דו"ח המשקיף מאשקלון: "הכרוז התגרה, כסאות הושלכו לפרקט"

איגוד הכדורסל קיבל דיווח חמור מהמהומה בסיום ניצחון הפועל ת"א. היו"ר רמי כהן: "באשקלון זרקו מקלות ליציע, אי אפשר להבליג". שני אוהדי הפועל שנעצרו שוחררו למעצר בית, אפסנאי אשקלון יגיש תלונה נגד הדובר בוכמן. צפו בבלאגן

רועי גלדסטון  21.01.13 - 10:15
תחילת כתבה

הפועל תל אביב ניצחה 51:54 בחוץ את אשקלון משלשה דרמטית של גל איתן, אבל שוב הכדורסל לא עמד במוקד. בסוף המשחק נרשמה תקרית אלימה, שכללה השלכת חפצים מצד אנשי המארחת לכיוון יציע האורחים באדום, כשאלה בתגובה עקרו כסאות והשליכו אותם לכיוון הפרקט.

באיגוד הכדורסל יצפו בצילומי הטלוויזיה ובנוסף קיבלו את דו"ח המשקיף מוטי שנקר, שנכח על הפרקט בעת התקרית האלימה. לאחר עיון בשני אמצעי התיעוד, הדו"ח וצילומי הטלוויזיה, היועץ המשפטי רונן ויינברג צפוי להגיש כתבי אישום חמורים נגד שתי הקבוצות, כאשר גם המשטרה צפויה לבצע מעצרים על פי הצילומים.

משקיף המשחק מוטי שנקר הגיש הבוקר דו"ח לאיגוד הכדורסל בו הוא מתאר את שראה: "בסוף המשחק הלכתי לוודא שמתקיימת מסיבת עיתונאים וכשחזרתי לאולם ראיתי את הכרוז של אשקלון רץ לכיוון היציע של אוהדי הפועל ת"א ועושה להם אצבע משולשת יחד עם עוד כמה אנשים לצידו. בתגובה, הקהל זרק לפרקט בקבוקים ודגלים. כסאות נעקרו ונזרקו לפרקט". עוד ציין שנקר בדו"ח: "במהלך המשחק האוהדים של הפועל ת"א התנהגו למופת, המשחק עבר בצורה טובה מאוד והשיפוט היה מצוין. אחרי דקות של מהומה, הוצא הקהל של הפועל ת"א החוצה".

הבוקר הנהלת הפועל ת"א מתכנסת לישיבת חירום מיוחדת בעקבות האירועים האחרונים כדי להחליט על פעולותיה, כאשר דובר הקבוצה וחבר ההנהלה נמרוד בוכמן, שתועד במצלמות ערוץ הספורט סופג מכה מאחד מאנשי האבטחה, מתכוון להגיש תלונה במשטרה נגד אותו סדרן. בנוסף, הפועל ת"א תעביר תלונה חריפה לאיגוד הכדורסל ולמנהלת הליגה על התנהגות בעלי תפקידים באליצור אשקלון בגין פעולות אותן מתאר יו"ר הפועל ת"א, רמי כהן בראיון המובא כאן. מלבד שני אוהדים באדום שנעצרו אמש, היו כאלה שאושפזו בבי"ח בגלל המכות שספגו, כשאחד מהאוהדים שבר את ידו.

בצהריים הובאו שני אוהדי הפועל תל אביב העצורים לדיון באפשרות הארכת מעצרם. לאחר שהובאו בפני שופט שוחררו למעצר בית. בנוסף, תלונה תוגש על ידי האפסנאי בן ה-16 של אשקלון כנגד נמרוד בוכמן [זיו אברג'יל].
 
"הקהל שלנו ישב ועודד במשך כל המשחק. בסיום, השחקנים ירדו לחדר ההלבשה וחזרו כדי להודות לקהל, לא היה שום דבר חריג. בדיוק אז, הגיע הכרוז של אשקלון שהתקרב לקהל שלנו עם דגל של הקבוצה שלו, תוך כדי נפנופי ידיים ותנועות מגונות ויחד עם עוד איש צוות של אשקלון זרקו מקלות של דגלים ובקבוק מים של ליטר וחצי אל היציע של אוהדי הפועל מהפרקט", תיאר יושב הראש רמי כהן את הגרסא שלו להתרחשויות בראיון לאתר ערוץ הספורט. "לא ראיתי אף מאבטח ממהר לעצור אותם".

"כשזה נמשך, ולאחר הפעם השניה והשלישית, רק אז האוהדים החזירו והתחילו להעיף דברים מהיציע למגרש", הסביר כהן. "המאבטחים המקומיים מיהרו לעלות ליציע להרביץ, במקום לעצור את מה שקורה על הפרקט. איך אפשר לדרוש מאוהדים להתנהג כמו שצריך, כשאנשי צוות מתנהגים כך בבריונות?! גם בישיבה המיוחדת שכינסנו לאחרונה במנהלת, דוד צור, שהיה ראש הוועדה למניעת האלימות בספורט, אמר שהאלימות הרבה פעמים מתחילה משדה המשחק, מהפרקט וצריך לעצור את האנשים שמתחילים בה לפני שהיא גולשת ליציעים. למה הסדרנים לא טיפלו באנשי אשקלון?".

