הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מצב הרצועה: משמעות הפציעה בצולבת

מבנה הברכיים, התקדימים בעבר - וכמה זמן ייעדר בסיידין?

יונתן קריא  30.06.21 - 13:27

הלילה קרה משהו באמת מיוחד כאשר שני שחקנים בענפים שונים נפצעו פציעה כמעט זהה. האחד הוא שחקן נבחרת אוקראינה, ארטם בסיידין והשני הוא כוכב מילווקי באקס מה-NBA, יאניס אנטטקומפו. וכל זה מתחבר לסיפור הצולבת הפחות מפורסמת.

במהלך תוספת הזמן במשחק הלילה בין אוקראינה לשבדיה נפצע שחקן אוקראינה ארטם בסיידין. שחקן שבדיה, מרקוס דניאלסון הושיט רגל לכדור ולאחר המפגש עם הכדור, פגע בשוק של ארטם.  הפגיעה בלמה מידית את השוק של ארטם כאשר גופו המשיך במומנטום קדימה.

פגיעה זו גרמה לתנועה צידית (varus) ויישור יתר בברך (hyper extension) כפי שרואים בתמונה. התנועה הזאת גורמת ללחץ על מבנים רבים בברך ויכולה לגרום לפציעות רבות.

בברך ישנן 4 רצועות עיקריות שתפקידן לייצב את הברך במנחים שונים. הרצועה הצולבת האחורית (PCL) דואגת שהשוק לא תחליק אחורנית- כנראה נפגעה ובנוסף הרצועה הצידית (LCL). כאשר הברך מגיעה למנח כזה בעוצמות כאלו סביר להניח שפגעו מבנים נוספים כמו הרצועה המייצבת את השוקית, מיניסקוסים ואף הרצועה הצולבת הקדמית (ACL).

לרוב, כשמציינים "רצועה צולבת" מתכוונים לרצועה הקדמית, מכיוון שתפקידה חשוב יותר בייצוב הברך והיא נוטה להיפצע יותר מהאחורית. ב-2016 קורט זומה, בלמה של צ'לסי, עבר פציעה דומה. בהתחלה חשבו שנפצע ברצועה הצולבת האחורית אך לאחר הדמיות נראה כי קרע גם את הקדמית בנחיתה.

במידה ואין קרע בצולבת הקדמית ואין יותר מידי "נזק משנה" יתכן ובסיידין לא יגיע לניתוח ואף יחזור לשחק בעונה הבאה. אך נראה שיש פה פציעה נרחבת שתגיע לשולחן הניתוחים, ושחקן אוקראינה יפספס את רוב העונה הבאה.

יונתן קריא, פיזיותרפיסט ספורט