הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"למה לא יוצא לקונסולות?" ליגת העל בפיפ"א 20

צוללים פנימה ועונים על השאלות: איך בונים את השחקנים, התאמות הדירוגים מהמשחק פוטבול מנג'ר, והסיבות של EA. יוצרי המוד החדש עם התשובות לכל השאלות הפתוחות

מתן בן ישי
מתן בן ישי  15.07.20 - 11:56
תחילת כתבה

הידיעה על המוד של ליגת העל לפיפ"א 20 יצרה רעש ועניין ביניכם - קוראי האתר, ובין כל ההמולה לא יכולתי שלא לשים לב לשאלה, או יותר נכון, לזעקה, שלא הפסיקה לצוץ: "למה המשחק לא יוצא לקונסולות?". הקהילה בארץ לא ראתה מוד של ליגה ישראלית בפיפ"א מאז 2016, וגם אותם מודים שיצאו לאורך השנים לא שוחררו מעולם לקונסולות. תפסתי לשיחה את הצוות שהיה אחראי על המוד מקהילת הקבוצה FIFAIsrael בפייסבוק, כדי להבין את התהליך ולענות על כמה שאלות הרות גורל. ונתחיל מהשאלה שכולכם רוצים לקבל עליה תשובה.

"אז למה לא לקונסולות?!"
הסיבה כנראה תאכזב שחקנים רבים. לפי מתן ווקנין, מנהל הפרוייקט, האופציה פשוט לא אפשרית כרגע: "בעיקרון אי אפשר להוציא מוד של ליגת העל לקונסולות כי אין את הכלים המתאימים לעריכת מודים בפלייסטיישן והאקס בוקס - זה פשוט לא אפשרי. הרי אם הייתה את האפשרות שכזו, היינו עושים זאת, אין פה שאלה בכלל, אבל הדרך היחידה לייצר מודים לפיפ"א היא רק במחשב".

בשביל להבין מדוע הדבר אפשרי צריך להבין מהו בעצם "מוד". המונח מגיע מהמילה Modification, מודיפיקציה - פעולה שבה המשתמשים משנים ומתאימים את קבצי המשחק עבור הרצונות שלהם. על מנת לגשת לאותם קבצי משחק, אנו זקוקים לכלים הנכונים.

ברוב המקרים, כמו במקרה של פיפ"א - כלי עריכה מתאימים עדיין לא מונגשים עבור הקונסולות. במקרה של המתחרה פרו אבולושן אגב, המצב שונה, ומוד לליגה הישראלית כן קיים עבור הפלייסטיישן 4. גם בקונסולת הנינטנדו סוויץ' הכלים קיימים, אך לפי ווקנין, הוחלט לדלג על הפלטפורמה.

איך הקסם קורה?
אחרי שסיכמנו מהו מוד וכיצד זה בכלל אפשרי, בואו נכנס לבפנים של כל העסק ונכיר את הצוות. מתן ווקנין לא רק ניהל את הפרוייקט ודאג לפקח על תהליך העבודה, הוא התעסק בנוסף גם בגרפיקות של התפריטים, הדגלים והמדים יחד עם המעצב הגרפי אלירן חודדי. על התלבושות היו אחראים גם בר אלימלך ועמית בראל, שעקבו באדיקות אחר ההוראות של ווקנין, יחד עם ליאור לוי שהיה אחראי על הפרצופים בתפריטי המשחק.

על מידול הפנים של השחקנים עצמם אחראי בר פאינשטיין, ולאחרונה הצטרף גם איתי עמר - שאחראי על בניית הליגה הלאומית והוספת נבחרת הנשים למוד. על תחום הדטא של המוד אחראי נתנאל בן שושן, בזמן שדביר קרל היה אחראי להתאמת הויזואליות לליגת העל, כמו המודלים של הכדור, הגביע, צלחת האליפות, התאמת שלטי הפרסום ואפילו שלטי הקהל.

בר הסביר לי את התהליך: "בגדול, תהליך התלת מימד מורכב. הוא כולל הכנה של המודל של כל שחקן בנפרד בתוכנת "בלנדר". צריך להכין את המודל מאפס,  ובהמשך כמובן בהתאם גם להתאים לכל שחקן את השיער.  בסוף יש את תהליך הטקסטורה הייחודית של פיפ"א - שם צריך להתאים את המודל לטקסטורה המתאימה וכמובן לנסות את המודל במשחק עצמו". בקיצור - עבודה.

