מכבי נחתה. בלאט: קפאנו במשחק כמו השלג במוסקבה

המאמן: "הביקורות מוצדקות, מאמין שנעפיל". מלקולם תומאס עלול להיחתך אם הקבוצה תאבד סיכוי. אליהו: "אין סיבה שנראה ככה, אכזבה קשה". ובקבוצה היו כאלה שחשבו שהמאמן עצר את התנופה ברבע ה-1

רועי גלדסטון  19.01.13 - 08:36
תחילת כתבה

מכבי ת"א נחתה היום (שבת) בארץ אחרי ההפסד הכואב לחימקי במוסקבה, שהוריד את המאזן של הצהובים בטופ 16 ל-3:1. האווירה בקבוצה אחרי התבוסה היתה קשה ובחדר ההלבשה היתה אכזבה גדולה ולא מעט עצבים. פחות מיממה אחר כך, המאמן דייויד בלאט נשמע קצת יותר רגוע.  

"קפאנו עם השלג במוסקבה" אמר בלאט לאחר הנחיתה, "היה משחק לא טוב שלנו בלשון המעטה ושילמנו על זה. אני לא יודע אם לא ציפו שנפסיד אבל בטח שלא בצורה הזו. אתה עובר הרבה משחקים תוך כדי עונה ואתה מקווה לנצח בכל אחד מהם. גם כשאתה מפסיד אתה רוצה לעשות את זה, אם אפשר להגיד זאת, בדרך הנכונה אבל קורה פעם בכמה זמן שאתה לא משחק ואתה לא מתחרה בצורה ראויה".

על הביקורות אמר המאמן: "לכל עיתונאי מותר לכתוב מה שהוא רוצה אני לא מבזבז את הזמן שלי על מה שאחרים חושבים ואומרים. זה הדבר האחרון שאני חושב עליו. באופן גלוי וטבעי אני אומר שביקורות כאלה היו מוצדקות, לא הופענו ולא היינו קרובים למה שהיינו צריכים להיות. אני  מאמין שנעלה לשלב הבא. הפסדנו קרב קשה, התוצאות היו קשות אבל המלחמה לא הסתיימה ואנחנו לא נוותר. אנחנו נמשיך לעבוד ולעשות את זה עם הבעיות שלנו אבל בהחלט המשחק היה יוצא דופן בצורה שישיחקנו".

לקראת סוף הרבע ה-1, הקבוצה רצה טוב ועשית חילוף כפול מה עומד מאחורי זה?
"לפעמים שחקנים באים ומבקשים לצאת בגלל עייפות. החזקנו את הרוטציה יותר מהזמן הרגיל בגלל שהמשחק שטף אבל השחקנים התעייפו ולא עמדו על הרגליים. גם חימקי ביצעה הרבה חילופים לקראת הרבע השני ושיחקה עם החמישיה השניה שלה שעשתה את המשחק. שחקני הספסל של חימקי עשו 60 נקודות וזה משהו שלא רואים כל יום והם היו גורמים עיקריים לניצחון".

מה היה אפשר לעשות שונה אתמול?
"אין יותר מדי מה לדבר על זה עכשיו. אם היינו מגלים דברים שצריך לשנות היינו עושים את זה כבר אתמול. התוצאה כבר נקבעה וצריך להסתכל על מחר ומחרתיים ולא לתת לתוצאה הזו להכניס אותנו  למערבולת. זה הפסד כואב ואנחנו לא בורחים מזה אבל זה משחק אחד מתוך 70 שנשחק העונה וצריך לדעת להתמיד ולהאמין ולהביא תוצאות טובות יותר".

מה לגבי אולימפיאקוס?
"כמו שדיברנו לפני פנר' זה משחק שאנחנו חייבים לנצח. גם הם הפסידו בבית כמו שקרה לנו מול קאחה וירצו לנצח בדיוק כמונו אבל אנחנו חוזרים הביתה וזה משחק קריטי עבורנו".

מלקולם תומאס עשוי להיחתך
כאמור, התחושות בקבוצה קשות. אחד משחקני מכבי אמר אחרי המשחק: "כולנו לקחנו את ההפסד קשה מאוד, אנחנו עם הראש למטה". וזו בדיוק הנקודה. לא מדובר בהפסד רגיל, אלא באחת התבוסות הכואבות של מכבי בשנים האחרונות. לא לצסק"א הגדולה, גם לא לברצלונה או ריאל מדריד. אלא לחימקי, שבשנה שעברה עוד שיחקה ביורוקאפ. אף אחד מהשחקנים לא יגיד בגאון שהיה שותף להפסד של 21 נקודות הפרש לחימקי, זו נקודה שחורה שכל שחקן שדרך אמש על הפרקט יזכור.
 
ליאור אליהו, מבצע את תפקידו ומנתח בצורה דיפלומטית את המשחק. מילותיו לא משקפות עשירית מהתחושה הקשה שהותיר המשחק אמש אצלו ואצל חבריו: "האכזבה גדולה והתחושה מאוד לא נעימה. חימקי קבוצה מאוד ביתית אבל אין שום סיבה שניראה ככה".

"חשוב שנישאר ביחד ונתכונן להמשך הטופ 16. אנחנו ממש לא מתכוונים להרים ידיים. אנחנו מתחילים עכשיו שבוע חשוב וקשה, ונעשה הכל לשפר את הרמה ואת התוצאות".
 
למכבי ת"א יש הרבה מאוד בעיות השנה, ואתמול כל אחת מהבעיות "תרמה" את שלה והובילה לתצוגת נפל גדולה. מלקולם תומאס מוכיח ממשחק למשחק שהוא לא בשל לרמות הגבוהות ביורוליג. כעת, כשניק קיינר מדלי חזר ומשמש כמחליף של ליאור אליהו, תומאס נדחק שוב הצידה ומאחר וגם דווין סמית' יכול לשחק בעמדה מספר 4, הוא עשוי להחתך מהקבוצה אם הצהובים יאבדו סיכוי להתקדם באירופה.

גם החילופים התכופים של דייויד בלאט לא תמיד מובנים לאנשי הקבוצה, וניתן היה לראות זאת בסוף הרבע הראשון כאשר השחקנים רצו מצויין אבל בלאט ערך חילוף כפול בניגוד למומנטום. אתמול היה מי שאמר במכבי, בנימת ביקורת על מדיניות החילופים הכפולים והתכופים: "בלאט בטח חושב שזה הדבר הנכון לעשות? לא?".

בשבוע הבא אולימפיאקוס שהפסידה אמש בבית לסיינה מגיע להיכל נוקיה. הפסד, ואפשר יהיה לארוז את העונה האירופית של מכבי בניילונים ולעסוק במזעור נזקים. נחכה ונראה.