השיא של מתיאוס ישבר: הונגריה חוזרת ליורו

השוער בן ה-40 יעשה היסטוריה, הכוכב מכונה "סקולס" והקשר הישראלי

מור רכס  06.06.16 - 17:45

תגיות: הונגריה

תחילת כתבה

הידעת? בין 1950 ל-1956, נבחרת הונגריה הפסידה במשחק בודד בלבד. לצערם הרב, היה זה בגמר גביע העולם 1954. כמו תמיד, גם באותו מפגש, הייתה ידה של גרמניה על העליונה עם 2:3. דרך אגב, את אותם גרמנים, פרנץ פושקאש וחבריו הביסו 3:8 בשלב הבתים.

שלד: לא סגל קסום, אך יש זווית ישראלית
זולטן גרה (פרנצווארוש), שבעברו היה קשר מוביל של פולהאם ו-ווסט ברומיץ', מגיע בגיל 37 כדי להיפרד מהמדים הלאומיים. בנוסף אליו מגיע גם באלאז' ז'וז'אק (בורסאספור), הקפטן שהתגבר על פציעה  טורדנית בדיוק בזמן כדי להוביל את נבחרתו. מלבד שני הוותיקים, נוכל למצוא בהונגריה שני ליגיונרים  שמגיעים מהבונדסליגה - אדם שאלאי (האנובר) וזולטן שטיבר (נירנברג). אולי תופתעו לגלות, אך בסגל נמצא גם אקס מכבי חיפה, תמאש פרישקין. החלוץ אמנם לא הצטיין במדי הירוקים, אך הוא כבש את אחד השערים החשובים ביותר לזכות נבחרתו בפלייאוף הדרמטי מול נורבגיה.

כדאי לשים לב: גאבור קיראלי, האיש והטרנינג
אין לו את האינסטינקטים של ג'יאנלואיג'י בופון, לא את משחק הרגל של מנואל נוייר ובוודאי שאין לו את האחד על אחד של דויד דה חאה. לא נורא, בכל זאת לגאבור קיראלי יש סימן היכר שלאף שוער אחר בעולם אין. אנו מתכוונים כמובן לאותו טרנינג אפור ומפורסם שלא יורד לרגע מרגליו של בן ה-40. קיראלי הקשיש, שבעברו שיחק בעיקר באנגליה וגרמניה, חזר השנה לסיים את הקריירה בקבוצת נעוריו, סומבטהי האלאדש, וככל הנראה הוא מגיע לצרפת להיפרד מהמדים הלאומיים. שיאן ההופעות ההונגרי (102), שהיה אחד המצטיינים של נבחרתו במוקדמות, הולך להיכנס לדפי ההיסטוריה כשישבור את שיאו של לותר מתיאוס כשחקן המבוגר ביותר באליפות אירופה.

הצעיר בחבורה: לאסלו קליינהייזלר, הפעם כבר אף אחד לא יזלזל
הרבה גבות הורמו בהונגריה כשמאמנם הגרמני, ברנד סטורק, זימן את הקשר הצעיר לאסלו קליינהייזלר למשחקי פלייאוף העלייה הקריטיים מול נורבגיה. לא רק בשל גילו הצעיר (22) וחוסר הניסיון במצבים שכאלה, אלא בגלל ש"סקולס ההונגרי" (כינוי שהודבק לו בשל שערו הג'ינג'י וסגנון המשחק הדומה), לא שיחק אפילו דקה אחת מדי נבחרתו. יתרה מכך, באותה תקופה, קליינהייזלר נזרק מקבוצתו וידאוטון לקבוצת המילואים ששיחקה בליגה השלישית. להפתעת המבקרים הרבים, הילדון האדמוני קיבל את חולצת ההרכב וגם כבש את שער הניצחון במשחק הראשון באוסלו שהסתיים ב-0:1 להונגרים. כמובן שהקשר המוכשר כבר מזמן לא נזרק משום קבוצה ובטח שלא משחק בליגה השלישית, הוא לובש כיום את מדיה של ורדר ברמן ואין ספק שיהיה מרתק לראות את יכולתו ביורו.

מאמן: ברנד סטורק, לב אמיץ תוצרת גרמניה
בלם העבר הגרמני אולי אחד המאמנים האלמוניים שיגיעו לצרפת, אך כפי שלמדתם מהפסקה הקודמת, שמספרת על זימונו האמיץ של קליינהייזלר, סטורק הוא בהחלט אחד הטיפוסים המעניינים שידרכו על הקווים ביורו הקרוב, זה אומר לזמן ילדון אלמוני שלא שיחק אפילו דקה אחת במדי נבחרתו וגם להחליף את כל צוות האימון הישן בדיוק ברגע הקריטי של קמפיין המוקדמות. סטורק נלחם בתחנות הרוח ההונגריות שלא בדיוק שמחו על ניצחונו, אך לבסוף השתיק את כולם.

סטורק שהחל לאמן כבר ב-1996, העדיף ברוב הקריירה לשמש כעוזר או לאמן נבחרות צעירות. מלבד קדנציה של שנתיים בנבחרת קזחסטן בין השנים 2008 ל-2010, טבילת האש הראשונה שלו במגרש של הגדולים הייתה המינוי המיוחל לאימון הונגריה. למרות שהגרמני בן ה-53 נכנס רק באמצע הקמפיין, כשהחליף את פאל דרדאי, הוא עמד במשימה בהצלחה יתרה והוליך את הונגריה ליורו ראשון אחרי 44 שנים.

תחזית: אנו בהחלט זוכרים חסד נעורים להונגרים החביבים, הרי עד היום זיכרונות משחקנים כמו לאסלו צה, אישטוואן פישונט , סטפן שאלוי, גאבור הולמאי, אישטוואן האמר ועוד רבים וטובים מעלים על פנינו חיוך רחב של נוסטלגיה. למרות זאת, פרישקין וחבריו ייפרדו מהטורניר כבר בשלב הבתים.