פיפ"א: המחיר האמיתי של קבוצה באולטימייט טים

שחקן ברשת חשף את המספרים המדוייקים, ב-EA הגיבו לטענות

מתן בן ישי
מתן בן ישי  25.03.21 - 14:10

תגיות: eaפיפא

תחילת כתבה

האולטימייט טים הוא אחד ממצבי המשחק הפופולאריים ביותר במשחקיה של חברת EA כמו פיפ"א או מאדן NFL, והוא מאפשר לשחקנים להרכיב את קבוצת החלומות שלהם. השחקנים יצטרכו להשלים אתגרים ולנצח במשחקים, וכך ירוויחו מטבעות דיגיטליים שיאפשרו להם לרכוש חבילות קלפים בהם מסתתרים השחקנים הנחשקים.

כמובן שהשחקנים יכולים לשלם גם בכסף אמיתי תמורת מטבעות דיגיטליים, וכך למעשה נוצר מצב לא מאוזן שהשחקנים מחוייבים לחרוש על המשחק או לשלם על מנת להתקדם ולהשיג את השחקנים הטובים ביותר במשחק.

מצב האולטימייט טים נמצא כבר תקופה ארוכה תחת ביקורת מתמשכת, וככל שהזמן עובר עוד ועוד שחקנים ברשת מצהירים באופן פומבי כי מדובר במצב משחק לא הוגן מצד החברה. כעת גם סטרימר הפיפ"א ScudzTV מצטרף למחאה, ופירסם לאחרונה ציוץ בטוויטר שגרם לסערה כל כך גדולה ברשת שגרם לחברת EA להגיב ישירות לשחקן המאוכזב.

השחקן תייג את חברת EA בפוסט ופנה אליהם בצורה ישירה: "אתם טוענים כי כולם יכולים להשיג את כל השחקנים שהם רוצים בלי לבזבז כסף. זו קבוצת החלומות שלי - קבוצה של 100 מיליון פיפ"א קויינס. זה אמנם "ניתן להשגה", אך אלו האופציות שלי, לפחות לפי מה שאתם טוענים:

1. שחקן במשחק עד שתרוויחו 100 מיליון מטבעות. בהנחה שמדובר בממוצע של 1500 מטבעות למשחק (ואם נחשיב גם את הפרסים השבועיים) מדובר ב-66,666 משחקים. זמן משחק פיפ"א ממוצע הוא 20 דקות, מה שאומר שמדובר ב-22,000 שעות משחק, או 916 ימי משחק רצופים 24-7."

"2. תעקבו אחר שוק ההחלפות - בהנחה שניתן להרוויח כ-10,000 קויינס דרך החלפות במשחק מדובר ב-10,000 החלפות.  בהתחשב בכך שאני מרוויח 10,000 קויינס כל 10 דקות, מדובר ב-1,650 שעות, או 69 ימים שידרשו ממני לבצע החלפות".

"3. השיגו קויינס באמצעות פיפ"א פויינטס - בהנחה שאני מקבל בממוצע 100,000 קויינס באמצעות 12,000 פיפ"א פויינטס - אני אצטרך לרכוש 1000 חבילות של 12,000 פיפ"א פויינטס. העלות השבועית עומדת על 79 פאונד, ובחישוב סופי אצטרך להשקיע 79,990 פאונד. נשמע ריאליסטי?"

אתם צריכים להבין שהאופציות שאתם משאירים לקהילה שלכם לא משאירים לכל אחד את האפשרות להשיג את היעד שהוא מעוניין בו תחת מגבלות סבירות. כל התוכן ברמה הגבוהה שאתם מציעים נמצא מאחוריי 'חומת תשלום' או זמני משחק לא הגיוניים.

העמדה שאתם תופסים אינה אתית, ואתם: 1. מאפשרים לקהילה שלכם לבלות שעות משחק רבות בפיפ"א - מה שמוביל לפגיעה בבריאות הנפש.

2. מעודדים את הקהילה לבזבז סכומים עצומים, מה שמוביל גם להדרדרות כלכלית."

