"ראיין לוכטה וחבריו לא נשדדו בריו. זאת המצאה"

אחרי שהתברר כי השחיינים האמריקנים בדו את הסיפור, מפקד תחנת המשטרה שחוקרת את הפרשה שוחח עם שליחנו: "הם התפרעו בתחנת דלק וסרבו לחכות שהשוטרים יגיעו"

דניאל זילברשטיין, שליח ערוץ הספורט לריו  18.08.16 - 22:48

תגיות: ריו 2016

תחילת כתבה

התפתחות מפתיעה בפרשת השוד של ראיין לוכטה והשחיינים האמריקנים בריו: על פי פרסומים בארצות הברית, הארבעה בדו את הסיפור על מנת לכסות על קטטה בהם היו מעורבים בעיר המארחת את המשחקים האולימפיים. על פי קטעי וידאו שהגיעו למשטרה הברזילאית, החוקרת את מקרה, נצפו השלושה שוברים דלת של שירותים ומתקוטטים עם מאבטחים בתחנת דלק באותו זמן שבו טענו כי נשדדו.

שליחנו לריו שוחח עם פרננדו ולוסו, מפקד תחנת המשטרה בריו שטיפלה בחקירה של השחיינים האמריקניים. "אף אחד לא מסתובב כאן עם אף אדום ונעליים של ליצן. זאת רק אשמה של העו"ד של לוכטה ש'המשטרה איפשרה לאירוע להפוך לקרקס'", אמר ולוסו, "המשטרה בריו לא צריכה לספק תירוצים, אלא האנשים שהמציאו את כל האירועים האלה. לא היה שום דיווח של הספורטאים על שוד. הם לא היו קורבנות. החקירה לא הסתיימה, איננו יכולים לומר אם יואשמו במשהו".

"החבורה זאת עצרה בתחנת דלק והחלה להרוס דברים בכוונה. הם שברו מראה וכלים לסבון, תוחקרו בידי השומרים, אבל הגיבו באלימות", סיפר ולוסו, "הם סרבו לחכות להגעת המשטרה ואחד השחינים אישר בעדות שלו שזה באמת מה שקרה. הם הציעו לשלם 100 דולר פיצויים עוד במקום. הם היו שיכורים מאוד וזה שניסו לטוס בחזרה הביתה למרות שזומנו לחקירה, מוכיח שהם לא רצו לשתף פעולה עם המשטרה. כל התמונות שלהם במעגל סגור מופיעות בכל האתרים הברזילאיים הגדולים. לאף אחד מהם לא כוון אקדח".

על פי גרסתו של לוכטה, הוא וחבריו נשדדו באיומי אקדח על ידי מקומיים שהתחזו לשוטרים. דוברות הוועד האולימפי הבינלאומי מיהרה להוציא הכחשה לדבריו של השחיין האמריקני, שזכה עם נבחרתו בזהב בשליחים, וטענה כי האירוע לא אירע מעולם. גאנר בנץ, ג'ק קוגר וג'יימס פיין הם המעורבים הנוספים בפרשה, במסגרתה ביקשה החקירה לקחת מהם את הדרכונים על מנת שלא יוכלו לצאת מברזיל.

לוכטה הספיק להמריא בחזרה לארצות הברית, אך קוגר ובנץ הורדו מהמטוס, שהיה אמור להשיב אותם למולדתם, על ידי הרשויות בברזיל. גם פיין עדיין שוהה בריו. "לא המצאנו את הסיפור הזה, אנחנו הקורבנות כאן. הדבר הכי חשוב הוא שאנחנו בטוחים", לוכטה המשיך להתעקש בראיון שנערך איתו והסביר כי הגיע לתחנת הדלק על מנת להשתמש בשירותים שם.

"מיד אחרי שירדנו ממונית, עצרה אותנו חבורה שהחזיקה בתגים משטרתיים", טען לוכטה, "הם לא החזיקו פנסים, לא ראינו שום דבר, רק את התגים. הם שלפו אקדחים וביקשו מהחברים שלי להשתטח על הקרקע. אני סרבתי ואמרתי 'לא עשינו שום דבר רע. אין סיבה שאשתטח'. אחד מהם טען את האקדח, הצמיד אותו למצח שלי ואמר: 'תרד על הקרקע'. אמרתי לעצמי 'שיהיה', הם לקחו את הכסף והארנק ממני".