הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לא מה שחשבתם: היורו, גרסת הקורונה

המארחות, מספר הצופים שייכנסו, ההכנות בצל הווירוס, מה עושים עם הכרטיסים ומה יקרה אם תהיה התפרצות קורונה באחת הנבחרות? 30 ימים לטורניר, שאלות ותשובות

דני פורת
דני פורת  11.05.21 - 19:44

תגיות: יורו 2020

בעוד חודש זה סוף סוף קורה. אחרי עיכוב של שנה, יורו 2020 יצא לדרך באצטדיון האולימפיקו ברומא ב-11 ליוני וימשך חודש ימים עד לגמר הגדול בוומבלי ב-11 ליולי. מאחר שאירופה עדיין חיה תחת מגבלות הקורונה, יש לו מעט סימני שאלה לגבי קהל האוהדים ומחזיקי כרטיסים, גם מישראל כמובן, המתכננים להעביר את הימים החמים של הקיץ בטורניר הגדול. ננסה לעשות סדר בדברים.

איפה יתקיים הטורניר?
אופ"א הודיעה בחודש שעבר כי בילבאו ודבלין נפסלו משום שלא עמדו בתנאי הבטחת הכנסת אוהדים למגרשים והוסיפה את סביליה לרשימת המארחות. העיר הספרדית תהיה ה-11 שתארח משחקים בקיץ, יחד עם לונדון, גלזגו, רומא, מינכן, בוקרשט, בודפשט, אמסטרדם, קופנהגן, באקו וסנט פטרסבורג. לונדון קיבלה אירוח של שלושה משחקים בבתים, שניים בשמינית הגמר וכמובן את חצאי הגמר והגמר בוומבלי. סנט פטרסבורג תארח שישה משחקים בבתים (בבית של רוסיה ומשחקים בבית הספרדי של סלובקיה, שבדיה ופולין). כל יתר הערים נותרו על אירוח של ארבעה משחקים - שלושה בבתים ואחד בשמינית או ברבע הגמר.

כמה קהל יהיה ביורו?
אחרי לא מעט דיונים קדחתניים, אופ"א הציעה פשרה כך שהמשחקים יערכו עם לפחות 20 אחוז תפוסה באצטדיונים. בבאקו וסנט פטרסבורג (מארחות משחק אחד גם ברבע הגמר) יהיו כ-50 אחוז תפוסה (כלומר כ-30 אלף איש), בעוד בלונדון יהיו בשלב הראשון 25% תפוסה, אך במשחקי חצי הגמר והגמר ככול הנראה בין 50% ל-66%, בהתאם למצב התחלואה ותשובה על כך תינתן בתחילת יוני. במינכן צפויים להכנס רק כ-20 אחוז מהתכולה לאליאנץ ארנה, כאשר בגלזגו, אמסטרדם, סביליה, בוקרשט, רומא וקופנהגן בין 25% ל-33%. בודפשט היא היחידה שמבטיחה כי כל ארבעת המשחקים שלה יתקיימו לעיני אצטדיון מלא.

האם אפשר בכלל לטוס לאירופה?
זו שאלת המפתח. ישראל נמצאת במו"מ עם מדינות אירופה על החזרת הטיסות לצורכי תיירות לאחר שהאיחוד האירופי כבר המליץ לחברות בה להכניס את ישראל לרשימה של המדינות הירוקות, כך שמחוסנים ומחלימים יהיו פטורים מבידוד בנחיתתם. זו תהיה החלטה של כל מדינה בפני עצמה, כאשר אנגליה כבר הודיעה כי ישראל בין המדינות הירוקות וכי במהלך השבוע הבא, צפויות להתחדש הטיסות בין המדינות. יש כבר ערים מארחות שהצהירו כי הן יכניסו אוהדים בעלי כרטיסים עם בדיקת קורונה שלילית, כמו בוקרשט ובודפשט, וגם סנט פטרסבורג אמורה לפרסם הנחיה דומה. בשל מצב התחלואה לא ברור עדיין אם יהיה ניתן להכנס לאמסטרדם, מינכן או קופנהגן למשל ללא בידוד, ובעלי כרטיסים יצטרכו להמתין עוד קצת זמן עד שיתבהר המצב.

האם הכרטיס שרכשתי ליורו בתוקף?
כאן נכנס למשוואה אלמנט נוסף. מאחר שלא כל האצטדיונים יהיו בתפוסה מלאה בשל הקורונה ואופ"א מכרה כ-90 אחוז מהכרטיסים מהראש (עוד לפני המגפה), הרי שהמארגנים מתכננים לבצע הגרלה בין בעלי הכרטיסים. לכן, אם רכשתם כרטיס, כלל לא בטוח שהוא מובטח לכם ויש לעקוב אחרי אתר הכרטיסים הרשמי של היורו. במידה ורכשתם כרטיס והוא הוחזר אוטומטית לאופ"א, הרי שאתם אמורים לקבל החזר כספי מלא עליו. אם יש בידיכם כרטיס ואתם רוצים להחזיר אותו לאופ"א, משום שאתם לא בטוחים אם תוכלו להגיע למדינת היעד, הרי שכבר איחרתם את הרכבת. המועד האחרון להחזרת כרטיסים לאופ"א פג בסוף החודש שעבר.

כיצד הנבחרות נערכות לטורניר בעת קורונה?
יש לציין כי אין חובת חיסון לשחקנים וכל נבחרת מחליטה בעצמה על בריאות הסגל. נבחרת איטליה היא היחידה עד כה שהכריזה כי החלה לחסן את שחקניה, שיגיעו לטורניר אחרי שתי מנות חיסון. בכל מקרה, אופ"א כבר החליטה על הגדלת הסגלים מ-23 ל-26 שחקנים בעקבות מגפת הקורונה. כמו כן, יתאפשרו 5 חילופים לכל נבחרת בכל משחק על מנת להקל על העומס בעקבות העונה הארוכה והצפופה. הסגלים של הנבחרות יתפרסמו במהלך החודש והדד ליין האחרון הוא באחד ביוני. כל נבחרת רשאית להחליף שחקן שחלה בקורונה או שנפצע עד ל-48 שעות לפני המשחק הראשון.

מה קורה במצב של התפרצות קורונה בנבחרת במהלך היורו?
בתרחיש כזה, המשחק יתקיים כסדרו כל עוד יכולה הנבחרת להעמיד מינימום של 13 שחקנים (כולל שוער אחד) שליליים לנגיף. במקרה שיותר ממחצית הסגל חיובי לנגיף - ניתן יהיה לזמן שחקנים נוספים (על חשבון המבודדים). במקרה שלא ניתן לקיים את המשחק הוא עשוי לזוז ב-48 שעות מהמועד המקורי שלו ולאצטדיון אחר. במקרה שלא ניתן בכלל לקיים את המשחק, הנבחרת שתהיה אחראית לכך, תפסיד 3:0 טכנית.