לשם שינוי, המוד השנה לא כולל את אצטדיונים מקומיים, ובר ממשיך להסביר: "בשנים קודמות היינו מכניסים גם אצטדיונים כמו סמי עופר או בלומפילד, ואפילו בנינו השנה מודלים תלת מימדיים שלנו, אך לצערנו כרגע עם הכלים הרלוונטים אין לנו את האפשרות. חסרה לנו את התמיכה של EA, ואנחנו כולנו בצוות תקווה שזו תהיה אפשרות בעתיד. היינו מאושרים לשתף איתם פעולה במידה והאפשרות הייתה עולה".

הנתונים לדירוגים של השחקנים מליגת העל, מגיעים ישירות מהמשחק פוטבול מנג'ר, שלו קיים מאגר נתונים מאוד מרשים ועדכני על שחקנים וליגות בכל העולם. נתנאל מסביר: "הנתונים מגיעים מפוטבול מנג'ר - המרנו את את הציונים של השחקנים במשחק לתוך קובץ אקסל, והשתמשנו באלגוריתם שימיר את הציונים לסקאלה שמתאימה לדירוגים בפיפ"א".

אז למה EA פשוט לא מרימה את הכפפה?!
נכון, פעם, בתקופה פשוטה יותר, עד 2002 ליגת העל הייתה בפיפ"א. ואז היא פשוט נעלמה. יש השערה שבגלל שיורם ארבל התערב בעניין דיבוב הקריינות ולמפיצה כבר היה חוזה עם רמי וייץ, EA התעצבנה. אבל מעולם לא נאמרה אמירה רשמית בנושא, וזה נשמע לי מופרך מידי.

אני חושב שהסיבות הן יותר פשוטות מזה, אבל כמובן שהן השערות בלבד. הסיבה העיקרית ביניהן היא: כסף. בואו נודה בזה. כנראה שכמות הקהל הישראלי שדורש את הליגה במשחק לא שווה את ההשקעה של, אחרת אני מניח שהיינו רואים אותה שם. ישראל הרבה יותר קטנה על המפה ממה שאנחנו חושבים.

זה מתקשר גם לעובדה שבעבר, שבתחילת שנות ה-2000, הציבור הישראלי השתמש בעיקר בהורדות לא חוקיות של המשחק, ו-EA פשוט הבינה שהקהל הישראלי לא שווה את ההשקעה. הרי למה להשקיע בקהל אם הוא לא משלם? להזכירכם פעם לא היה אפשר לעקוף דרך האנטרנט את השחקנים ולחסום גישה למשחק ברשת.

 עוד סיבה מעיקה: בירוקרטיה. בימינו על מנת שהליגה תהיה כלולה באופן רשמי בפיפ"א, EA צריכה לפנות למנהלת הליגה ולחתום על חוזים ולרכוש את הזכויות - יכול להיות שגם תהליכים בירוקרטיים אלו לא בהכרח שווים את הטרחה.

אופציה נוספת שנתקלתי בה ברשת (אך אני מציע לקחת בערבון מוגבל) הוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. מכיוון והמשחק נמכר בצורה מטורפת בארצות ערב, תמיד קיימת האפשרות ש-EA לא מעוניינת "להביע תמיכה רשמית" בישראל ולעצבן את השכנים שלנו במזרח התיכון, שנחשבים לקהל יעד גדול בהרבה מאיתנו. אבל כמו שאמרתי, מדובר בהשערות שקראתי ברשת כשניסיתי לחקור את הנושא, אז אין צורך להרים את דגל האנטישמיות.


אז נכון, זה מבאס שהקהל העיקרי שמשחק בארץ בפיפ"א הם שחקני קונסולות, והם לא זוכים להנות מהמוד של ליגת העל בפיפ"א, אבל כמו שראינו: יש לנו בארץ קהילה פורה שרוצה להעניק לגיימרים חוויית משחק מקומית, בכל דרך שרק מתאפשרת להם. חשוב לציין שכל הצוות כולו שאחראי על המוד עושה את עבודתו בהתנדבות מלאה וללא כל מטרות רווח. אתם מוזמנים ללחוץ כאן, להכנס לקבוצת FIFAIsrael בפייסבוק ולהוריד את המוד.