אבדיה ומדר מעל כולם, ומי הפתיע? הציונים

כוכבי העתודה עמדו בציפיות באליפות. כמה מגיע לבית הלחמי? הגיליון המלא

רועי כהן
רועי כהן  21.07.19 - 22:28
תחילת כתבה

כבוד ענק! נבחרת העתודה השלימה הערב (ראשון) הישג עצום והשלימה זכייה שניה ברציפות באליפות אירופה בזכות ניצחון יוקרתי במיוחד על נבחרת ספרד החזקה בגמר בהיכל קבוצת שלמה. עד כמה דני אבדיה וים מדר היו מעל כולם ומי האקס פקטורים הנוספים? גיליון הציונים לקמפיין המופלא:

דני אבדיה: ציון 9.5
הכוכב הגדול של העתודה התחיל את הטורניר כפרופסקט לבחירה בעשירייה הראשונה בדראפט 2020, ועמד בציפיות בצורה כמעט מושלמת. לאוהדי כדורסל רבים, זו היתה הזדמנות ראשונה לראות את סט הכישורים של אבדיה בצורה מעמיקה ויסודית: את הדומיננטיות, הובלת הכדור הבטוחה, מבנה הגוף שכמעט ולא נראה אצל שחקן ישראלי, את הביטחון העצמי ואת המנהיגות.

הכישרון הגולמי של אבדיה הוא אולי הגדול ביותר שצמח כאן, ואם בהמשך הוא יעבוד קשה וישפר עוד כמה אלמנטים במשחק שלו, כמו למשל היכולת לחדור לצד גם מצד שמאל ולא רק מימין, או שיפור בבחירת הזריקות - ייתכן שאנחנו עדים להתפתחותו של השחקן הישראלי המוכשר ביותר בתולדות הכדורסל הישראלי.

ים מדר: ציון 9
כמה סטייל, כמה "סוואג", כמה כישרון יש לילד הזה. גם מדר נחשף בטורניר הזה לראשונה לעיני הקהל הרחב, ואם רוב הסקאוטים הגיעו לכאן במחשבה שיצטרכו לעקוב בעיקר אחרי דני אבדיה, תהיו בטוחים שגם מדר יככב בדו"חות שיישלחו לארה"ב. כמו אצל דני, גם הכישרון הגולמי של מדר הוא עצום, וגם ים צריך לעבוד על לא מעט אספקטים במשחק כדי להתפתח לשחקן לרמות הגבוהות באמת - בעיקר בכל הנוגע למבנה הפיזי.

יאיר קרביץ: ציון 8.5
קפטן הנבחרת ביסס את עצמו באליפות הזאת כשחקן 3D קלאסי, כזה שנותן בעיקר שלשות (יותר מ-40%) והגנה בלתי מתפשרת (יותר מחטיפה למשחק). לעיתים אפשר לראות שהכישרון שלו עדיין לא מלוטש, אבל כל קבוצה רוצה וצריכה שחקן כמו קרביץ, שעל הדרך הפגין גם מנהיגות ובגרות על הפרקט ומחוצה לו. למרות הקמפיין הטוב וההצעות שהוא עשוי לקבל מקבוצות ליגת העל, קרביץ אמר שברצונו להוביל קבוצה והוא צפוי לעשות זאת בלאומית.

נועם אביבי: ציון 8
לא קורה הרבה שצומח לנו שחקן במימדים של אביבי, 202 סנטימטרים של שרירים ומאסה, שבאים לצד בונוס של יד רכה מ-3. אביבי מילא בהצטיינות את תפקיד הרול פלייר לצד אבדיה ומדר, לא כפה את עצמו על המשחק ונמנע מפעולות שהוא לא יכול לבצע. כמובן שהוא צריך לעבוד על מימדים רבים במשחק שלו, ובעיקר על איך להביא לידי ביטוי את היכולת האתלטית ולשפר את הריבאונד, את משחק הגב לסל ואת הסיומת בצבע.

רז אדם: ציון 8.5
פצצת האנרגיה הרשמית של הנבחרת. אינסוף התלהבות, הגנה קשוחה, שלשות, השתטחויות ומה לא? מילא תפקיד משמעותי יותר ככל שהטורניר התקדם, ונחשב שותף מלא להישג הנהדר.

עידן אלבר: ציון 8.5
ככה נראה אקס פקטור אמיתי שעולה מהספסל: משנה משחק מהשנייה הראשונה, יכול לספק כמות גדולה של נקודות בפרק זמן קצר ומנצל את הטריות והרעננות כדי לחתוך את ההגנות. נכס אמיתי עבור הנבחרת הזאת, ויישאר גם למחזור הבא.

יותם חנוכי: ציון 8.5
בזמן שנדמה שחלק מהפעולות שחנוכי עושה אולי עדיין מושפעות מאותה פציעה קשה שעבר, הפורוורד המוכשר נתן דקות מצויינות מהספסל, עם קליעה אבסולוטית משלוש (יותר מ-50%) ודקות שלמות שהוא החזיק את הנבחרת עם ראש מעל המים בלא מעט משחקים. נותר רק לקוות ששרידי הפציעה נעלמו באמת ואנחנו נקבל שחקן משובח לשנים קדימה

עמית זיס: ציון 8
שמו של זיס כתוב על הגופייה "Suss", ולפעמים נדמה שהוא באמת משחק כמו סוס, עם אנרגיה שלא נגמרת בהגנה, פיזיות, וסייז טוב (1.98) שנתן מענה בריבאונד ושמאפשר לו לשמור על שחקנים כמעט בכל הגבהים.

תומר פורת: ציון 7
פורת התחיל את הטורניר כשחקן חמישייה ונתן הרבה קשיחות וגוף בצבע, אך ככל שהטורניר התקדם התקשה במאצ' אפים התקפיים וכמות הדקות שלו ירדה. בגמר, הוא חווה את סגירת המעגל המושלמת והיה אחד האחראים לניצחון האדיר על ספרד.

אריאל בית הלחמי: ציון 10
מה כבר לא נכתב על המאמן הנהדר הזה, שבשנות החמישים לחייו זוכה להכרה ולהצלחה אמיתית אחרי קריירה ארוכה ואפרורית למדי, ונולד מחדש בקרב ילדים בני פחות מ-20? בית הלחמי תווה תוכנית כמעט מושלמת כדי להשתלט על אירופה מחדש, עם סגנון משחק שכמעט בלתי אפשרי להתכונן אליו ויכולת נדירה להוציא מכל שחקן 200% הקרבה, אנרגיה ומחויבות.

* לא ניתנו ציונים לתומר לוינסון, אופק מלכה ושחר אמיר ששיחקו פחות מ-5 דקות בממוצע.