"לא ללחוץ יד לישראלי? כל אחד והבחירה שלו"

צפו: לוחם הטקוואנדו אחמד אבוגאוש הפך לירדני ה-1 שזוכה בזהב האולימפי

דניאל זילברשטיין, שליח ערוץ הספורט לריו  19.08.16 - 07:50

תגיות: ריו 2016

תחילת כתבה

ה-18 באוגוסט 2016 ייזכר כיום גדול בהיסטוריה הספורטיבית של ירדן. לוחם הטקוואנדו אחמד אבוגאוש זכה במדליית הזהב במשחקים האולימפיים בריו במשקל עד 68 ק"ג והבטיח למדינתו לראשונה מדליה אולימפית. ההמנון הירדני יושמע בריו.

בגמר הוא התמודד מול אלכסיי דניסנקו מרוסיה וניצח 6:10. הירדני בן ה-20 נראה מצוין וזכה בכל הנקודות שלו בהתקפה, לעומת הרוסי שקיבל את כל שש הנקודות בשל עבירות. עוד קודם לכן, אחמד אבוגאוש עלה לקרב חצי הגמר בידיעה שניצחון על הספרדי יואל גונסאלס יבטיח לירדן מדליה אולימפית היסטורית. לוחם הטקוואנדו נתן הצגה גדולה בחצי הגמר, כשהוביל 0:7 לאחר שני שלישים ולבסוף ניצח 7:12.

לאחר הניצחון פרץ אבוגאוש בחגיגות שמחה גדולות, נישק את המזרן, שלף את דגל ירדן וחגג עם מאמנו. הירדני רשם שני ניצחונות מרשימים, 1:9 על אחמד רופראן ממצרים ו-8:11 על דאיהון לי מדרום קוריאה. אבוגאוש דיבר לאחר הקרב האחרון עם שליח ערוץ הספורט ואמר: "אני מאושר. זה הרגע הגדול בקריירה הספורטיבית שלו". לאחר מכן קיבל שיחת טלפון מהנסיך פייסל, אחיו של המלך עבדאללה, שבירך אותו על ההישג והכבוד שהביא למדינה.

"אי אפשר לתאר כמה אני מאושר. זאת הפעם הראשונה שירדן זוכה במדליה. לשמוע את ההמנון הירדני פה בברזיל, מול הקהל, זאת הרגשה מדהימה", סיפר האלוף האולימפי הטרי לשליחנו לריו ונשאל מה דעתו על כך שספורטאים ערבים לא לוחצים יד לישראלים לאחר התמודדות ביניהם: "זאת בחירה אישית של כל ספורטאי, לכל אחד יש דעות משלו וכל אחד עושה את הבחירות שלו".

ירדן הצטרפה לשתי משלחות נוספות שזכו לראות לראשונה את הדגל מתנוסס על הפודיום. מדובר בקוסובו, שאספה מדליית זהב עם הניצחון של הג'ודאית קלמנדי במשקל עד 52 ק"ג ובפיג'י, שזכתה בזהב גם כן בזכות הניצחון של הנבחרת בראגבי שביעיות. על פי הרשומות, נכון לימים אלה נותרו 72 מדינות ונציגויות, שלקחו בעבר או לוקחות בהווה חלק במשחקים האולימפיים ומעולם לא זכו במדליה אולימפית.