"במידה והמטרה שלכם היא רווח - ברכותיי, ניצחתם, ואתם מוזמנים להמשיך לפעול כמו שאתם פועלים כעת. אך במידה ואתם מעוניינים במשחק הוגן עבור כלל השחקנים, אתם נכשלים בגדול. תתביישו לכם".

לאור הטענות הללו, חברת EA הגיבה לאתר Mirror: "בזמן שאנו מכבדים את המאמץ והיצירתיות שבה ניסו למפות את הדרך על מנת להגיע לגדולה במשחק, אנו מעוניינים לאתגר את התאוריה. לדוגמא, לא ניתן לחשב במדוייק כמה קויינס תרוויחו מההחלפות בשוק מכיוון וזה תלוי בסקיל של השחקן".

"קיימים גם היבטים אחרים במשחק שקשורים לבניית המועדון כמו אתגרים שבועיים, SBC ודראפט, גם אלו צריכים להלקח בחשבון. חשוב לזכור שפיפ"א הוא משחק המבוסס על יכולות השחקן. היכולות הללו הן מה שמשפיע על המשחקים והאתגרים בפיפ"א - שחקן יכול להצליח גם אם הקבוצה שלו מכילה שחקני ברונז, סילבר, גולד או שילוב של כל השלושה".

"אתם לא צריכים את הקלפים החזקים ביותר במשחק בשביל לנצח. בעולם האמיתי לאף מועדון כדורגל אין את 11 השחקנים הטובים בעולם בכל מיקום במגרש. בזמן שאנו מאפשרים לשבץ את 11 השחקנים הכי טובים אם יושקע מספיק זמן בתהליך, אנו לא מצפים או מכוונים לכך ששחקנים יעשו זאת".

"לטעון אחרת רק מזלזל בכל השחקנים שהשקיעו את הזמן ללמוד ולאהוב את המשחק. ללמוד מהלכים, טקטיקות, יכולת לבנות מערכים, לפרק ולבנות בכל פעם את הקבוצה מחדש - זה הקסם והכיף של המשחק עבור אותם שחקנים".

"אם הנחת היסוד כאן היא ששחקנים רוצים את השחקנים הטובים בעולם בקבוצתם כדי שיוכלו להשתפר ולהתחרות ברשת, הם יכולים לעשות זאת בפיפ"א ללא השקעה נוספת ולשחק עם ליברפול, מאנצ'סטר סיטי או פריס סן ז'רמן מתי שרק ירצו".

"כמו שאין דרך ברורה לניצחון בליגת האלופות או המונדיאל, אין דרך ברורה בשביל להיות טוב במשחקים של EA - כמו שזה צריך להיות. חשוב לשים לב שאפשרי להשיג את כל האייטמים במשחק בלי להוציא כסף, והרכישות הן אופציונליות לחלוטין".

"כל שחקן תחרותי מקצועי צריך להפגין יכולות והבנה בתוך המשחק על מנת להחשב כטוב ויעיל מספיק בשביל להתחרות ברמות הגבוהות, וזה כולל מעקב על כלכלת המשחק, ביצוע אתגרים ועדכון הקבוצה שלהם".

שחקנים וסטרימרים רבים לא בהכרח היו מרוצים מהתשובה שסיפקה חברת EA, והמתח בין החברה לקהילה ברשת ממשיך לעלות. רק בשבועיים האחרונים התמודדה החברה עם הפרשה שזכתה ברשת לכינוי EAGate - שבו נחשף כי עובד של החברה מכר לשחקנים קלפי FUT באופן ישיר בסכומים של אלפי יורו עבור קלף אייקון בודד.

בנוסף, מדינות באירופה כמו בלגיה והולנד מכניקות משחק כמו האולטימייט טים הפכו ללא חוקיות ונחשבות כהימורים לכל דבר, ואפילו אנגליה וגרמניה החלו לקדם חקיקת חוקים דומים. גם אזרחים בקליפורניה וקנדה הגישו תביעה יצוגית כנגד EA ומצב האולטימייט טים המועדדים לטענתם הימורים לא חוקיים.