בלי מזגן וחלונות חשמליים: האסטון מרטין היקרה בעולם

המכונית שכיכבה בסרט של ג'יימס בונד קבעה שיא במכירה פומבית 6.4 מיליון דולר

בועז קורפל
בועז קורפל  20.08.19 - 10:43

תגיות: אסטון מרטין

תחילת כתבה

אחד התנאים להפוך לסוכן חשאי בשירות הוד מלכותה הוא להחזיק במכונית משוכללת שכוללת את כל האלמנטים שיסייעו לך לרדוף אחרי הרשעים, להשיג אותם ולפגוע בהם או מנגד, להימלט מהרשעים ולהשתמש באמצעי מיגון ושיבוש כשהם תוקפים אותך בדרך למקום המסתור. אחת המכוניות האייקוניות בעולם האמיתי ובעולם הקולנוע היא אסטון מרטין DB5 מודל 1965 ששימשה את הסוכן החשאי ג'יימס בונד בסרט "גולדפינגר" ורק שלוש ממנה יוצרו בסה"כ. אחת מהן הועמדה למכירה פומבית לפני סוף השבוע באירוע המכירות הפומביות השנתי של סות'ביס במונטריי ארה"ב. סות'בהיס הוסיפו ערב נוסף לאירוע ובו הוצגה המכונית שבתמונות ומיד ההתרגשות באולם המכירות עלתה לגבהים חדשים. 

מפיקי האירוע יצרו את האווירה המתאימה כשהאורות באולם במלון פורטולה פלאזה כבו ועל המסך הגדול הוקרן סרטון וידאו של המכונית בנסיעה בכבישים מפותלים על רקע מוזיקה מוכרת של סרטי ג'יימס בונד. בתום הסרטון וכשעלו האורות באולם, הוכנסה המכונית והתגובה של הנוכחים הייתה מדהימה כשכולם החלו למחוא כפיים כאשר המכונית עשתה את דרכה לכיוון דוכן המכירה. מארגני המכירה העריכו כי המחיר הסופי יהיה בין ארבעה לשישה מיליון דולר והם לא טעו. שישה מתמודדים באולם ובטלפון הגישו את הצעת המחיר ההתחלתית שלהם וכאשר המחיר הגיע ל-4.5 מיליון ולאחר מכן התשובה הגיעה עם 5 מיליון, חלפו כמה דקות קצרות עד שהמחיר הסופי נקבע על 6.385 מיליון דולר ואז הכה הפטיש שלוש פעמים בשולחן והמילה "נמכר" נאמרה על ידי מנחה המכירה וכל זה כשחלפו 5 דקות מאז היא החלה. 

 

האסטון היקרה בעולם יוצרה במפעלי החברה בבריטניה ומספר השלדה שלה הוא DB5/2008/R והיא יוצרה במיוחד לשימוש בסרט. המכונית כוללת מקלעים, מגן נגד כדורים שמכסה את החלון האחורי ועוד כמה פטנטים מבית היוצר של מחלקת השיפורים של סוכנות הביון הבריטית בפיתוחו של Q המשוגע, האיש שאחראי בסרטי בונד על כל הרעיונות המגניבים. המכונית גם שימשה לקידום הסרט הבא בסדרה שנקרא "כדור הרעם" ומאז ועד 2012 היא התגלגלה בין כמה בעלים אך כאמור, היא הגיעה לשוויצריה לפני 7 שנים, אוחסנה וטופלה היטב וכעת היא נמכרה לבעלים אנונימי. 

למרות הסכום המרשים של המכונית, לא מדובר בשיא במכירה של מכונית קלאסית. המכירה תגיעה לשיאה עם הצעתן של שתי מכוניות סופר נדירות אחרות, שם המחיר צפוי לחצות את ה-20 מיליון דולר. הראשונה היא פורשה טייפ 64 מודל 1939 והאחרת היא מקלארן
F1 בתצורת LM מודל 1994.