נמאיונס איבדה את ההכרה, אנדראז' ניצחה

צפו בהטלה הקטלנית של הברזילאית. קנוניר גבר על סילבה עם בעיטה עוצמתית לרגל

בועז קורפל
בועז קורפל  12.05.19 - 08:52
תחילת כתבה

UFC 237 בריו דה ז'נרו סיפק עוד קרבות ענקיים והיסטוריה אחת עם קרב מרכזי בקטגוריית משקל קשית על התואר העולמי. ג'סיקה אנדראז' שרדה מותחן אדיר עם הטלה משוגעת ושמרה על החגורה, לוראנו סטארופולי גבר על טיאגו אלבס ואלכסנדר וולקנובסקי השיג את ניצחונו ה-17 ברציפות עם התעלות מול ז'וזה אלדו.

עוד לפני שנפתח הקרב המרכזי ב-UFC 237 בין ג'סיקה אנדראז' לרוז נמאיונס, עשו הלוחמות הללו היסטוריה. מעולם לא נערך באוקטגון קרב מרכזי בקטגוריית משקל קשית על התואר העולמי. אלופת העולם הבלתי מעורערת, רוז נמאיונס (3:8), נכנסה לאולם הכי עוין שהיא הייתה בו בחייה ופגשה לקרב קשוח את הטוענת לכתר, ג'סיקה אנדראז' (6:19). שתיהן הגיעו לקרב אחרי שלושה ניצחונות רצופים בשלושת הקרבות האחרונים שלהן, כשהקרב האחרון של נמאיונס היה באפריל 2018 נגד יוהנה ינז'ייצ'יק האלופה לשעבר, ואילו אנדראז' פגשה בספטמבר את קרולינה קובלקביץ' הפולניה וחיסלה אותה בנוק אאוט בסיבוב הראשון. נמאיונס האלופה הגיעה כאנדרדוג מול היריבה הביתית.

הסיבוב הראשון נפתח בהתקפה מצוינת של האלופה שפגעה במכות ישירות באנדראז' פעם אחר פעם. אנדראז' הקשוחה הצליחה להניף את נמאיונס ולהטיח אותה בקרקע, אבל בשונה מקרבות אחרים, שבהם אנדראז' ניצלה את ההטחות בקרקע למהלך המשך והסתערות על היריבה, הפעם הצליחה נמאיונס למצוא תשובה למהלך הזה ותקפה את אנדראז' במהלך התרגיל עצמו. האלופה האמריקאית נחלצה מהמצוקה במהירות וחזרה לפגוע באנדראז' במכות ידיים מדוייקות וחדות במיוחד, ואף הורידה אותה לקרקע במכת ברך חזקה ומדויקת.

הסיבוב השני החל בדיוק מאותו מקום שבו הסתיים הסיבוב הראשון, אולם אחרי שתי דקות ו-58 שניות הגיע הקרב לסיומו באופן קטלני ומפתיע. הטוענת לכתר הצליחה להניף את האלופה פעם נוספת ולהטיח אותה בקרקע אלא שבשונה מהניסיון בסיבוב הראשון, הפגיעה של נמאיונס בקרקע הייתה קטלנית, הראש שלה פגע ברצפת האוקטגון והיא איבדה את ההכרה לרגע מעוצמת החבטה. שופט הזירה עצר מידית את הקרב והעניק את הניצחון לאנדראז' שהוכתרה כאלופת העולם החדשה במשקל קשית, לשמחת הקהל שמילא את האולם עד אפס מקום.

הערב שכלל חמישה קרבות בחלק המרכזי, נפתח בקרב נשים במשקל תרנגול בין אירנה אלדנה ממקסיקו (4:9) מול בת' קוריאה הברזילאית  (3:10) שניצחה בקרב אחד בלבד בחמשת הקרבות האחרונים שלה ב-UFC. שני הסיבובים הראשונים התנהלו בעמידה עם התקפות מצויינות משני הצדדים אך בסיבוב השלישי ניסתה קוריאה לקחת את הקרב לקרקע ולהפתיע את אלדנה ולא שיערה שהתגובה של המקסיקנית תהיה מהירה וקטלנית. אלדנה סיכלה את ההטלה של קוריאה וניצלה את המומנטום למשוך בריח יד ולהכניע את הברזילאית בביתה ולהעלות את המאזן שלה ל-10 ניצחונות.

בקרב השני במשקל בינוני-קל פגשנו את אחד הלוחמים הוותיקים ביותר בכל הזמנים, טיאגו "פיטבול" אלבס שהגיע לראשונה לאוקטגון באוקטובר 2005 ומאז צבר מאזן של 13:28. אלבס הגיע לקרב באמונה שהוא עדיין בכושר טוב ויכול להילחם בדור הצעיר והחדש של הלוחמים ופגש מולו את לוראנו "פפי" סטארופולי מארגנטינה (1:8) שצבר 6 ניצחונות רצופים כולל ניצחון בקרב הבכורה שלו ב-UFC שהכניס לחשבון הבנק שלו 50 אלף דולר על בונוס הקרב של הלילה. פער השנים בין שני הלוחמים והניסיון שלהם הועמד למבחן בקרב החם הזה כשסטארופולי נע במהירות ופגע באלבס מכל זווית אפשרית.

