התעלומה הכי גדולה ב-GTA V נפתרה

מה המשמעות של ציור הקיר המסתורי במשחק שמשגע במשך שנים את השחקנים והקהילה?

מתן בן ישי
מתן בן ישי  07.02.21 - 17:07

תגיות: gta vרוקסטאר

תחילת כתבה

המשחק GTA V שוחרר לראשונה בשנת 2013, וכיאה למשחק של רוקסטאר והוא מלא בחידות ומיסתורין שהתשובות להן לא תמיד מובנות מאליהן: חייזרים, רוחות רפאים, כתות משונות ועוד. בזמן שרוב התעלומות שהמשחק הציג נפתרו על ידי הקהילה לאורך השנים, החידה הלא פתורה הגדולה ביותר עבור המעריצים ידועה בתור "תעלומת הר צ'יליאד" (Mount Chiliad Mystery).

מדובר למעשה בציור קיר מיסתורי שהשחקנים יכולים למצוא על הקצה של הר צ'יליאד, ממש ביציאה מהרכבל במפה של GTA V. במשך שנים סברו בקהילה כי מדובר למעשה ברמז המציין כי המשחק יאפשר לשחקנים להשיג Jet Pack - ממש כמו שהיה במשחק סן אנדרס משנת 2004.

כעת, לאחר כל השנים הללו, התעלומה נפתרת על ידי יוטיובר בשם Strange Man (הקרוי על שמה של הדמות המסתורית מסדרתRed Dead Redemption) ועוסק בחידות ובמיסתורין במשחקי רוקסטאר השונים.

חשוב לציין: דבר לא אושר על ידי רוקסטאר ומדובר בתאוריה בלבד, אך אחת כזו שנשמעת בהחלט מבוססת ולא תלושה מהמציאות. רוקסטאר מצידה אוהבת לתת למעריצים ולקהילה לשבור את הראש בעצמם. אז בואו נתחיל לפרק ולהרכיב את התיאוריה.

ציור הקיר המדובר מציג בתחתית שלוש תמונות שונות: איש בודד בתוך עב"מ, ביצה בעלת סדק, ואיש עם Jet Pack. למעשה שלושת התמונות הללו מייצגות את שלושת הגיבורים של המשחק, ואת המסע שכל אחד מהם עובר במהלכו.

האיש הבודד בעב"מ למעשה מייצג את מייקל, ואת העובדה שלאורך השנים הוא התרחק ממשפחתו ולאט לאט הפך ל"חייזר" - ממש יצור מעולם אחר שלא מרגיש קשור או מחובר אליהם באף מובן. המשחק מציג לנו לא אחת כיצד מייקל איבד קשר עם אשתו וילדיו, ואינו מצליח לתקשר איתם באופן בסיסי או בריא.

הביצה עם הסדק מסמלת תחילה של חיים חדשים שבוקעים מתוכה, והיא מייצגת את פרנקלין ואת ה"לידה מחדש" שעבר בתחילת המשחק. כזכור, פרנקלין מאוד השתדרג מאוד בחיים לאחר שפגש את מייקל: הוא כבר לא שודד פשוט מהשכונה שעובד עבור פרוטות. זה הוביל אותו לנטוש את חייו הקודמים ולעבור לוילה יוקרתית בשכונת Vinewood תוך כדי ניהול שודים גדולים עם מייקל ולסטר.

האדם עם ה-Jet Pack הוא למעשה טרוור, שמתייחס להיותו טייס לשעבר שהודח מחיל האוויר עקב בעיות וחוסר יציבות נפשית. הקו התחתון המחבר את העב"מ והאיש עם ה-Jetpack מייצג את העובדה שלמייקל וטרוור קיים עבר משותף לפני ששניהם פגשו את פרנקלין. כמו שאפשר לראות, הקו העליון הראשון של מייקל מתחבר לזה של פרנקלין - מכיוון והם היו הראשונים לפגוש אחד את השני בתחילת המשחק.

הוכחה נוספת לכך היא הקו של טרוור מתחבר לזה של פרנקלין, שנמצא במיקום מעט גבוה יותר מזה של מייקל מכיוון והשניים נפגשים בשלב מאוחר יותר במהלך העלילה של המשחק. ניתן לראות כי שני הקווים של מייקל וטרוור מגיעים אל קיצם בשלב מסויים - זוהי למעשה התייחסות ישירה לסופים האלטרנטיביים של המשחק, שם השחקנים יכולים לבחור האם פרנקלין יהרוג את מייקל או את טרוור. הסוף האמיתי של המשחק כמובן, הוא להציל את שניהם.

דמותו של פרנקלין היא היחידה ששורדת בכל מצב שבו השחקן יבחר, לכן הקו של הביצה הסדוקה הוא היחיד שמגיע עד לפסגה. כל שאר הקווים למעשה מסמלים את הדרך שהדמויות עוברות במהלך המשחק, כאשר ה-X המסומנים מסמלים למעשה את חמשת הדרישות שעל השחקנים לבצע על מנת לסיים את המשחק על 100%: המשימות העיקריות, המשימות הצדדיות של זרים, כל אירועים הרנדומליים במפה, פעולות תחביב, ופעילויות שונות.

ציור הקיר למעשה מציין שלאחר שהשחקנים יסיימו את המשחק על 100% - עב"מ יופיע על גבעת הר צ'יליאד במהלך סופת ברקים אך ורק בפני דמותו של פרנקלין. שחקנים יכולים למצוא גם כיתוב המציין "חיזרו לכאן לאחר שהסיפור שלכם הושלם" ומתחתיו ציור של עב"מ - סימן לכך שעלינו לסיים את המשחק ואת כל התוכן שלו על 100% על מנת לצפות במאורע.

העובדה שקיימים עב"מים וחייזרים ב-GTA V היא איננה דבר חדש. כבר בחודש הראשון להשקה של המשחק בשנת 2013, אנשים ברחבי האנטרנט העלו סרטונים שגילו עב"מים בשמי המשחק, כולל העב"מ המדובר בקצה ההר. זה אומר שהקהילה למעשה פתרה את החידה כבר בחודשים הראשונים מבלי להיות מודעת לכך. כאמור, העולם של רוקסטאר מלא בחידות מסתוריות, אך זו אחת שדרשה מהשחקנים להפעיל את הראש וגם את הדמיון.