$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ואן דר סאר הבא? הפריחה של שוער הולנד

ורברוחן בן ה-21 פתר את חידת השוער של האורנג` ומראה ניצוצות של שוער על

דני פורת
דני פורת  21.06.24 - 18:42

בנבחרת הולנד חידת השוער הראשון הפכה לעניין של מסורת, בהעדר מספר 1 דומיננטי מזה שנים. ביורו 2020 יספר סילסן, שנחשב דאז לשוער הבכיר, נופה מהסגל בגלל נגיף הקורונה ומארק סטקלנבורח הקשיש עמד שוב בשער. במונדיאל 2022 בחר לואי ואן חאל את אנדרס נופרט, שוערה התמיר והאלמוני של הירנביין, שלקח אותו עד לרבע הגמר, וביורו 2024 הדילמה בין הקורות התחדדה שוב.

בראשית החודש הודיע רונאלד קומאן כי הוא מפקיד את זוג הכפפות הבכירות בידיו של ברט ורברוחן, שוערה הצעיר של ברייטון, שהועדף על פני מארק פלקן המנוסה יותר וג`סטין בילו שרק חזר מפציעה. המאמן הצהיר כי קיבל את ההחלטה שבועות לפני הטורניר, אבל ההודעה הרשמית שהותירה את אוהדי האוראנג` במתח התקבלה רק שבוע לפני פתיחת הטורניר בגרמניה. "יש לנו שלושה שוערים טובים. בחרתי בוורברוחן כי הוא כישרון גדול ויהיה טוב יותר עוד בעתיד", סיפר קומאן.

ההחלטה הדרמטית הראשונה שיקבל המאמן נשאה פירות כבר במשחק הראשון בהמבורג. ורברוחן אומנם ספג שער מכדור קרן והולנד שלו נקלעה לפיגור, אבל במהלך 90 הדקות מול פולין רשם שש הצלות, יותר מכל שוער אחר במחזור הראשון של הטורניר, כולל הצלה אחת מרגלי קרול סבידרסקי בדקה ה-89. בהופעתו השמינית והחשובה ביותר בקריירה, ורברוחן בן ה-21 שמר על ה-1:2 ועל הדרך הפך גם לשוער הצעיר בהיסטוריה של הולנד בטורנירי היורו והשלישי הצעיר אי פעם באליפות אירופה.

אחד המעריצים החדשים של ורברוחן הוא סילביו פרוטו, שוערה לשעבר של אנדרלכט, שכתב אחרי משחק הבכורה של השוער ביורו: "ברט ורברוחן, בן 21. איזו בגרות, איזה ביטחון. השוער הראשון ביורו שמשיג נקודות לנבחרת שלו". הקשר כמובן ברור. ורברוחן למעשה פרץ באנדרלכט ונבחר לשחקן המצטיין שלה בעונת 2022/23 לפני שנמכר לברייטון תמורת 16.5 מיליון יורו.

רוברטו דה זרבי, מאמנה ההתקפי של ברייטון בעונה החולפת, זיהה אצל ורברוחן כמה תכונות חשובות. ראשית מדובר בשוער שמצטיין ברפלקסים טובים ובעצירה של כדורים מטווחים ארוכים, אלמנט חשוב מאוד במיוחד ביורו הנוכחי. אבל ההבנה הטקטית של ורברוחן והיכולת שלו לפתח את ההתקפות מאחור, כפי שדורש המאמן בברייטון, ורברוחן מאפשר במשחק הרגל שלו להזיז את קו ההגנה של הקבוצה שלו גבוה יותר ובכך גם ללחוץ בצורה טובה יותר. זה כנראה הגורם שפילס את דרכו של השוער הצעיר לפרמייר ליג התובענית.


