הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עוד נכתבת: המורשת שמשאיר ערן זהבי בפ.ס.וו איינדהובן

אחרי שקיווה שתמונתו תתנוסס לצד רונאלדו, רומאריו ו-ואן ניסטלרוי ורגע לפני סוף דרכו, איזו חותמת משאיר החלוץ במועדון הענק ההולנדי? הנתונים בפנים, רגע לפני רבע גמר הקונפרנס ליג

רועי ויינברג
רועי ויינברג  07.04.22 - 18:10

לפעמים אדם שואל את עצמו מה הוא משאיר מאחוריו. בין אם מדובר בהישגים פיזיים, בקשרים עם אנשים או באוסף של סיפורים טובים, כל אחד רוצה להשאיר סוג של מורשת במקום שהיה חלק מרכזי מחייו. זה צורך אנושי בסיסי, והוא קיים גם בעולם הספורט.

לברון ג'יימס היה אחד הראשונים שהכניסו את שיח המורשת לתוך הספורט. ספייס ג'אם השני, סרט ההמשך בכיכובו של פורוורד הלייקרס, אף נקרא "מורשת חדשה". הוא לא היחיד כמובן: מליאו מסי בברצלונה, דרך טום בריידי ועד סימון ביילס, כל ספורטאי וספורטאית גדולים השאירו משהו אחריהם לאורך הדרך.

ערן זהבי צפוי לעזוב את פ.ס.וו איינדהובן בסיום העונה, אחרי שנתיים בהולנד. במסיבת העיתונאים בה הוצג הוא התייחס לפינות השונות של רומאריו, רונאלדו הברזילאי ורוד ואן ניסטלרוי באצטדיון ואמר שישמח לאחת משלו יום אחד. בעוד זהבי לא הגיע למספרים או להישגים דומים לאלו של שלושתם בפ.ס.וו, זו הזדמנות מעניינת לדבר על המורשת של הישראלי בהולנד, על מה שעבר עד עכשיו ומה שהוא עוד יכול לעשות.

ואן ניסטלרוי, רומאריו ורונאלדו היו החלוצים הטובים ביותר בעולם בשלב מסוים והגיעו לגבהים מדהימים אחרי פ.ס.וו. זהבי בן ה-34 לא יגיע לשם. חלק מההוקרה באצטדיון מבוססת על הרצון להתגאות בקריירות המצליחות של השחקנים שיצאו מהקבוצה. מחכים לזהבי רגעי שיא, אבל קשה מאוד לדמיין אותו הופך לחלוץ בסדר הגודל שלהם בשלב מאוחר בקריירה. בכל זאת, יש לו הזדמנות לקבוע מורשת מעניינת משלו.

ימי השיא של פ.ס.וו איינדהובן בפרט ואולי כל קבוצות הכדורגל ההולנדיות שייכים לעבר. רומאריו הגיע לקבוצה שזכתה בליגת האלופות (בגלגולה הישן כגביע אירופה לאלופות) ב-1987/88 והגיע איתה פעמיים לרבע הגמר של המפעל. רונאלדו, שהגיע ב-1994 סיפק מספרים מרשימים והעפיל לרבע גמר גביע אופ"א, אך זכה רק בתואר אחד - הגביע ההולנדי. ואן ניסטלרוי הוביל את הקבוצה לשלוש הופעות רצופות בליגת האלופות ושתי אליפויות הולנד.

פ.ס.וו. הנוכחית לא שם. הם לא עלו לליגת האלופות מאז 2018/19 ואיבדו את ההגמוניה שהייתה להם בהולנד לטובת אייאקס. הקבוצה זכתה באליפות אחת מאז 2016/17 והלכה צעד אחורה גם ברמה האירופאית, אם לא למעלה מכך. הם הגיעו לחצי גמר ליגת האלופות ב-2004/05, היום זה מרגיש כמו מדע בדיוני.

