט לאט הוא הרכיב את הפאזל ולהפתעת כולם, העפיל בניגוד לכל הסיכויים ליורו הנכסף.  

תחזית: כולנו אוהבים סיפורי סינדרלה ולעולם לא נשכח את ויקטור פאצ'ה ומעשיית הנעל, אך לצערנו מסכת ההפתעות של האלבנים תגיע לסיומה כבר בשלב הבתים. למרות זאת, גם נקודה בדרבי מול שוויץ תשמח אומה בלקנית שלמה.