הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אויב מבית: זלאטן נגד נבחרת שבדיה

בעוד הוא שובר את מחסום הגיל, קורע רשתות במילאן וממצב עצמו כדמות מיתית, זלאטן איברהימוביץ' מפרק את מולדתו שבדיה מבפנים. על הסכסוך שחצה את גבולות הספורט

רם חיים
רם חיים  14.11.20 - 11:54
תחילת כתבה

יש תחושה שמכונת זמן לקחה אותנו 10 שנים אחורה, כשאנחנו מקבלים קרב על מלכות שערים בליגה בכירה באירופה בין כריסטיאנו רונאלדו לזלאטן איברהימוביץ׳. עם 8 שערים, לכוכב מילאן יש יתרון של שני שערים על הכוכב של יובנטוס, ובקצב הזה, איברה עוד יגדיל את הפער.

אחרי שהמדענים יפצחו את הקורונה, המחקר הבא שלהם צריך להיות על זלאטן. בן 39, שבמחזורים האחרונים בליגה האיטלקית הספיק להבקיע שער ניצחון במספרת וכעבור שבוע להמריא שוב, הפעם לשער שוויון דרמטי בנגיחה בתוך תוספת הזמן. וכן, הוא גם היה חיובי לנגיף במשך שבועיים.

קרוב לעשור חלף מאז האליפות האחרונה של מילאן, שגם לה היה שותף איברה, ובחלוף הזמן הזה, לשחקני ההגנה באיטליה עדיין אין תשובות בשבילו. אם יש משהו ששם בצל את היכולת שלו על הדשא, זו היכולת שהוא מפגין בכל פעם שמפעילים מיקרופון בשבילו. אפשר להניח שהשבדי הוא קונצנזוס עולמי, אבל זה לא המצב.

דווקא במולדתו של זלאטן הוא נחשב לסמל למחלוקת שהתעצמה בשנה האחרונה. אחרי ההדחה בשלב הבתים ביורו 2016, איברהימוביץ׳ סיים את הפרק שלו בנבחרת שבדיה כמלך שעריה בכל הזמנים עם 62 שערים ב-116 הופעות. הוא צפה מהצד בנבחרת עוברת בהצלחה את חילוף הדור, עם העפלות למונדיאל 2018 וליורו הקרוב, בתקווה שיערך. אבל יש משהו שמפריע לזלאטן.

יאנה אנדרסון, המאמן בן ה-58 של נבחרת שבדיה, שמר עליה בחיים גם ללא הכוכב הגדול בתולדות הכדורגל במולדתו. זלאטן בוחר להסתכל על זה אחרת. באוקטובר 2019 החל סכסוך בין הצדדים כשאיברה טען שאנדרסון מפלה לרעה שחקנים שהם בני מהגרים. הסקורר של מילאן הוא בן לאב בוסני ואם קרואטית.

גם אם זלאטן לא נמצא סביבו פיזית, אנדרסון מרגיש בנוכחותו בכל רגע מאז שמונה למאמן הנבחרת לפני 4 שנים. בנובמבר 2017, אחרי ההעפלה למונדיאל על חשבון איטליה, אחת השאלות הראשונות שנשאל אנדרסון הייתה אם יזמן את איברהימוביץ׳ וענה: "זה מדהים. הוא הפסיק לשחק בנבחרת לפני שנה וחצי ואתם עדיין שואלים עליו. תנו כבוד לשחקנים שהיו על הדשא״. אולי זלאטן פירש זאת כחוסר כבוד, כי מאז פתח בקמפיין נגד אנדרסון.

״זלאטן תמיד גרם לקרע בעם השבדי״, סיפר לערוץ הספורט העיתונאי השבדי, יוהאן פלינק (״Sportbladet״), ״כולם בשבדיה מתפעלים מהיכולת שהוא מפגין במילאן, אבל לדעתי הוא יוצא מפסיד מהעימות עם אנדרסון. אם בעבר המאמן התעצבן והתעצב ממה שזלאטן אמר, היום הוא מעדיף להתעלם ואפילו לא מזכיר אותו במסיבות העיתונאים״.

שיא נוסף בעימות הגיע לפני חודשיים. דיאן קולוסבסקי, הקשר החדש של יובנטוס, הוא הכישרון השבדי הבולט כיום עם שני שערים ובישול מאז המעבר מפארמה תמורת 40 מיליון אירו. בן ה-20 הוא בן למהגרים מצפון מקדוניה ובמשחק נגד צרפת לפני חודשיים, עלה כמחליף ל-20 דקות בלבד. ״איזו בדיחה. הנה הוכחה נוספת לטענות שלי״, כתב זלאטן בטוויטר והוסיף: ״הכדורגל השבדי נחנק על ידי אנשים לא מוכשרים שנמצאים בתפקידי מפתח״.

אנדרסון העדיף להתעלם מההאשמות בגזענות, בעוד זלאטן החליט להעמיק את השסע. ב-2 בנובמבר, החלוץ העלה לאינסטגרם תמונה שלו לבוש במדי הנבחרת וכתב: ״הרבה זמן לא התראינו״. כששאלו את המאמן הלאומי על כך, הוא ענה: ״מבחינתי הפרק שלו הסתיים״. זה לא מנע מהתקשורת האיטלקית לבקש את תגובתו של איברה, שהשיב בצורה טיפוסית: ״אני לא חוזר לנבחרת. סתם עשיתי את זה כדי לעצבן את השבדים״.

היכולת העל טבעית של זלאטן בוודאי תביא איתה רצון לראות אותו נכלל בסגל שבדיה ליורו. גם אם יהיה לחץ כזה, כנראה שאנשי הנבחרת השבדית יעמדו בו היטב, כי האדמה חרוכה מדי. על מאות מיליונים שיידהמו ממנו בכל פעם מחדש, יהיו רבבות שבדים שיישארו מאוכזבים מהתנהלותו. ההתלהבות מאיברה תישאר בגבולות מילאן, בתקווה שבכל מה שקשור לכדורגל, נוכל להמשיך וליהנות ממנו לאורך זמן.