על התקרית בה היה מעורב דובר הקבוצה נמרוד בוכמן אמר יושב הראש: "בוכמן היה על הפרקט ורצה לעצור את מי שזרק דברים לכיוון הקהל, והוא פשוט קיבל מכות. אני הייתי ביציע וראיתי את המהומה. מיהרתי לכיוון היציאה כדי לרדת לפרקט ומאבטח שבא מולי פשוט נתן לי בעיטה בביצים. אחר כך הוא ראה את התג שלי, הבין את הטעות שלו והתנצל. אמרתי לו שאני לא מבין למה הוא מתנצל, באוהד היה מותר לו לבעוט אבל בגלל שאני בעל תפקיד הוא מתנצל?! הסדרנים באו להרביץ, ואין קהל בעולם שהיה מבליג אחרי שזורקים עליו מוטות ובקבוקי מים, וכשהסדרנים עולים ליציע כדי לריב. כל ניסיון שלנו לפנות למשטרה כדי לקבל את פרטי המאבטחים לא צלח, אי אפשר להוציא כלום. אם איש צוות שלנו היה זורק דברים על קהל אורח, אני לא רוצה לחשוב מה היו עושים לנו".

"זה לא היה מחזה מרהיב, אבל האוהדים של שני המחנות היו מאוד להוטים - הם בגלל ההפסד במשחק והאוהדים שלנו בגלל הניצחון", ניסה הגארד דמונטז סטיט למצוא הסבר. "יצאנו למשחק הזה בידיעה שאנחנו כבר חייבים לנצח. זה היה קצת מוזר לעמוד בסיום ולראות את כל מה שקרה, היו הרבה מאוד אמוציות. בארצות הברית לא רואים ריבים כאלה כי זה לא מגיע למצבים כאלה וגם פה מי שמנהל את הקבוצה אלה האוהדים עצמם. בארגונים אחרים יש לך מישהו שמנהל ולכן אני מבין את האמוציות של האוהדים שלנו. אני מת על האוהדים שלנו, הם מדהימים. אין עליהם ואין להם מתחרים. לא פחדתי, אין לי שום בעיה עם אוהדי אשקלון ולהם לא הייתה שום בעיה איתי. הם גם לא עשו לי שום דבר כאשר עמדתי שם. ניסינו להרגיע את הצד שלנו. זה יצא משליטה כל מה שהיה שם, אני לא ראיתי את זה בעבר. זה היה יותר מוזר ממפחיד".

"מודה שהתגריתי בקהל של הפועל"

כרוז אליצור אשקלון אוראל עמר הודה בסיום: "אני מודה בתור הכרוז שהתגריתי בקהל של הפועל תל אביב, לאחר שאוהדי הפועל קראו לאשקלון ולאוהדים לחזור למקלטים ושייפלו עליכם גראדים, כאשר אנחנו סופגים גראדים עשר שנים, נכנסים למקלטים, קרוב משפחה שלי נפצע קשה והבית שלי נפגע מרסיס. זה גרם לי לחוש כעס ודקירה בלב. הרגשתי שבן אדם בבית שלי אומר לי להיכנס למקלטים". על אף הדברים, הכרוז טוען שהוא לא זה שזרק את המוט לעבר הקהל.

"אני מגנה בתוקף את מה שהיה פה, אסור שדברים כאלה יקרו בכדורסל ובכלל בספורט. צריך לטפל בזה בכל הכלים", הגיב מאמן אשקלון עדי אזולאי. "למרות שהיה משחק צמוד ולחץ, היה משחק הוגן בין השחקנים ובטח שביני לבין ארז. אי אפשר להסביר כזה דבר. ראיתי את האולם, זה נראה זוועה. הקבוצה שלנו ידועה כקבוצה הגונה, אין אצלנו ולא היו בעבר דברים כאלה. אנחנו לא קבוצה שמעורבת בפרובוקציות. אנחנו עם סגל קצר. למרות הכל, יכולנו לרדת למחצית עם יתרון יותר גדול ולהכריע את המשחק. הפועל קבוצה עם אופי, אחוזי הקליעה שלנו היו נוראיים, משחקים כאלה מנצחים עם סקור נמוך ועשינו טעויות בסיום".

מאמן הפועל ת"א ארז אדלשטיין סיכם: "כולנו מגנים אלימות. הייתה פה משטרה ואנחנו לא שוטרים ולא חוקרים. אני רוצה להאמין שלא נראה עוד מחזות כאלה במגרש הכדורסל. גם אם הכל מצולם, אנחנו מגנים אלימות. אחרי המשחק נגד נתניה באו בטענות להפועל והתעלמו מהדבר האמיתי. אני יכול להגיד שלחצתי יד לאנשי אשקלון". על המשחק אמר: "אמרתי לשחקנים שאם אנחנו רק במינוס 9, אין סיבה שלא נהפוך את המשחק. הצלחנו לשחק את הכדורסל שלנו עם שני גבוהים. יותם שירן נפצע וחבל לי עליו, כי הוא בעונת פריצה מדהימה".