למען ההגינות, צריך לומר שעונת הבכורה שלו ורברוחן בברייטון לא הייתה מדהימה. קודם כל משום שהוא היה קורבן של רוטציות אצל השחפים, ושיחק 21 משחקים מתוך 38 בפרמייר ליג. במהלכם הוא שמר על רשת נקיה רק 4 פעמים וספג 28 שערים. לעומת זאת השוער השני, ג`ייסון סטיל שיחק 17 משחקים וספג 34 שערים, עם רק שני קלין שיטס. ורברוחן גם ניצח יותר משחקים (7) מהעמית שלו בין הקורות (5). בכל מקרה, הפילוסופיה המאוד ברורה של דה זרבי פגעה לא מעט גם בשני השוערים ובמשחק ההגנה של ברייטון, שספגה המון שערים.

לא מזמן ורברוחן התראיין לסקיי ספורטס וסיפר על החוויה שלו בעונת הבכורה בליגה העשירה בעולם. "אני מנסה ללמוד כל מה שאני יכול ממנג`ר מבריק כמו דה זרבי. אני חושב שהשתפרתי בכל תחום על המגרש. הליגה מאוד מאתגרת ובהשוואה לבלגיה הקרוסים פה יותר מהירים והבעיטות קשות יותר. החלוצים חדים יותר והלחץ מתגבר. הכל עניין של להתרגל לקצב המשחק באנגליה. אני מרגיש שאני שוער טוב יותר בעצירות, בקרוסים ובהבנה את החברים לקבוצה. אני עדיין צעיר ורוצה עוד להשתפר".

לא כולם מתלהבים בהולנד ממשחק הרגל המשובח של ורברוחן שלעיתים גם יכול לגרום לצרות. המאמן רונאלד קומאן כבר הזהיר את השוער שלו במשחקי הידידות האחרונים שלא לקחת יותר מדי סיכונים עם הרגל, בניגוד למקובל בברייטון. גם בתחום אחר של הגבהות, יש לא מעט סימני שאלה. "בכל הגבהה, קרן או כדור חופשי יש פאניקה בהגנה של ברייטון בגלל שהוא תמיד נשאר על הקו. ורברוחן לוקה לגמרי בכל הקשור ביציאות לכדורים גבוהים", ביקר אותו יואן דרקסן, פרשן הכדורגל ההולנדי המפורסם. צריך גם לבוא ולומר שהוא לא יכול היה לעשות הרבה בקרן שהובילה לשער של פולין.

בהולנד מחשיבים את ורברוחן לשוער פנדלים טוב, מאז שעצר שלושה כדורים כשעמד בשער של אנדרלכט מול לודוגורץ בקונפרנס ליג בפברואר 2023. "האם אני קילר בפנדלים? זה אחרים יגידו. אם זה יגיע למצב הזה, אני מוכן. כל פנדל הוא שונה ואין לי טקטיקה מיוחדת. זה עניין יותר פיסיכולוגי. אנחנו מסתכלים על הבועטים לא רק אם יבעטו לצד שמאל או ימין אלא על דברים אחרים". בכל מקרה, מדובר בפן קריטי מאוד בטורניר נבחרות, ונזכיר כי הולנד הודחה בפנדלים על ידי ארגנטינה במונדיאל בקטאר.

ואז שנגיע לרגע הזה, הולנד ו-ורברוחן עדיין צריכים להבטיח את מקומם בשמינית הגמר. המשוכה הבאה, נבחרת צרפת, אמורה להיות גבוהה הרבה יותר. אומנם לא ברור האם קיליאן אמבפה ישחק, ועדיין מדובר באתגר גדול מאוד עבור ורברוחן והנבחרת שלו בקרב מול סגנית אלופת העולם. עוד הופעה טובה שם כבר תזניק את הקריירה של ורברוחן למקומות שהוא עד עכשיו רק חלם עליהם ותוריד את הספקות שמטבע הדברים קיימים. בהולנד מחפשים שוער גדול כבר שנים מאז פרישתו של ואן דר סאר. אולי מהטורניר הזה יצמח להם אחד כזה.