שוק שחור: המחדל של פיפ"א באולטימייט טים

חברת EA פתחה בחקירה כנגד עובד שמכר קלפי FUT ישירות לשחקנים

מתן בן ישי
מתן בן ישי  11.03.21 - 15:38

תגיות: eaפיפא

תחילת כתבה

נראה שמותג פיפ"א ו-EA עומדים בפני אחד המחדלים הגדולים ביותר שידעו: החברה פירסמה הודעה בעמוד הטוויטר הרשמי שלה כי היא פותחת בחקירה כנגד אחד מעובדיה, לאחר שנחשפו ברשת תמונות וסרטונים בהן נראה שהוא מוכר קלפי אולטימייט טים ישירות לשחקנים.

הפרשה קיבלה בטוויטר את התיוג EAGATE# והחלה לתפוס תאוצה, לאחר ששחקנים פרסמו שיחות המתעדות את אחד מעובדי החברה מוכר קלפי אולטימייט טים נדירים במחירים שמגיעים למאות ואלפי יורו.

בהצהרה הרשמית ששיחררה EA נמסר: "אנו מודעים לטענות המופצות בקהילה שלנו הקשורות לחבילות האולטימייט טים. פתחנו בחקירה יסודית ובמידה ונמצא התנהלות לא ראויה, ננקוט בצעדים חריפים. אנו מעוניינם להבהיר - התנהגות כזו איננה מתקבלת על הדעת, ואנו לא נסלח על מה שהתרחש כאן לכאורה. אנו מבינים כי נוצר חוסר איזון לא הוגן במשחק תחרותי. אנו נמשיך לעדכן".

חלק מהדוגמאות שנאספו נלקחו משיחות באפליקציות וואצאפ או הפייסבוק ומראות כי העובד מכר שלושה קלפי אייקון ושני קלפי TOTY נדירים בסכום שהגיע ל-1000 יורו.  שיחה נוספת מדגימה כיצד שלושה קלפי moments ושני קלפי TOTY הגיעו לסכום של 1700 דולר.

המוכר ציין בהודעות כי כל מה שהוא זקוק לו בשביל להעביר לשחקנים את אותם קלפים לאחר התשלום הוא משתמש ה-PSN שלהם. אחד המשתמשים שאל האם קיים סיכון כי יורחק מהמשחק וחשבונו יושבת, אך העובד הרגיע אותו וציין כי מדובר התהליך בטוח, אך אינו יכול לפרט מדוע מטעמי אבטחת מידע.

מכניקת האולטימייט טים מאפשרת לשחקנים לרכוש חבילות קלפים דיגיטליות ובכך להרכיב את קבוצת החלומות שלהם. מכיוון ולשחקנים אין שליטה על אילו קלפים הם יקבלו, ומכיוון והמטבע הדיגיטלי של המשחק דורש מהשחקנים לחרוש על המשחק או לשלם בכסף אמיתי - לא מעט ביקורת נשמעת סביב מצב המשחק בשנים האחרונות.

במדינות באירופה כמו בלגיה והולנד מכניקות משחק אלו הפכו ללא חוקיות ונחשבות כהימורים לכל דבר, ואפילו אנגליה וגרמניה החלו לקדם חקיקת חוקים דומים. גם אזרחים בקליפורניה וקנדה הגישו תביעה יצוגית כנגד EA ומצב האולטימייט טים המועדדים לטענתם הימורים לא חוקיים.