לפרוץ לרקיע חדש: The Outer Worlds

עולם מגוון ומפורט שמציג עלילה נהדרת והומוריסטית במשחק האקשן-תפקידים מהטובים ביותר השנה

ארתור פליאסצקי  27.10.19 - 11:12

תגיות: outer worlds

תחילת כתבה

"לאחרונה קיבלתי קידום כקפטן על ספינת חלל מתפוררת. מערכות הקירור לא עובדות כבר שנים, מחשב הספינה מלא בוירוסים ומדען מטורף מפשיר אנשים שונים משנת הקיפאון ושולח אותם למשימות התאבדות שונות על כוכבים מרוחקים תחת שליטת תאגידים אפלים. בין כל הבלגאן הזה עליכם נופלת האחריות לשמור על כולם בחיים, לשמור על הספינה מתפקדת ולוודא שהתאגידים לא ישלחו מתנקשים אחריכם. אכן, קשים הם חייו של קפטן חלל."

The Outer Worlds הגיע אלינו מהאנשים הטובים מחברת Obsidion, שכבר הביאה לנו את Fallout: New Vegas, וידועה בתור מפתחת שמספרת סיפורים עמוקים, וכזאת שבונה עולמות עשירים ומפותחים. הפעם, נמצא את עצמנו מתעוררים מתרדמת על ספינת חלל שנושאת אלפי מתיישבים לכוכב לכת חדש. הבעיה היא שהספינה סובלת מתקלה קריטית והתאגיד שאחראי על הנושא מחליט לנטוש אותה. מספר שנים לאחר מכן, מדען משוגע מחליט להפשיר אתכם כדי להציל את שאר המתיישבים ולמנוע אסון קטסטרופלי שעלול להשמיד את כל הגלקסיה.

כבר מהדקות הראשונות של המשחק אנחנו צוללים לעולם מפורט עם היסטוריה צבעונית ועלילה מפותלת, בזמן ש-Outer worlds דואג כל הזמן לחשוף עוד קצת על העולמות שלו, בין אם זה בעזרת קטעי מידע שתמצאו ברחבי המפות השונות או על ידי דיאלוגים עם מגוון הדמויות שתתקלו בהן.  המשחק דואג גם לתגמל את מי שמתעניין וחושף עוד פרטים על ידי תוספת נקודות ניסיון, ציוד מיוחד ויכולות חדשות. כל זה מוסיף עוד תמריץ לשוטט ברחבי העולם ולגלות מצבורים של מידע שימושי. 

לפני שתצאו לקרוע את הגלקסיה אתם תצטרכו לבנות את הדמות שלכם בעזרת מערכת בניית דמות שמזכירה במעט את המערכת מסדרת משחקי Fallout: אתם תתחילו מעיצוב הגוף והפנים של הדמות שלכם ותעברו ליכולות פיזיות, כישורים ומיומנויות שונות כאשר כל המשתנים האלו עובדים בצורה חלקה ביחד. קחו בחשבון שבניית הדמות במשחק היא תהליך ארוך ומי שרוצה ישר לקפוץ לעניינים יוכל לבחור דמות מוכנה ממגוון הדמויות השונות שהמשחק מציע.

עולם המשחק יודע להגיב בצורה דינאמית לדמות שבניתם, וכל סיטואציה שתתקלו בה תמיד תציע פתרון לפי היכולות שאתם בחרתם מה שאומר שכל אחד ימצא סגנון משחק אחר לפי הדמות שלו. בניתם דמות עם כריזמה גבוהה? אז תמצאו את עצמכם משוחחים עם דמויות שונות וכורתים בריתות ללא אלימות. בניתם בריון חזק ומשוריין? המשחק ידאג לזרוק אתכם בעיקר לקרבות.

מערכת הקרב במשחק היא פשוטה ונוחה ומזכירה מאד את האקשן של Borderlands, והנשקים שתמצאו במשחק מתחלקים לקטגוריות שונות לפי הנזק שהם עושים, כך שתצטרכו לחשוב איזה נשק יעיל כנגד איזה אויב. אבל בניגוד ל-Borderlands, כאן כמעט ולא תחליפו את הנשקים שלכם בתדירות גבוהה, ותוכלו לשדרג אותם בעזרת רכיבים שונים שתמצאו או תקנו אצל סוחרי הנשק בכוכבים השונים. האקשן עצמו הוא מהיר וקליל עם אפקטים מפוצצים שמשתוללים על השדה קרב בזמן שהאויבים או חברי הצוות שלכם זורקים הערות מוזרות ובדיחות שונות לאוויר. 

