הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מבחן באזרחות: המעבר המסעיר של לאפורט

לאיימריק לאפורט היו את כל הסיבות שבעולם להיות בלם מוביל בנבחרת צרפת, אך דשאן בקושי ספר אותו, והפציעות לא תרמו לכך. ואז הגיע הטלפון של לואיס אנריקה, הבלם של סיטי הוציא דרכון חדש וייצג את ספרד ביורו. האם הוא ייכנס לנעליו של ראמוס? על המעבר מעורר המחלוקת

דני פורת
דני פורת  14.06.21 - 13:53

לפני תשעה ימים התייצב איימריק לאפורט למסיבת העיתונאים הראשונה שלו ב-"לאס רוסאס" במדריד, מתחם האימונים המפואר של נבחרת ספרד. זו לא היתה הופעה שגרתית עבור כדורגלן שעומד לערוך בכורה במדים הלאומים. חודש קודם לכן, הבלם יליד צרפת הוציא דרכון הספרדי שלו וקיבל את האסמתא שפרושה: ייצוג הנבחרת ביורו. כשנשאל האם הוא מרגיש עכשיו 'ספרדי' נע לאפורט בחוסר נוחות בכיסאו ואמר: "זו שאלה מאוד חזקה. המטרה שלי היא המטרה של ספרד. אף אחד לא יכול להטיל ספק בכך שאתן הכל לנבחרת".

לפי הרישומים, לאפורט הפך במשחק הידידות מול פורטוגל לשחקן ה-812 שלובש את המדים של לה רוחה. בלם מנצ'סטר סיטי הוא כמובן לא הראשון שמתאזרח בשביל זה - היו לא מעט ברזילאים, ארגנטינאים שעשו זאת לפניו. אפילו פרנץ פושקאש הגדול ערק מהונגריה המפוארת לטובת נבחרת ספרד בשלהי הקריירה, בתקופה שעוד היה ניתן לשחק בשתי נבחרות שונות, ללא כל הגבלה. אבל דומה שהמקרה של לאפורט הוא מהמיוחדים והמוזרים שנראו בכדורגל העולמי בשנים האחרונות. מאותם הסיפורים שיד המקרה שיחקה בהם תפקיד קרדינלי.

לאפורט נולד באג'ן, בדרום צרפת, וכבר מגיל צעיר מאוד אותר על ידי האקדמיה של אתלטיק בילבאו. חוקי פיפ"א אסרו על השחקן בן ה-15 לחצות את הגבול לחבל הבאסקים בשל גילו הצעיר, אז הוא הסתפק באימונים בבילבאו וחזר לשחק באבירון הצרפתית ב-2009. שנה לאחר מכן הוא כבר הפך לשחקן מן המניין בבילבאו, זאת הודות לשורשיו הבאסקים. בהתאחדות הספרדית שמו לב לבחור המוכשר, בעל רגל השמאל החזקה ויכולת הנעת הכדור הספרדית, בזמן שבשנים הללו שיחק לאפורט בכל הקטגוריות הצעירות של נבחרת צרפת.

החיזורים של ספרד הופסקו באוקטובר 2016, שעה שדידייה דשאן זימן אותו לראשונה לנבחרת הטריקולור. לרוע מזלו, פציעה בקרסול מנע ממנו להשתתף לראשונה בהתכנסות למשחקים מול שבדיה וחוף השנהב. כעבור חמישה חודשים, שוב קיבל לאפורט את הקריאה מדשאן, לשני משחקי ידידות, כולל נגד ספרד עצמה. בפעם השלישית, זומן לאפורט למוקדמות היורו, באוגוסט 2019 אבל נגרע בגלל פציעה נוספת. הבלם המדובר לא ראה דקה ומאז הרכבת התפלצה לשני מסלולים שונים. דשאן המשיך להאמין בבלמים הקבועים שלו והתעלם מלאפורט, שביסס את עצמו כאחד הבלמים הטובים ביבשת, עם המעבר למנצ'סטר סיטי.