ההפרש בין פ.ס.וו של היום ושל העבר מתבטא גם ביעילות של החלוצים עצמם. בעוד רומאריו, ואן ניסטלרוי ורונאלדו היו מעורבים בשער פעם ב-80 דקות או פחות מכך, זהבי מעורב בשער כל 105 דקות על המגרש. רומאריו כבש 128 שערים ובישל 24 נוספים ב-148 משחקים, בעוד רונאלדו הבקיע 54 ובישל 7 נוספים ב-57 הופעות. ואן ניסטלרוי הבקיע 77 ובישל 20 ב-97 הופעות, זהבי כבש 33 ובישל 15 לפי Transfermarkt.

הנתון המעודד מבחינתו ומבחינת איינדהובן לפני רגעי ההכרעה בקונפרנס ליג נמצא באירופה. ב-20 משחקים, כולל מוקדמות בשלושת המפעלים השונים, זהבי עם 13 שערים ו-4 בישולים כאשר הוא מעורב בשער כל 88 דקות. לשם השוואה, רומאריו היה מעורב בשער כל 101 דקות באירופה (15 שערים ובישול ב-16 הופעות), רונאלדו היה מעורב ב-11 שערים בשבעת המשחקים בהם שיחק באירופה במדי פ.ס.וו ואילו ואן ניסטלרוי היה מעורב ב-11 שערים ב-15 משחקים.

התחרות של כל אחד מהם הייתה קשה יותר באופן משמעותי, אבל זה חלק גדול מהסיפור כאן. פ.ס.וו צריכה מישהו שיוביל אותה במפעלים החשובים באמת מבחינתה, ולפחות באירופה (מול תחרות חלשה יותר מזאת שהייתה לשלושת חלוצי הענק האחרים של המועדון) הוא עושה את זה בגדול.

לזהבי עוד יש הזדמנות להיכנס להיסטוריה של איינדהובן עד לסיום העונה, גם אם יעזוב. עד לחודש האחרון המשפט הזה נראה כמו מדע בדיוני. החודשים הראשונים של זהבי בהולנד היו מלאי פציעות וכללו שתי פריצות טראומטיות לביתו של השחקן. בנוסף לכל אלו, הקבוצה לא הצליחה במיוחד.

דברים נראו אחרת לאחרונה. זהבי רשם לאחרונה רצף בו הבקיע בכל אחד מששת משחקיו, כמות זהה ל-30 המשחקים שקדמו להם. שיתוף הפעולה בהתקפה מרגיש טבעי יותר לכל הצדדים. זהבי בועט פחות לשער בהשוואה לעונה הקודמת, 2.6 בעיטות לעומת 3.6 לפי InStat, מכדרר פחות ומבשל יותר נכון לכתיבת שורות אלה. 11  הבישולים שיש לו העונה הם הכמות הגבוהה ביותר מאז 2017/18.

השינוי הזה בשיטת המשחק מוביל גם להצלחות, ואיינדהובן יכולה לסיים את העונה עם טרבל. הם במרחק 4  נקודות מאייאקס הראשונה, אך אינם תלויים בעצמם בהתחשב בזה שאין מפגשים ישירים בין הקבוצות בליגה. הם יפגשו את האדומים-לבנים מאמסטרדם בגמר הגביע וישחקו נגד לסטר סיטי ברבע גמר הקונפרנס ליג.

התמודדות עם קשיים עצומים כספורטאי (פציעות) וכאדם (פריצות לביתו) שיכולה להסתיים בכך שהוא מוביל קבוצה לעבר הגביע ההולנדי ותואר אירופי, יכולים להגדיר את המורשת שלו. רבים היו עוזבים את פ.ס.וו. בינואר, אבל זהבי נשאר אחרי שפרצו לו לבית בפעם השנייה, בדיוק בזמן שהוא התמודד עם פציעה בברך.

רומאריו, רונאלדו או ואן ניסטלרוי הוא כבר לא יהיה. הוא כן יכול להיות מי שהוביל את איינדהובן לתואר אירופי ראשון מאז 1988 ולעונה המוצלחת ביותר שלה מזה שנים, מה שיעניק לו מקום בזיכרון אוהדי פ.ס.וו. אי אפשר לסכם את העונה לפני שהיא נגמרה, מה שמשאיר אותנו עם הזדמנות לפרק מפואר נוסף בקריירה של ערן זהבי. כמו שראינו אינספור פעמים, לרוב הוא מנצל הזדמנויות.