מנת ריגושים: המנוע האגדי של אאודי מגיע לקופרה פורמנטור

חמישה צילינדרים מנסרים בדרך ל-SUV הספורטיבי של קופרה. הניסויים כבר החלו על גבי הנורדשלייפה

ניר בן טובים  20.10.20 - 16:36

תגיות: קופרה

תחילת כתבה

רק לאחרונה בישרנו לכם אודות תחילת ייצור של קופרה פורמנטור, וכבר מגיעים עוד פרטים חדשים אודות ה-SUV הספורטיבי של מותג הצעירים הספרדי שידליקו למעריצי החברה את כל החושים.    

כלי התקשורת בגרמניה מדווחים כי הפורמנטור, שהינו קצת יותר גדול מהאטקה, נבחן על מסלול הנורדשלייפה (המקטע הצפוני של הנורבורגרינג למי שלא מכיר) עם אחד המנועים המעוטרים ביותר של קונצרן VW בעשור האחרון, ה-2.5 ל' חמישה צילינדרים טורבו. מנוע זה שירת את משפחת ה-RS3, ה-Q3RS וכן אאודי TT, ובעבר גם את גולף R עד שנפסל על יד פולקסווגן עבור הדור השמיני, וזאת בגין חשש לכרסום במכירותיה של חטיבת אאודי-ספורט, ספציפית כאמור בדגמי ההצ'בק.

אז מה עושים עם 2.5 ל' מפואר שסתם שוכב במחסנים? מסתבר שקופרה התלבשו על המנוע בתאבון גדול אחרי סבב דיונים קדחתני מול VW, והחלו לבחון מהדורה ניסיונית של הפורמנטור ממש בחודש האחרון. המשמעות היא שהדגם החזק ביותר של הקרוסאובר הזה לא יהיה בעל 310 כ"ס כפי שהיה עד כה, אלא מנוע המפיק 400 כ"ס, 50 קג"מ ובחיבור עם תיבת הילוכים דו-מצמדית והנעה כפולה.  

מבחינת ביצועים מדובר בשיפור דרמטי ככל הנראה, לפחות ביחס ל-310 כ"ס. את ההאצה ל-100 קמ"ש הוא יסיים בסביבות 4 שניות והמהירות המרבית תהיה 280 קמ"ש (או 252 קמ"ש מבוקרים אלקטרונית).  מערכת המתלים תהיה אדפטיבית עם כיול אוטומטי ועל הסרן האחורי דפרנציאל מוגבל החלקה תרומת פולקסווגן טיגואן R החדש.

אנחנו לא רשאים לפרסם תמונות ריגול של הפורמנטור 400, אבל נוכל לדווח לכם שהוא עודכן במערכת פליטה מוגדלת עם 4 יציאות בסידור טורי (מפלט אחד מעל השני), מה שמבטיח גם חוויה ווקאלית מענגת כמו שרק חמישה צילינדרים מסוגלים לייצר. זאת ועוד, מערכת הבלימה חוזקה משמעותית, תהיינה כמה תוספות ויזואליות מובחנות (חצאיות שונות, לוגואים) ובתא הנוסעים מושבי ספורט יוקרתיים. 

כמה עולה?

פולקסווגן אולי מנעו מהגולף R עימות ישיר עם אאודי RS3, אבל עם נדידת מנוע ה-2.5 ל' אל קופרה פורמנטור נפתחת חזית מקבילה מול אאודי RSQ3. כך או אחרת, המחיר לגרסת ה"על" של הפורמנטור יהיה גבוה מאוד. על פי פרסומים בגרמניה מדובר בתג מחיר של 60 אלף יורו, כלומר כ-15-17 אלף יורו מעבר לרף שנקבע עבור דגם ה-310 כ"ס.  טרם נקבע מועד עלייה מדויק לקופרה פורמנטור.