הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מיקרוסופט מתכננת לרכוש את Activision Blizzard

העסקה תהפוך את ענקית התוכנה לחברת המשחקים השלישית בגודלה בעולם

ניר אימבר
ניר אימבר  18.01.22 - 16:01

מיקרוסופט הגישה את אחת ההצעות הגדולות ביותר אי פעם בתעשיית הגיימינג. החברה הודיעה על תוכניות לרכוש את Activision Blizzard תמורת 95 דולר למניה, תוך שווי של 68.7 מיליארד דולר. רק לשם השוואה. כשמיקרוסופט רכשה את בת'סדה, שווי העסקה עמד על 7.5 מיליארד דולר.

עם אקטיוויז'ן תחתיה, מיקרוסופט תהפוך לחברת המשחקים השלישית בגודלה בעולם לפי הכנסות, (אחרי Tencent וסוני), ותכניס זיכיונות כגון דיאבלו, Call of Duty, Warcraft ו-Candy Crush תחת חסות החברה, בנוסף לחברה יש כמעט 10,000 עובדים ברחבי העולם. מיקרוסופט מתכננת להוסיף את משחקי אקטיוויז'ן ל-Game Pass כחלק מהעסקה. לפי הדיווח, העסקה צפויה להיסגר בשנת הכספים של הבאה של מיקרוסופט שהיא 2023.

בהצהרה של מחלקת הפרסום של מיקרוסופט נכתב: "מיקרוסופט היום הודיעה על תוכניות לרכוש את Activision Blizzard,  החברה המובילה בפיתוח משחקים ומוציאה לאור תוכן בידור אינטראקטיבי. רכישה זו תאיץ את הצמיחה בעסקי המשחקים של מיקרוסופט במובייל, PC , בקונסולות ובענן ותספק את התחלת הבנייה ל-metaverse."

"גיימינג זו התעשייה הדינמית והמרגשת ביותר בבידור בכל הפלטפורמות כיום ותמלא תפקיד מפתח בפיתוח פלטפורמות metaverse", אמר מנכ"לי מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, בהצהרה. הביקוש למשחקי וידאו עלה במהלך המגיפה, כאשר צרכנים תקועים בבית משחקים יותר משחקים כדי לבדר את עצמם וההכנסות של ענקיות הגיימינג הן בהתאם.

העסקה, שהוכרזה ביום שלישי, מגיעה כאשר אקטיוויז'ן עדיין מנסה ולא בהצלחה, להתאושש מהשערורייה שבה החברה הואשמה בכך שהיא מאפשרת "לתרבות הטרדות" לשגשג, שהביאה לכאורה לכך שעובדות היו נתונות ללא הרף להטרדה מינית.  בנוסף לכך, לפי דיווחים אחרונים שיצאו בשבוע אחרון, אקטוויז'ן פיטרה או "דחפה" לפיטורין יותר מ-40 עובדים בגין התנהגות בלתי הולמת מאז יולי האחרון.

ואם כבר מציינים סיפורים מן שצצו לאחרונה. רק לפני מספר חודשים המנהל הראשי של מחלקת הגיימינג והאקס בוקס במיקרוסופט, פיל ספנסר אמר שהוא מתכוון "להעריך מחדש" את מערכת היחסים של מיקרוסופט עם אקטיוויז'ן לאחר חודשים של האשמות של תקיפה מינית והטרדה במקום העבודה, והוסיף כי הוא "מוטרד עמוקות מהאירועים והפעולות הנוראיות בחברה". 

עוד הודעה פחות משמחת שכנראה תעצבן את הקוראים היא כוונת מיקרוסופט להשאיר את מנכ"ל אקטיוויז'ן בובי קוטיק באותו התפקיד, לאחר שנחשף כי קוטיק ידע על ההתנהלות המזעזעת שהתרחשה בחברה. קוטיק יענה ישירות לפיל ספנסר.

כמו שנאמר העסקה יצאה לאור רק היום כך שפרטים עסיסיים עוד יגיעו בהמשך וכנראה בהקדם ואיתם גם השאלות הדחופות. האם מהלך כזה הוא טוב לתעשייה?, לסוני הוא כנראה לא בהכרח טוב אם מסתכלים על הרכישה הקודמת של מיקרוסופט, חברת בת'סדה, והמשחקים שלא יגיעו לפלייסטיישן בשנים הקרובות.

עוד שאלה מעניינת וכנראה גם יותר רלוונטית היא, מה תעשה ענקית הטכנולוגיה אם הבלגן בו אקטוויז'ן נמצאת?, האם מיקרוסופט "תערוף ראשים" ותנקה את החברה מכל הכתמים שנוצרו במהלך השנה הקרובה?. מה שבטוח, שנת 2022 לגיימינג נפתחה במפץ ענק שאף אחד לא ציפה.