הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

רכיבה ראשונה: ימאהה טנרה 700 החדש

הטנרה 700, האדוונצ'ר הכה מדובר של ימאהה שעליו כבר רכבנו בהשקה העולמית, מגיע ארצה ומחזק מאוד את הרושם הטוב שלנו

אביעד אברהמי, פולגז  26.08.19 - 10:22
(צילומים: רונן טופלברג)
(צילומים: רונן טופלברג)

תגיות: ימאהה

זה אחד הכלים המדוברים ביותר של 2019, וכעת הוא מגיע ארצה. מטרו-מוטור, יבואנית ימאהה לישראל, השיקה בסוף השבוע את הטנרה 700 בישראל באירוע ענק שכלל 6 אופנועי הדגמה ויומיים של רכיבות מבחן בהרי ירושלים.

על הטנרה 700 כבר רכבנו יומיים ו-500 ק"מ בהשקה העולמית בספרד לפני 3 חודשים, והרכיבה הקצרה של כמה עשרות קילומטרים כאן בארץ אפשרה לנו לטעום כאן בארץ, בתנאים שאותם אנחנו מכירים כל כך טוב, אם הרושם המצוין שקיבלנו מהטנרה 700 בהשקה העולמית ממשיך גם כאן. נאמ;לק לכם ונגיד כבר עכשיו שכן, בגדול.

הטנרה 700 הוצג כקונספט T7 בתערוכת מילאנו בסוף 2016. שנה מאוחר יותר הוצגה גרסת האבטיפוס, ובסוף 2018 הוצגה גרסת הייצור הסדרתי – קרובה מאוד לאבטיפוס ואמורה להחזיר את השם המפואר 'טנרה' אל חזית האדוונצ'רים הקרביים.

בבסיס הטנרה 700 נמצא מנוע ה-CP2 שאותו אנחנו מכירים היטב מה-MT-07 על שלל דגמיו (XSR700 וטרייסר 700). זהו טווין מקבילי מודרני המפיק כ-74 וכמעט 7 קג"מ. סביב המנוע בנו בימאהה אופנוע חדש לחלוטין, כשכאמור הקונספט הוא אדוונצ'ר-ראלי.

כך למשל שלדת הפלדה חדשה לחלוטין, ומיועדת לספק פידבק בכביש ובשטח. מערכת הבולמים איכותית למדי, עם בולמים קדמיים הפוכים של קאיאבה עם מנגנון קארטרידג', כל הכיוונים ומהלך של 210 מ"מ. גם מאחור יש בולם של קאיאבה, גם הוא עם כל הכיוונים כולל עומס קפיץ, ויש גם מיכל גז חיצוני. הגלגלים במידות "21 ו-"18 עם צמיגי פירלי סקורפיון ראלי STR קרביים, והמבנה כולו משדר פונקציונליות וקרביות.

הקוקפיט קרבי מאוד, עם כידון רחב ועבה, לוח שעונים המעוצב אנכית, באר למתקון מעליו, ומיגון רוח צנוע אך יעיל. בימאהה גם חשבו על פרטים קטנים שמגבירים את הפונקציונליות, כמו הכנף הקדמית המתכווננת לגובה, ידיות האחיזה שעל הכנף האחורית המיועדות להרמת האופנוע מהזנב במצבים כאלה ואחרים, או ארבעת הווים לקשירת מטען על הזנב. מה עוד? יש 4 פנסי LED מלפנים עם מסיכה בעיצוב ראלי קרבי, ובעיקר יש רוח שמשדרת שהאופנוע הזה בא לתת עבודה.

איך זה מרגיש?