'הפרידה' מצרפת לא היהת נעימה. לאפורט נשאל על ידי תחנת רדיו בספרד האם שיתף את דשאן בהחלטה לעבור מדינה. "שלחתי לו הודעת טקסט והוא לא ענה. אולי הוא שינה את המספר שלו", סיפר בלם לה רוחה החדש. מאמן אלופת העולם לא נותר חייב והאשים את לאפורט בשקר: "ההודעה היחידה שקיבלתי ממנו היתה באוקטובר האחרון, כאשר הוא עידכן אותי בפציעה שעברה עליו חודש קודם לכן". ההחלטה של השחקן עוררה כעס בצרפת, כאשר ג'רום רוטן, שחקן העבר ופרשן בהווה, אמר: "כשאתה מרגיש צרפתי, אתה הולך עם צרפת. כאשר את מרגיש ספרדי, אתה הולך עם ספרד. אבל אל תהיה אופורטוניסט".

רבים בספרד, טוענים כי הסיבה שלואיס אנריקה בכלל זימן את לאפורט קשורה לפציעה של סרחיו ראמוס. כאמור, הבלם של ריאל מדריד, שזכה עם הנבחרת בכל התארים האפשריים, נגרע מהסגל הסופי ליורו בעקבות העובדה ששיחק רק 61 דקות ליגה בחצי שנה והתקשה להתגבר על הפציעות החוזרות ונשנות. המאמן הספרדי הבין כנראה שהוא זקוק לבעל בית חדש ולאפורט, בעל רזומה עשיר ברמות הגבוהות ביותר בפרמיירליג, בליגה הספרדית ובליגת האלופות, יכול למלא את החלל. בהיפוך גמור, ראמוס מייצג עבור הספרדים נאמנות אין קץ לנבחרת, מה שכנראה קשה לומר על לאפורט, שצייץ רק לפני שנה שהאהבה הראשונה שלו היתה צרפת.

ברמה המקצועית, יש פה זווית מעניינת נוספת. במשחק הראשון שלו מול פורטוגל בהכנה, לאפורט נראה טוב מאוד יחד עם פאו טורס מוויאריאל במרכז ההגנה. מדובר בשני בלמים שמאליים, שאמורים להמשיך לשתף פעולה במהלך היורו - ציוות שלא רואים הרבה בכדורגל האירופי. לאפורט היה זה ששימש כבלם בצד ימין והדבר הזה לא הפריע לו להקרין ביטחון ושקט על ההגנה החדשה שלו, כשהוא מוסר בדיוק של כמעט 90 אחוזים.

בלם מנצ'סטר סיטי סיפר כי זו הפעם הראשונה שנאלץ לשחק עם שמאלי נוסף בלב ההגנה מאז הימים בקליירפונטן והמשחקים של הנבחרות הצעירות בצרפת. מעניין להוסיף כי במהלך כל תקופת ההכנה של ספרד ליורו, בחן לואיס אנריקה 9 צמדים שונים, כמעט בכל הפעמים הללו, ראמוס שותף. מה שמדגיש יותר מכל את הדאגה והלבטים שהיו למאמן הספרדי לאורך כל הדרך.

כעת, כאשר ראמוס לא נמצא בנבחרת וסרחיו בוסקטס חלה בקורונה, אין יותר מדי סמלים, אם בכלל לספרד שמגיעה עם סגל חסר ניסיון לטורניר הגדול של אירופה. האירוניה היא שלאפורט בן ה-27 סומן מרגע קבלת האזרחות כמי שצריך לתפוס מנהיגות על החבורה הזאת ואם יצליח להוביל הסלקסיון לשלבים המאוחרים בהחלט, כנראה שאף אחד כבר לא יזכיר לו את ההיסטוריה הצרפתית ועניין הנאמנות. "אני יודע שהרבה אנשים יחכו לי בפינה. היו רגעים טובים ורגעים פחות טובים. זה הכדורגל ואני מוכן להכל", אמר האזרח הספרדי החדש.

הסגל האפור של ספרד והציפיות. האזינו לפודקאסט ימי היורו ->