לקפטן שלכם יצטרפו חברי צוות שונים שתגייסו ברחבי הגלקסיה, כל אחד ואחת מהן בעלת מקצוע שונה ויכולות מיוחדות. לכל משימה תוכלו לגייס שניים מחברי הצוות שלכם ולהיעזר בו בזמן קרבות וגם כדי להתגבר על אתגרים שונים שתתקלו בהם ברחבי המשחק כמו פריצת מנעולים ומחשבים, תיקון ציוד, התגנבות ושכנוע של דמויות שונות ברחבי המשחק. אתם גם תוכלו לצייד את חברי הצוות שלכם בעזרת ציוד שתמצאו במשחק וכמובן לשפר את היכולות שלכם ככל שהם יתחזקו. חוץ מהצד הטכני, חברי הצוות שלכם בהחלט גונבים את ההצגה Outer Worlds, וכל אחד מהם הוא בעל סגנון ייחודיי לו וסיפור חיים מעניין שגורם לצוות שלכם להרגיש כמו משפחה משונה שכזאת.

המשחק מעודד אינטראקציה עם חברי הצוות שלכם על ידי מילוי משימות שונות עבורם, מה שיגלה לכם עוד על עברם ויפתח בפניהם יכולות חדשות. אחת הדמויות המרכזיות בצוות שלכם ובמשחק היא הספינה שלכם, ה-Unreliable, שמדובבת בצורה נהדרת על ידי AI שנון במיוחד. גם את הספינה אתם תוכלו לשדרג ולפתח בעזרת משימות שונות או השקעה כספית, רק קחו בחשבון שאתם לא תקבלו אפילו תודה אחת ממנה עבור המאמצים שלכם.

העולם השונים שתחקרו ברחבי המשחק מחולקים לפי כוכבים ותחנות חלל שונות, מי שמצפה לעולמות עצומים יתאכזב במעט משום שרוב מפות המשחק יחסית מצומצמות. מפות המשחק מזכירות מאד את השלבים הפתוחים של סדרת Dishonored, עם שלבים גדולים ומפורטים שמאפשרים מספר דרכים כדי להגיע למטרות שאתם צריכים. כל מפה מייצגת כוכב אחר והשוני ביניהם הוא מאד ברור ומורגש גם מבחינה ויזואלית וגם מבחינת סאונד שמצליח להעביר את התחושה שאתם על כוכב מהקודם שביקרתם בו.

דבר נוסף שמייחד את הפלנטות השונות הם כמובן התאגידים ששולטים בכוכבים בהם תבקרו. כל אחד מהתאגידים שתפגשו הוא שונה מהשני מבחינת אידיאולוגיה, וכל אינטראקציה איתם ועם העובדים שלהם כתובה בצורה נהדרת והומוריסטית, החל ממשימות מוזרות, דיאלוגים הזויים עם עובדי חברה והפרסומות והכרזות שתלויות בכול פינה ששוטפות את המוח של המתיישבים.

התאגידים הם גם מקור ההכנסה הראשי שלכם ורוב המשימות שתמצאו יהיו משימות עבור תאגידים שונים, אבל ככול שתעמיקו את הקשר שלכם עם תאגיד מסוים, התאגידים האחרים ישימו לב ויתחילו לטרפד אתכם, החל ממניעת כניסה לחנויות ומבנים תחת שליטתם ועד שליחת מתנקשים אחריכם ואחרי אנשי הצוות שלכם. כל זה יוצר תמונה ברורה לגביי מאזן הכוחות והמקום שלכם במאבקים בין החברות השונות שמנסות להשתלט על הגלקסיה.

העולם של Outer Worlds יפיפייה מבחינה גרפית, כל כוכב שבו תבקרו מרגיש שונה מהאחר עם סביבות שונות, צמחייה מוזרה, יצורים ומפלצות וגם מבנים של מתיישבים. כל מקום שתבקרו בו מרגיש חדש, שונה ולא ממוחזר. הדמויות השונות שתפגשו במשחק מונפשות בצורה נהדרת ומצליחות להעביר את האופי שלהן עם אנימציה נהדרת וסאונד מעולה. ואם כבר מדברים על סאונד, הפסקול יכבוש אתכם כבר מהשנייה הראשונה ויזכיר את הסדרה Firefly (ג'וס ווידון,  רשת פוקס) מה שמעביר בצורה נהדרת את תחושת הקאובוי חלל שהמשחק מנסה להעביר.


לסיכום:
The Outer Worlds לוקח הרבה מאד השראה מהמון משחקים, סרטים וסדרות בצורה נדיבה למדיי, אבל עושה את זה נהדר ומצליח להביא חוויה מהנה וסוחפת עם עלילה נהדרת והומוריסטית, עולם משחק מגוון ומפורט, מכניקת קרב נוחה וקלילה, מערכת בניית דמות עמוקה ומתוחכמת. זהו אחד ממשחקי האקשן-תפקידים הטובים ביותר שיצאו בשנים האחרונות, ואתם בהחלט תמצאו את עצמכם חוזרים פעם אחר פעם עם דמות חדשה כדי לחקור את עולם המשחק. מומלץ בחום.

עותק הסקירה התקבל תודות לעדלי יונייטד, היבואנית הרשמית של The Outer Worlds בישראל.