מכלול התחושות שלנו מהטנרה 700 זהה לחלוטין לזה שקיבלנו בהשקה העולמית ושהפתיע אותנו לגמרי. ראשית המנוע. על ה-CP2 הזה שפכנו כבר הררי מילים, ולדעתנו הוא אחד היציאות החזקות של ימאהה בעשור האחרון. הוא גמיש מאוד, הוא חזק דיו, אבל הוא בעיקר בעל שמחת חיים ותגובות מעולות, שמאפשרים לעשות הכל – בכביש ובשטח – כולל הרמת גלגל קדמי בקלות לפני מכשול (או סתם לווילי – כמו כל סדרת ה-MT-07). כאן בטנרה הוא עושה עבודה מעולה לא פחות משאר הסדרה. אגב, השליטה במצערת מעולה, ולכן מערכת בקרת אחיזה לא באמת נדרשת פה. אגב, בחודש ספטמבר צפויה להגיע ארצה גם גרסה המוגבלת ל-46.7 כ"ס לרישיון נהיגה A1.

תנוחת הרכיבה קרבית, והמושב בגובה של 875 מ"מ גבוה למדי אבל לא גבוה מדי. אגב, יש גם מושב ראלי הגבוה היותר ב-44 מ"מ, ומאידך ניתן להנמיך את גובה המושב על-ידי קיט מושב ולינק לבולם האחורי שמנמיך ב-30 מ"מ מהמקור. הכידון כאמור רחב ושטוח, התנוחה זקופה ושולטת, והיא קרבית ועניינית.

ההתנהגות הדינמית היא ההפתעה הגדולה בטנרה 700. נדהמנו מהתנהגות האופנוע הזה בספרד, וכאמור התחושה זהה גם כאן בהרי ירושלים. היכולת של הטנרה 700 להיות אדוונצ'ר-כביש מצד אחד, לספק נוחות סבירה, מיגון רוח, יכולת תקיפת כבישים, היגוי טוב ושימושיות רבה, ומאידך, כשהאספלט מסתיים ומתחיל השביל – להיות אופנוע שטח מצוין שיכול לרכוב מהר מאוד על שבילים או לתקוף מכשולים טכניים – פשוט מדהימה. זה לדעתנו היתרון הגדול של הטנרה 700, שפותח מחדש את תחום האדוונצ'רים הבינוניים.


 

יתרון נוסף של הטנרה 700 נמצא בפשטות ובמחיר. לא תמצאו פה מערכות אלקטרוניות כמו מצבי ניהול מנוע, קוויקשיפטר, בקרת אחיזה או בקרת שיוט, אותם תמצאו באדוונצ'רים גדולים ויקרים, אבל כן תמצאו פה פשטות פונקציונלית והתמקדות בדבר האמיתי – רכיבה. בסופו של דבר זה מתבטא במחיר, שעומד בישראל על 69,985 ש"ח.

בימאהה מציעים 3 קיטים לאבזור הטנרה: קיט אקספלורר הכולל צמד ארגזי-צד, רגלית אמצע, מגן גחון מסיבי, מגני מנוע, כיסוי למושב המורכב המאפשר העמסת ציוד נוסף מחירו של קיט האקספלורר עומד על 13,725 ש"ח, ובמחיר השקה 9,990 ש"ח. הקיט השני, ראלי, כולל דוד פליטה של אקרפוביץ', מושב מוגבה ב-44 מ"מ, מחרשה מאלומיניום, מאותתי LED, מגני שרשרת ורדיאטור מאלומיניום ופד למיכל הדלק, ומחירו 11,825 ש"ח ובהשקה 9,500 ש"ח. הקיט השלישי, קיט טורינג, כולל ארגז אחורי, סבל אחורי, מגן מנוע, מגן רדיאטור, רגלית אמצע ופנסי ערפל. מחירו 11,600 ש"ח, ובהשקה 8,990 ש"ח.

הימאהה טנרה 700 מחזיר את הכבוד לשם האייקוני 'טנרה', והוא מציע ביצועים מעולים – בכביש ובשטח – הרבה פונקציונליות, עיצוב קרבי, ושילוב של מודרניות ופשטות. הוא מתאים מאוד לשוק הישראלי לא רק בגלל המחיר, אלא הרבה בזכות יכולות השטח הגבוהות. במחיר הזה, הוא צפוי להיות להיט מכירות.