מלחמת התדרים בכבישי ישראל רושמת שיא חדש

שימוש במשבש רדאר הוא עבירה על החוק, אבל מה עם גלאי רדאר

בועז קורפל
בועז קורפל  13.08.19 - 11:48
תחילת כתבה

דובר משטרת התנועה הפיץ לתא עיתונאי הרכב לאחרונה את ההודעה הבאה: "בעת פעילות בכביש 89 באזור גוש חלב, הבחין שוטר ברכב נע ללא לוחיות רישוי. הרכב נעצר ובבדיקה למהות הסיבה לאי התקנת הלוחיות, הסתבר כי הנהג התקין בחרטום המכונית משבש רדאר שמיועד לסכל את פעילות רדאר המהירות המשטרתי", עוד הוסיף דובר המשטרה ואמר: "עפ"י החוק, התקנת מכשור המשבש אמצעי אכיפה הנו עבירה על החוק".

המכשיר הנ"ל איננו מיובא או נמכר בישראל באופן חוקי ומסודר אלא בדרך כלל מוברח ארצה באמצעים שונים ונמכר וגם מותקן במחשכים. הלקוחות הפוטנציאלים של משבשי רדאר הנם בעלי מכוניות ספורטיביות מהירות שמבקשים לנהוג במהירות שעולה בהרבה על המהירות המוגדרת בחוק מבלי להיתפס על ידי המשטרה. המכשירים מותקנים בחלק הקדמי של המכונית ויש להם בדרך כלל זווית רחבה אך הבעיה של המתקינים היא המיקום של החיישן המשבש שצריך להיות חשוף על מנת שיפעל כהלכה ולכן האופציות להתקנתו ולהסתרתו בה בעת הן מוגבלות מאוד ועל פי רוב זה מסתיים בהתקנה בתוך הגריל הקדמי או בתא הנהג.

הבעיה בהתקנה בגריל היא שלוחית הרישוי עלולה להסתיר את הרדאר וגם לשבש את פעולת השיבוש ולכן יעדיפו המשתמשים במשבש להתקין אותו במקום חשוף. פרט להסתרתו במעמקי הגריל הקדמי, נוהגים המשבשים להתקין אותו גם על הקונסולה הראשית של המכונית (דש בורד), אם כי במקרה כזה הוא חשוף לעיני כל וזה מעלה חשד בצורה קלה יותר על עצם נוכחותו של מכשיר כזה בתוך המכונית. המכונית נתפסה על ידי המשטרה והמכשיר הוסר ממנה לאחר שצולמה לצורך עדות במשפטו של הנהג עצמו עוכב לחקירה וקיבל זימון לבית הדין.

מורה נבוכים
החוק בישראל אוסר שימוש במכשירים הללו בשונה ממדינות אחרות בעולם ואפשר להבין זאת, אך יחד עם זאת החוק איננו אוסר בכלל התקנה ושימוש של גלאי רדאר שמטרתו להתריע על הימצאות של מצלמה נייחת או כל סוג של מצלמה אחרת או אמצעי גילוי מהירות על בסיס לייזר/תדר והמשטרה שלנו מפעילה כמה מכשירים כאלה בגלוי ובאופן מוסווה הן בנקודות נייחות והן בנקודות נעות כמו מערכת הדבורה שמותקנת על ניידות מוסוות במיוחד שנעות בכבישים ונראות כמכוניות תמימות.

עולם גלאי הרדאר התפתח ברמה טכנולוגית בשנים האחרונות וגילוי המצלמות הפך למשוכלל והגלאים מסוגלים לזהות ולהתריע על הימצאותם של אמצעי גילוי אלה בזווית רחבה מאוד וגם לאחור וחלקם אף משלבים בתוכם מצלמה שמתעדת את הנסיעה עצמה. ידי החוק אינן מונחות על גלאים מסוג זה ויתרה מכך, הם מותקנים כחלק ממערכות שנמכרות באופן גלוי כמערכת איתור והתראה של המכוניות עצמן במקרים של גניבה ופריצה.

אם אתם זקוקים להוכחה נוספת שגילוי ואיתור מצלמות וניידות הוא עניין חוקי, כל שעליכם לעשות הוא להפעיל את אפליקציית WAZE שנמצאת במכשירי הטלפון של כולנו ותזכו לקבל התראה על נוכחות מצלמות וניידות בפריסה ארצית מלאה. יבוא ומכירה של גלאי רדאר איננו עבירה על החוק, אבל "הביזנס" לא ממש זוכה לפריחה בגלל המערכות שהזכרנו. יהיו כאלה שיבקשו לקבל כיסוי 360 מעלות מלא ולהימנע ממפגש לא צפוי עם דבורה או ממל"ז או כל צורה חדישה אחרת שהמשטרה תפעיל, אלה יכולים לחוש ביטחון עם המכשירים האלקטרונים ולהוריד את הרגל מהדוושה בכל פעם שנשמעת התראה.