אזהרת מסע: חמשת יעדי הכדורגל המסוכנים בעולם

כמה רחוק תלכו אחרי הקבוצה שלכם, והאם תלוו אותה בשטחי האויב המסוכנים ביותר? איפה כדאי לחשוב פעמיים לפני שיושבים ביציע האורחת - האולטראס הקיצוניים בעולם

גיל לוין
גיל לוין  06.11.17 - 13:08
תחילת כתבה

קיימות הרבה דרכים להגדיר עד כמה אוהדים נאמנים אתם, אחת מהן תהיה התשובה לשאלה - כמה רחוק תלכו אחרי הקבוצה שלכם והאם תלוו אותה גם בשטחי האויב המסוכנים ביותר? יש מקומות בהם הכדורגל הוא הרבה יותר מבידור, ערים בהן הקבוצות הן סמל לשכונות הקשות ביותר ויריבויות בין מועדונים שהן מלחמות של שנים -על דת, אידיאולוגיה, פוליטיקה, מעמדות חברתיים ולפעמים גם על כבוד. אספנו לכם את חמשת יעדי הכדורגל המסוכנים בעולם, הערים בהן האולטראס האלימים והקיצוניים ביותר. בחרו היטב את היציע בו תרצו לשבת - אזהרת מסע.

ארגנטינה, בואנוס איירס

הכדורגל בארגנטינה ובבואנוס איירס בפרט נשלט לרוב על ידי כנופיות ואירגוני פשע המטילים אימה וטרור על היציעים והמועדון בכלל. האולטראס הקיצוניים הללו, המכונים גם "בארה-בראבס", מכניסים בדרך קבע נשקים כמו אקדחים, סכינים ורימונים, כשהמשטרה המקומית מפחדת להתערב. מהומות אלימות באצטדיונים בארגנטינה הפכו לדבר שבשגרה, אך הדרבי הגדול של בואנוס איירס בין בוקה ג'וניורס וריבר פלייט, הנקרא גם הסופר קלאסיקו, הוא כבר סיפור אחר. היריבות החריפה בין השתיים גוררת בכל מפגש קרבות אלימים קשים ביותר, ובין המקרים הקיצוניים ביותר נרשמו אמבושים אכזריים בהם אוהדים הוכו למוות או נורו.

ברזיל, ריו דה ז'נירו

אלימות היא דבר שכיח ביציעי הכדורגל הברזילאי, ולעיתים, מקרי האלימות כל כך קשים שהמשחק נאלץ להיעצר מאחר ונדרש להנחית מסוק במגרש ולפנות את הפצועים. ביולי האחרון, נגמר הדרבי של ריו באסון, לאחר שגברה פלמנגו 0:1 על ואסקו - אוהדי המפסידה פרצו למגרש והשליכו אבוקות ופצצות תאורה, ובעימות עם השוטרים נורו שלושה אוהדים ואחד מהם נהרג. תקרית קשה אחרת נרשמה ב-2013, בליגה המקומית, אז משחק בין אתלטיקו פארננסה לואסקו נגמר בקטטה המונית וקטלנית בה חלקי אצטדיון נעקרו והפכו לכלי נשק. עשרות אוהדים נפצעו קשה ופונו במסוק, והמשחק, התחיל שוב לאחר כשעה.

רוצים לראות את מסי בברנבאו? לחבילות לקלאסיקו במדריד לחצו כאן

טורקיה, אינסטנבול

"ברוכים הבאים לגיהנום" כך היו מברכים אוהדי גלאטסראיי את כל היריבות המגיעות לאצטדיון עד המעבר לטלקום ארנה בשנת 2011. גלאטסראיי נחשבת לאחד הבתים המפחידים ביותר לקבוצות זרות, ובצדק, אוהדי הקבוצה מחזיקים ברזומה פלילי מפואר, כשאחת התקריות הקשות ביותר נרשמה בחצי גמר הליגה האירופית בשנת 2000, אז תקפו את אוהדי לידס יונייטד כנופיית אוהדים טורקית בכיסאות ושולחנות, באותו הערב שני אוהדים אנגלים נדקרו למוות. ואם זה לא מספיק, המתיחות בין הטורקים לאנגלים המשיכה גם במפגש עם ארסנל שנערך בקופנהגן, אז נדקרו ארבעה ו-15 נפצעו קשה.

רומא, איטליה

לא סוד שלאיטלקים דם חם. לאורך כל ההיסטוריה היוותה רומא מוקד לעימותים אלימים, ונראה שבעידן של היום - האלימות הפוליטית רק הוחלפה בזו של הכדורגל. הזמן המסוכן ביותר להגיע כאוהד כדורגל לבירה האיטלקית יהיה לקראת הדרבי הלוהט בין רומא ללאציו, שתי הקבוצות נחשבות לאלימות במיוחד לאוהדי קבוצות זרות ואחת כלפי השנייה בפרט. היריבות ארוכת השנים בין השתיים גררה לא מעט תקריות אלימות קשות, אחת זכורה במיוחד התרחשה ב-2013, אז עימות בין אוהדי לאציו ורומא הגיע לידי שישה אוהדים שנדקרו ואמבולנס שהותקף בזיקוקים, אבנים ומקלות.

פולין, קרקוב

הדרבי בין ויסלה קרקוב לקרקוביה נחשב לאחד המסוכנים בעולם. היריבות הדרמטית בין שתי הקבוצות גלשה לקווי אידיאולוגיה ואנטישמיות קשה והובילה לא פעם לשפיכת דמים. אוהדי ויסלה מגדירים עצמם כקבוצה לאומנית אנטישמית, בעוד האולטראס של קרקוביה לקחו על עצמם את הזהות היהודית ואף קוראים לעצמם "Jude Gang" (בדומה לאייאקס וטוטנהאם). השנאה בין השתיים כל כך קשה שלבישת הצבע הלא נכון, באזור הלא נכון של העיר עלול להוביל לתוצאות קטלניות. בשנים שבין 2004-2006 שמונה אוהדים איבדו את חייהם על רקע העימות, וב-2007 אוהדי ויסלה אף רצחו אוהד קבוצה קטנה המזוהה עם קראקוביה.