פיסטוריוס הפסיד בגמר ב-200 מטר והאשים: "המנצח רימה"

האצן הפאראלימפי בעל רגלי הלהבים מחה מיד אחרי המירוץ: "הלהבים שלו היו ארוכים מדי, לא היה לי סיכוי מולו". הוועד האולימפי השיב בתגובה: "הכל חוקי, לכל מתמודד יש מידות משלו"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  03.09.12 - 19:40
פיסטוריוס ואוליביירה. תשפטו בעצמכם, למי יש יותר ארוך? (gettyimages)
פיסטוריוס ואוליביירה. תשפטו בעצמכם, למי יש יותר ארוך? (gettyimages)
תחילת כתבה

אם יש מלחמה פרה-היסטורית המבעבעת בכל יצורי המין הגברי, היא לרוב נובעת מהשאלה "למי יש יותר ארוך?". גם במשחקים הפראלימפיים, גברברי הכפר ממשיכים להתעסק בסוגייה הזו. אוסקר פיסטוריס האצן המכונה "בלייד ראנר", בגלל הלהבים המחוברים לרגליו ואולי המתמודד הפאראלימפי המוכר בעולם, הפסיד אמש (ראשון) בגמר ריצת 200 מטר המשחקים הפאראלימפיים בלונדון, לאחר שאלן אוליביירה הברזילאי הדהים אותו וסיים לפניו. פיסטוריוס, שחשב שההפסד נלקח ממנו במרמה, לא נשאר חייב ואמר מיד בתום המירוץ: "אני מאוד מעריך אותו, אבל הלהבים שלו ארוכים מדי ובעצם אין לאף אחד סיכוי מולו".

פיסטוריוס כזכור, נרשם בדפי ההיסטוריה כאצן הפאראלימפי הראשון שמתמודד במשחקים האולימפיים בין אצנים עם שתי רגליים אנושיות. הדרום אמריקני עוד הספיק לשבור את שיא העולם בריצת 200 מטר בשלב חצי הגמר כשסיים את המסלול תוך 21.30 שניות. האצן נותר המום לאחר שהבין כי הפסיד את מדליית הזהב ולקח לו את רגעי התהילה: "הלהבים שלו ארוכים בצורה שלא תאמן, אבל הוועד האולימפי לא מוכן להקשיב לי. לא היה פה מירוץ הוגן, עשיתי כל מה שיכולתי".

ע"פ הוועד האולימפי, כל זוג להבים נמדד לפי הנהלים לפני המשחקים האולימפיים ומותאם אישית לכל מתמודד. "הכל נעשה כמו שצריך ולפי החוקים", אמר בתגובה אוליביירה, "לא החלפתי את הלהבים בין חצי הגמר לגמר, גם פיסטוריוס יודע שהכל היה תקין".

מאוחר יותר, הזמין הוועד האולימפי את פיסטוריוס לדיון בנוגע לדבריו והוא התנצל על ההאשמות: "אני מצטער על התזמון של הדברים שלי, אני מאמין שיש כאן בעייה שיש לפתור אותה, אני מודה שהעלאת החשדות האלוה רגע אחרי סיום הריצה, היו טעות". בלייד ראנר התנצל בפני אוליביירה על שלקח לו את תשומת הלב התקשורתית: "אלו היו הדקות שלו, ואני רוצה לציין שאני מאוד מכבד אותו. אני גאה להיות ספורטאי פאראלימפי, ואני מאמין בהגינות הספורט".