אלבס היה פסיבי מאוד בסיבוב הראשון והוא התעורר מעט בסיבוב השני וניסה לאזן את התוצאה, אולם סטארופולי שמר על העליונות שלו ואפילו הוסיף הטלה לקרקע שאלבס הצליח לשרוד בלי בעיה מיוחדת. בסיבוב השלישי הבין אלבס שהוא עם הגב לקיר וניסה להגיע להכרעה בכל מחיר. תכנית הפעולה שלו נראתה טובה לרגע לאחר פגיעה חזקה אחת בסטארופולי במכת ברך, אבל סטארופולי נסוג מעט והתאושש ולקראת הסיום שב לפגוע באלבס והשלים את הסיבוב השלישי על הרגליים. שופטי הצד של הזירה פסקו פה אחד ניצחון לסטארופולי, שהעלה את מאזנו ב-UFC לשני ניצחונות והוא כבר מבקש להילחם באירוע הבא של הארגון בדרום אמריקה.


אם בקרב השני ראינו התנגשות של ניסיון מועט מול ניסיון עשיר בין שני לוחמים, הרי שבקרב השלישי ראינו התנגשות ענקית של שני לוחמים שאחד מהם יהיה בהיכל התהילה בדמותו של הברזילאי ז'וזה אלדו (4:28) מול האוסטרלי הבלתי נלאה שחולם על תהילה, אלכסנדר "הגדול" וולקנובסקי (1:19).  תכנית הקרב של וולקנובסקי הייתה זהה לקרבות שלו עד עתה, הוא היה אגרסיבי ופעיל לכל אורך הדרך עם התקפות בלתי פוסקות שלא השאירו לאלדו הזדמנות לנשום ולהחזיר מלחמה. בכל הזדמנות שנקרתה בדרך, הצליח וולקנובסקי לקחת את אלדו לגדר והתיש אותו עם מכות ברכיים חזקות כשאלדו עצמו נראה חסר אונים וחסר תשובה לכל הטקטיקה המצוינת של האוסטרלי. אלדו נראה רחוק משיאו, פסיבי וממעט במכות כאשר בסיבוב הראשון והשלישי הוא סיפק פחות מ-10 מכות לכיוון של וולקנובסקי. בתום קרב מלא של שלושה סיבובים, וולקנובסקי זכה בניצחון בהחלטה אחידה של השופטים 27:30 ורשם את הניצחון ה-17 ברציפות.

הקהל באולם בריו דה ז'ניירו חזה בשלושה הפסדים של הלוחמים הברזילאים מתחילת האירוע ואחרי ההפסד הצורב של אלדו, הם קיוו שהכבוד של ברזיל יחזור למקומו בקרב הרביעי בזכות הלוחם האגדי, אנדרסון "ספיידר" סילבה בן ה-44 שהצהיר שהוא אוהב להילחם והמטרה שלו הייתה ליישם את כל הניסיון שלו (9:34) במאבק מול יריבו האמריקאי שנלחם בעבר במשקל כבד, ג'ארד קנוניר (4:11). לצערם של הברזילאים, הגורל הרע של הלוחמים המקומיים נמשך גם בקרב הזה. 4 דקות ו-47 שניות לתוך הסיבוב הראשון, ולאחר שקנוניר הפעיל טקטיקה זהירה ויעילה עם מעט תגובות של סילבה, פגע קנוניר בבעיטה חזקה ברגלו של סילבה ושלח אותו לקרשים עם נזק חמור לרגל, מה שהביא לעצירה מידית של הקרב על ידי הרב דין שופט הזירה.

קנוניר ניסה לספר לג'ון אניק המראיין מהן התחושות שלו, אך הקהל שמילא את האולם קרא קריאות בוז כה אינטנסיביות שמנעו ממנו לדבר. בסופו של דבר הצליח קנוניר לומר שהוא מכבד את סילבה ומודה לו על הקרב ולא יותר. סילבה עצמו אמר למיקרופון כשהוא נאנק מכאבים, שהוא מתנצל על ההופעה שלו לעיני הקהל הביתי. המחווה הגדולה של סילבה למנצח הייתה כשקנוניר בא להודות לו על הקרב ולבדוק מה מצבו ואז סילבה כרע ברך כהרגלו מול היריב שלו וקיבל את ההפסד שלו ופרגן לקנוניר.

זירת האוקטגון חוזרת לאירוע הבא בארה"ב שנקרא Fight Night 152 בעוד שבוע והקרב המרכזי יפגיש את קווין לי מול רפאל דוס אניוס במשקל בינוני-קל.

הדפס