הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זו מכבי חיפה: המסר שצריך לעבור מברק בכר

לא לפחד כמו בגרמניה, להעז כמו בפראג. הטור של קניאס

ניסן קניאס
ניסן קניאס  25.11.21 - 13:54

תגיות: מכבי חיפה

אחרי פגרה ארוכה של שלושה שבועות בשל משחקי נבחרת ישראל ושזרוע הדשא (רק בישראל) חוזרת מכבי חיפה למשחק סופר קשה מול אוניון ברלין במסגרת הקונפרס ליג.

אוניון מצמרת הבונדסליגה לעומת מכבי חיפה וברק בכר, שמתמודדים עם פציעות לא פשוטות עוד מטרום העונה.

אחרי תקופה ארוכה, לראשונה יעמוד לרשותו של ברק בכר סגל כמעט מלא, למעט נטע לביא, ראיין סטריין ומחמוד ג'אבר, שצפוי לחזור מול הפועל ת"א.

העומק הזה הוא מאוד משמעותי, שכן המשחק הזה הוא על כל הקופה. ניצחון של חיפה מסיים את הקמפיין של הגרמנים ומשאיר את האלופה ״בחיים״ במשחק שסוגר את הבית בהולנד מול פיינורד. ההולנדים צפויים להעפיל מהמקום הראשון כבר במשחק הקרוב (אם ינצחו את סלביה פראג).
 
אז איך מנצחים משחק כזה? ברק בכר הוכיח לאורך השנים כמאמן די מנוסה ומצליח בזירה האירופאית. בסוג משחקים כאלה מול יריבות עדיפות, בכר מנסה לצמצם את פערי האיכות בעזרת טקטיקה וגורם ההפתעה, אבל דווקא במשחק בגרמניה, מכבי חיפה התבטלה ושיחקה נגד ה-DNA של המועדון.

לא כדורגל התקפי, אלא "בונקר". קבוצה שמפחדת, מכווצת לשערה, ולכן קיבלה סטירת לחי מצלצלת בדמות ניצחון מוחץ של אוניון.

לקראת המשחק החשוב הערב, צריך לזכור שלמכבי חיפה אין כלים להתגונן 90 דקות, היא לא בנויה לזה - לא באופי ולא באיכות הסגל. 
 
כשיש לך שחקנים כמו אצילי, שרי, חזיזה ודין דוד, אי אפשר לשחק הגנתי, וגם לא צריך. בצמד המשחקים מול פראג מכבי חיפה שיחקה נהדר והייתה שווה יותר משלוש הנקודות שהשיגה.

מול ברלין באצטדיון סמי עופר, מכבי חיפה צריכה לעלות בסגנון התקפי, אך לא מופקר. לברלין צמד חלוצים פיזי ואתלטי, שזה בדיוק הסגנון שהכדורגל הישראלי מתקשה להתמודד איתו.

בהיבט הפיזי והאתלטי יהיה קשה לפלאניץ' ושון גולדברג להתמודד עם חלוצי ברלין, במיוחד במאבקי האוויר ובמצבים הנייחים, לכן אני מעריך שברק בכר יעלה עם שלושה בלמים כדי לייצר יתרון. מי שיכול להיכנס לתוך השלישייה הזו הוא רמי גרשון שיש לו איכות במשחק הראש ובמאבקי האוויר והיה מצוין במשחק החוץ בפראג. במקרה כזה הוא יכול לפתוח לצידם של עפרי ארד ובוגדן פלאניץ', כששון גולדברג יכול להיות מוסט לעמדת המגן השמאלי. גם בהתקפה מרתק יהיה לראות מי יפתח מלבד אצילי.

המשחק מול ברלין יקבע אם מכבי חיפה תמשיך לשחק באירופה או שתתמקד רק במשחקי ליגת העל ובשמירה על תואר האליפות בישראל. לא משנה איך זה יסתיים, אני בטוח שהקמפיין הנוכחי הוסיף המון למכבי חיפה. מעבר לפן הכלכלי החשוב שלעצמו, נקודות הדירוג שהקבוצה השיגה בקמפיין הזה חשובות לעונה הבאה. גם ברמת הניהול אני בטוח שמכבי חיפה בעונה הבאה תבנה סגל עמוק יותר, שיתמודד טוב יותר עם מפעל אירופאי, אולי בכיר יותר.

הכותב הינו חבר פאנל ברדיו חיפה