איך הסופר ליג תשפיע על פיפ"א, פרו אבולושן ופוטבול מנג'ר?

ההכרזה המרעישה עשויה לטלטל את עולם הגיימינג ואת שלושת משחקי הכדורגל השנתיים

מתן בן ישי
מתן בן ישי  20.04.21 - 14:43
תחילת כתבה

אין ספק שעולם הכדורגל התערער מיסודו השבוע לאחר ההכרזה על הסופר ליג: 12 המועדונים הגדולים ביותר באירופה החליטו לעזוב את אופ"א להקים ליגה משלהם, שלא תהיה כפופה לחוקים ולפקידים של הארגון האירופי. נכון לעכשיו, גם פיפ"א וגם אופ"א הכריזו כי יילחמו בתכנית - מה שעלול לגרור סנקציות שעלולות להרוס את התכניות ואף לגרום להשעיית שחקנים ומועדונים.

והידיעה המרעישה הזו לא מטלטלת רק את עולם הספורט, אלא גם את עולם הגיימינג כאשר השחקנים שואלים את עצמם: "איך זה ישפיע על משחקי הכדורגל?". בסופו של דבר קיום הסופר ליג עלול להשפיע רבות על עניין הרשיונות והמבנה של של הז'אנר, ולא מעט שחקנים ברשת פונים את המפתחים של פיפ"א, פרו אבולושן ואפילו פוטבול מנג'ר לתשובות.

החדשות עוד טריות והעולם עוד מעכל, ולכן עוד לא שוחררה הודעה רשמית בנושא מצד EA, קונאמי או Sports Interactive שמפתחות את המשחקים, אך לסופר ליג יכולות להיות השפעות מטלטלות על שלושת כותרי הכדורגל השנתיים.

 

פיפ"א - המותג יספוג יותר נזק מאשר תועלת
מכיוון ש-EA חתומה על חוזה עם אירגון פיפ"א העולמי היא מחוייבת לפעול לפי הכללים שלו. בפיפ"א כבר הכריזו כי לא יתמכו בסופר ליג ואיימו להשעות שחקנים, כך שסביר להניח ש-EA לא תכיר בקיומה של הסופר ליג והיא איננה תופיע כלל במשחק השנה.

חשבתם שמתי ש-EA איבדה את הזכויות של יובנטוס לקונאמי עם פרו אבולושן היה כואב למותג? אז חכו, כי במידה וזה יקרה, EA תספוג נזק משמעותי: כל 12 המועדונים במשחק הם כוח משמעותי והם למעשה הקבוצות העיקריות שרוב השחקנים משחקים בהם.

מצב הקריירה יושפע והשחקנים לא יוכלו לבחור את הקבוצה האהובה עליהם, ועוד לא התחלנו לדבר בכלל על הנזק שמצב האולטימייט טים יספוג. במצב המשחק הזה השחקנים מנסים להרכיב את קבוצת החלומות שלהם על ידי פתיחת קלפי שחקנים באופן אקראי.

מדובר במצב המשחק הרווחי ביותר עבור החברה, ובמידה ו-EA תאבד את האפשרות להשתמש באותם שחקנים שהיא כל כך בונה עליהם - היא תספוג נזקים עצומים. בשנים האחרונות מצב המשחק של EA נמצא תחת ביקורת מתמדת והושווה לא אחת להימורים לא חוקיים.

מדינות רבות החלו לחקור את הנושא, ואלו שכבר חקרו את מכניקות המשחק הללו, כמו בלגיה או הולנד, כבר חוקקו חוקים שיאסרו את השימוש בהן. אז לא נותר לתהות האם זהו השלב שבו מצב האולטימייט טים יתחיל לקרוס.

פרו אבולושן - קונאמי עשויה רק להרוויח
המצב אצל חברת קונאמי שונה, מכיוון והיא לא כפופה לאף ארגון במציאות. היא אמנם מקיימת חוזים עם ליגות ומועדונים שעלולים להיות מושפעים מעצם קיומה של הסופר ליג, אך בניגוד ל-EA, היא יכולה להרשות לעצמה לנסות לבצע מהלך רכישה אקסקלוסיבי לסופר ליג - ובכך בעצם להטות את הכף לטובתה.

במידה וזה יקרה, יווצר מצב מעניין בו קבוצות ושחקנים יהיו נוכחים רק בכותר של קונאמי בזמן שהם מוחרמים אצל המתחרה הגדולה. כמובן שקונאמי יכולה לכלול את הסופר ליג תחת שמות מזוייפים ממש כמו שעשתה בעבר בשביל לעקוף את ענייני הרשיונות שהיו חסרים לה ולמשחקים שלה.

לאחר ש-EA איבדה בשנת 2018 את הרשיון של יובנטוס לטובת קונאמי, בפיפ"א 19 היא פנתה לפתרון דומה ושינתה את שם הקבוצה ל-Piemonte Calcio במשחקים. במידה וקונאמי אכן תצליח להשיג לעצמה את הרשיון של הסופר ליג אנחנו נגיע למצב הפוך מזה שהתרגלנו אליו בשנים האחרונות: פרו אבולושן הוא זה שיזכה להחזיק בכל השמות המלאים של השחקנים והקבוצות, בזמן שפיפ"א יהיה המשחק שיכיל "קבוצות בכאילו".

נוצר מצב מעניין שבו היוצרות עשויות להתהפך. תוסיפו גם את העובדה שבשנה הבאה פרו אבולושן עובר למנוע משחק חדש - מדובר בחדשות שעלולות לטלטל גם את ז'אנר הכדורגל בגיימינג, ולא רק את עולם הכדורגל במציאות.

ומה עם פוטבול מנג'ר?
המשחק של Sports Interactive מתפקד כאן על תקן שוויץ. קיום הסופר ליג לא אמור להשפיע כלל על הליגות והשחקנים, אך במידה וסנקציות וחרם יוטלו על הקבוצות והשחקנים - סביר להניח שהסימולציה במהלך המשחק תיפגע והיא זו שתושפע. יוצר המשחק מיילס ג'ייקובסון כבר טען בטוויטר כי הוא לא מתכוון להגיב בנושא בקרוב.

הודעה רשמית עוד לא שוחררה מאף אחת מהחברות, אך בהתחשב בעובדה שבעוד כחצי שנה בערך אנחנו אמורים לקבל את המשחקים השנתיים שלנו, אין ספק שהחודשים הקרובים הולכים לספק לא מעט חדשות מעניינות ומטלטלות.