הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"עוד לפני הגמר ידענו שארטיום שווה מדליה"

העבודה עם וייסברג, האימונים בשבוע הקריטי ועתיד הענף

שירי אלג'ם, שליחת ערוץ הספורט לטוקיו
שירי אלג'ם, שליחת ערוץ הספורט לטוקיו  02.08.21 - 08:53

"הכי מגיע להם בעולם". זה היה המשפט שחזר שוב שוב אצל אנשי איגוד ההתעמלות אחרי הזכייה ההיסטורית במדליית הזהב של ארטיום דולגופיאט בתרגיל הקרקע במשחקים האולימפיים בטוקיו.

וב"הם", הכוונה לדולגופיאט ומאמנו סרגיי וייסבורג, המאמן הלאומי ומאמן במכבי תל אביב. הוא זה שהוביל את אלכס שטילוב לשני גמרים אולימפיים, שתי מדליות ארד באליפויות העולם ועוד שבע מדליות באליפויות אירופה, והוא זה שלקח את דולגופיאט מהרגע הראשון שעלה לשראל אי שם ב-2009 ועד לרגע ההיסטורי בטוקיו.

"כשארטיום הגיע אלינו הוא היה ממש ילד", נזכרת ורד עצמון, יו"ר מחלקת התעמלות במכבי ת"א. "הוא היה מאוד ביישן, לא דיבר עברית. למעשה, את כל העברית שלו הוא למד מהאולם כי הוא הרי חי באולם. הפוטנציאל האדיר שלו זוהה כבר מההתחלה. הוא לא היה שרירי או חזק במיוחד אבל את הכישרון ישר ראו. אני זוכרת שסרגיי אמר לי ביום הראשון 'מגיע מישהו תותח'".

מאז הם כבר עובדים יחד 12 שנים. "ארטיום הוא אחד המופנמים והצנועים. סרגיי מקצוען אמיתי, בדרך שלו לא מוותר על כלום, אבל עושה הכל בנועם. הם הכי סגפנים ופשוט באים לעבוד", אמרו אנשי איגוד ההתעמלות. אגב, צריך לציין גם את אנדריי גריבנוב, המאמן האחרון שאימן את דולגופיאט באוקראינה, שמענו אותו גם היום בתור עוזרו של וייסבורג בנבחרת.

"עוד לפני הגמר ידענו שארטיום שווה מדליה בכל תחרות. יש לו את הרמה מהטובות בעולם. ידענו שאם הוא יעשה את התרגיל שלו טוב, כמו שהוא יודע, הוא יהיה על הפודיום", הבהירו גורמים באיגוד.

מעבר לשלל ההישגים שדולגופיאט השיג עוד לפני טוקיו (כמו למשל פעמיים סגן אלוף העולם בקרקע או אלוף אירופה), מקורבים למתעמל הישראלי העידו כי באימונים בשבוע האחרון דולגופיאט הפגין כושר נהדר וכבר הבינו שאם הוא יציג את היכולות הללו ברגע האמת הוא יעלה על הפודיום.

"ראינו באימונים שהוא הגיע טוב וחד ואז הבנו שבגמר זו תהיה מלחמה מנטאלית. מי שיהיה יותר חזק הוא זה שיקח", אמר המאמן סרגיי וייסברג. "אי אפשר ללמד להיות חזק מנטאלית, או שיש לך את זה או שאין לך ולארטיום יש את זה. העבודה הכי חשובה היא באימונים, כשאתה עושה את הדברים מדוייק זה נותן לך ביטחון וזה מה שהיה אצל ארטיום".

אז דולגופיאט עשה היסטוריה, הוכתר לאלוף אולימפי והעניק מדליה ישראלית אולימפית ראשונה בענף. כעת, מקווים באיגוד כי המדליה ההיסטורית הזו תגרום גם לתנופה בענף. נכון להיום רשומים כ-150 מתעמלים בהתעמלות מכשירים מגיל שש בכל הארץ. "הענף הזה גוסס. עכשיו נקווה שהילדים שראו את ארטיום מגשים חלום ינהרו אחריו לאולמות ההתעמלות", אמרו באיגוד.